Logitech, Microsoft a A4Tech: bezdrátové sety do 700 Kč v testu
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Logitech, Microsoft a A4Tech: bezdrátové sety do 700 Kč v testu

Logitech, Microsoft a A4Tech: bezdrátové sety do 700 Kč v testu | Kapitola 10

Ondřej Štěpánek

Ondřej Štěpánek

29. 10. 2014 03:00 25

Seznam kapitol

1. Levně a bezdrátově 2. Logitech MK270: lehký mobilní set 3. Logitech MK270: nízký zdvih a dobré rozložení kláves 4. Microsoft Wireless Desktop 800: větší myš je lepší 5. MS Wireless Desktop 800: elegantní a funkční
6. A4Tech 6100F: ergonomický tvar a slušný snímač 7. A4Tech 6100F: tuctový vzhled a skrytá funkce 8. Testy dosahu a snímání u různých povrchů 9. Výdrž na baterie 10. Závěrečné shrnutí

Sady klávesnice s myší jsou velmi oblíbené hlavně u bezdrátových řešení – obě zařízení pořídíte spolu výhodněji než samostatně. Podíváme se na produkty tří populárních výrobců, ověříme dosah, u myší zkusíme, jak si poradí s různými povrchy a také zjistíme, jak se píše na klávesnicích a nakolik jsou vhodné pro příležitostné hraní.

Reklama

Na závěr jen několik slov k bezdrátovým setům obecně a k jednotlivým produktům. V první řadě bych chtěl předeslat, že výběr klávesnice a myši je vždy především otázkou osobních preferencí – někomu třeba nedělá problém střídat několik klávesnice s různým rozložením a zajímá se spíš o přidané funkce, pro jiného je zase na prvním místě uspořádání kláves, na něž je zvyklý, a další může mít antipatie k jakémukoliv produktu, který má oproti standardní AT klávesnici cokoliv navíc. Když jsme u toho rozložení, nedá mi to nepřipomenout výsledky naší nedávné ankety:

Logitech, Microsoft a A4Tech: bezdrátové sety do 700 Kč v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Také u myší někdo preferuje větší, někdo menší, a někdo musí mít myš uzpůsobenou pravé ruce, zatímco jiný se spíš spokojí s klasickým tvarem.

Testované sety nejsou příliš vhodné na hraní, ale spíše pro univerzální použití. Jsou tedy určeny spíše běžným domácím uživatelům a na kancelářskou práci. Všechny sety jsou k tomuto druhu práce přizpůsobeny, proto se u nich nedočkáme žádných speciálních kláves pro ukládání maker a funkcí. Nízká cena je znát samozřejmě i na použitých materiálech a konstrukci, což je problém zejména u klávesnic, které jsou kvůli tomu většinou poměrně hlučné. Pokud tedy zvažujete nákup podobného setu, musíte se smířit s jistými kompromisy (ale to je zřejmé už z ceny).

Žádný ze setů bych tedy rozhodně nedoporučoval aktivnímu hráči. Podobně to platí i při intenzivním psaní. Pokud velice často píšete dlouhé texty, doporučuji poohlédnout se jinde. Pokud však pouze surfujete na internetu, občas napíšete nějaký ten e-mail nebo doplníte tabulku v Excelu, určitě koupí těchto setů chybu neuděláte. Vrhněme k závěrečným ortelům a shrnutí poznatků o jednotlivých sadách bezdrátových klávesnic a myší.


1. místo

Logitech, Microsoft a A4Tech: bezdrátové sety do 700 Kč v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Na první příčku jsem zkrátka musel umístit set Microsoft Wireless Desktop 800 od Microsoft. Jedná se o nejkvalitněji zpracovaný set, který má poměrně zajímavý vzhled, velký dosah a příliš neurazí ani cenou. Výrobce nezapomněl ani na stránku ergonomie a výdrže.

Výdrž bude sice o něco menší než u konkurence od Logitechu, nicméně je stále poměrně slušná. Ale hlavně – velkým pozitivem je myš, která je součástí setu, navíc funguje na prakticky jakémkoliv povrchu.

Trochu schizofrenní pocit bude mít řada z vás asi z klávesnice. Alfanumerický blok i samotné klávesy jsou po stránce ergonomie velmi zdařilé (zejména vedle některých chicletů je to balzám pro ruce) a dobře se na ní píše. Pozitivní je i to, že u tohoto modelu Microsoft tolik neexperimentoval a použil klasické uspořádání bloku s Home a Insertem v rozložení 3×2 klávesy.

Jenže další charakteristické vlastnosti klávesnice asi většinu pokročilejších uživatelů spíše odradí – ať už jde o spatlání všech funkčních částí klávesnice do jediného monolitického bloku nebo o snahu Microsoftu „neděsit zákazníky“ nějakými funkčními klávesami a odsunout je na pozadí. Za to bude možná rád Běžný Franta Uživatel, ale většinu čtenářů PC Tuningu titěrný Escape a funkční klávesy asi nenadchnou.

Logitech, Microsoft a A4Tech: bezdrátové sety do 700 Kč v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Graf ceny produktu Set Microsoft Wireless Desktop 800 poskytuje server Heureka.cz

2. místo

Logitech, Microsoft a A4Tech: bezdrátové sety do 700 Kč v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

S vítězem jsem měl jasno téměř od začátku testování. Nad druhým místem jsem však poměrně dlouho váhal. Nakonec jsem ho však přiřkl setu 6100F od značky A4Tech. Tento set má řadu problémů počínaje nejslabší výdrží, přes absenci multimediálních kláves (ale to někdo naopak uvítá) a konče nejkratším naměřeným dosahem.

Nicméně nabízí řadu zajímavostí. Pouze v případě A4Tech se totiž dá alespoň z pohledu praváka u myši hovořit o lepší ergonomii, možnostech jejího nastavení a využitelnosti při hraní. U klávesnice pak potěší hlavně tradiční (a nejpopulárnější) rozložení kláves, navíc s prodlouženým Shiftem a zajímavá funkce rychlého nahrazení myši. Dalším velkým plusem je cena, která je o více než 100 Kč nižší než u obou konkurenčních produktů. Obecně tento výrobce zkrátka umí překvapit a za poměrně slušné peníze nabídnout něco neotřelého.

Logitech, Microsoft a A4Tech: bezdrátové sety do 700 Kč v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Graf ceny produktu Set A4Tech 6100F poskytuje server Heureka.cz

3. místo

Logitech, Microsoft a A4Tech: bezdrátové sety do 700 Kč v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Mnozí si jistě pomyslí, že jsem se zbláznil, když jsem na třetí a poslední místo umístil produkt společnosti Logitech. Ale právě renomé tohoto výrobce a vyšší standard, na který jsme zvyklí z dražších produktů, je důvodem, proč mne tato sada zaujala nejméně.

Od počátku testování setu od Logitech jsem totiž měl pocit, že tento proslulý výrobce periferií svoje bezdrátové kombo zkrátka odbyl. Přestože mají oba produkty setu mk270 nejvyšší výdrž a klávesnice nabídne slušnou řádku funkčních kláves, celé řešení působí kvůli použitým materiálům i konstrukci lacině a to bych u produktů této značky nečekal – zejména s přihlédnutím k tomu, že je z testované trojice nejdražší.

Své zákazníky si ale určitě najde také. Samotná klávesnice totiž není tak špatná a pro řadu lidí bude stravitelnější než rozložení v pojetí Microsoftu. Logitech má totiž mnohem blíže ke klasickému uspořádání, použitelné funkční klávesy F1–F12 a má i oddělené jednotlivé bloky kláves (byť minimalisticky). Na rozdíl od A4Tech máte k dispozici i užitečná multimediální tlačítka. Celek sráží především myš, která po konstrukční i funknční stránce příliš nepřesvědčí a především – pro řadu lidí bude prostě pro běžné užívání příliš malá.

Logitech, Microsoft a A4Tech: bezdrátové sety do 700 Kč v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Graf ceny produktu Set Logitech Wireless Combo MK270 poskytuje server Heureka.cz

Za zapůjčení všech bezdrátových setů klávesnic a myší děkujieme internetovému obchodu Alza.cz

Logitech, Microsoft a A4Tech: bezdrátové sety do 700 Kč v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama