Kam míří smartphony aneb když už telefon není na volání
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Kam míří smartphony aneb když už telefon není na volání

Kam míří smartphony aneb když už telefon není na volání | Kapitola 6

Michal Rybka

Michal Rybka

7. 10. 2017 03:00 31

Seznam kapitol

1. Kam dál? 2. Sluchátka, u nichž je zvuk na druhém místě 3. Jaké rysy vidíme u nastupujících telefonů? 4. Zalep, rozlámej 5. Na dobu určitou 6. Použít a zahodit

Technologie se povětšinou pohybuje v přískocích. Kdysi dávno musel mít smartphone alfanumerickou klávesnici – buď výklopnou anebo výsuvnou. Pak se jí zbavil. Stejným směrem zamířily vyměnitelné baterie, rozšiřující paměťové karty a jack pro připojení drátových sluchátek. Co bude další na řadě a kam to celé směřuje?

Reklama

Na závěr bych poznamenal, že jsou rysy vývoje, se kterými souhlasím a rysy, se kterými nesouhlasím. Odolnost je velké plus, nutnost datového připojení je v podstatě nutná cena za služby. Pokud mě ale něco opravdu štve, je to nástup neopravitelnosti a tedy i vnucené generační obnovy. To je věc, která mi přijde opravdu divná.

Občas se Evropou prožene nějaká zelená hysterie, jako například že bychom měli dojídat jídla, nepálit elektřinu v žárovkách anebo míň splachovat, jelikož v Africe není voda. Nechci diskutovat absenci logiky v řadě těchto akcí, ale udivuje mě, že nikdo neřeší neopravitelnost a předprogramovanou životnost zařízení. Jakmile vám pojde baterka, vyhazujete po třech letech věc, která by jinak mohla fungovat třeba patnáct let. Anebo by někomu jinému mohla sloužit, pokud vy stejně chcete jen to nejnovější. Ale ona nemůže, protože ji nejde opravit.

Stupeň neopravitelnosti, který v případě Apple AirPodů ohodnotil iFixit 0/10, by měl znamenat zákaz prodeje v civilizovaných zemích. V podstatě jde o elektroodpad s předdefinovanou životností, kterou nelze prodloužit. Různí zelení a další ekopokrokáři neustále něco vykřikují o udržitelnosti, ale design Airpodů je přímo definice neudržitelnosti, podobně jako jednorázové příbory a další věci, které se po použití mění v odpad.

Kam míří smartphony aneb když už telefon není na volání
i Zdroj: PCTuning.cz

To je opravdu tak těžké navrhnout bezdrátová sluchátka, u kterých lze oddělit kryt a alespoň servisním způsobem vyměnit baterku a tím jejich životnost významně prodloužit? Ať je to možné dělat třeba jenom servisně, ale ať to jde: Vyhazovat funkční elektroniku jenom proto, že jí zkolabovala komponenta s nejkratší životností, mi přijde naprosto obscénní.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama