Malé domácí síťování: Základy a rozšíření pokrytí Wi-Fi
i Zdroj: PCTuning.cz
Sítě a Internet Článek Malé domácí síťování: Základy a rozšíření pokrytí Wi-Fi

Malé domácí síťování: Základy a rozšíření pokrytí Wi-Fi | Kapitola 8

Petr Šaroun

Petr Šaroun

15. 2. 2018 03:00 34

Seznam kapitol

1. Malé domácí síťování: Základy 2. Jaké adresy budeme rozdávat? 3. Když chcete IP adresu napevno 4. Změna IP adresy v PC
5. Recyklace ADSL modemu 6. Jak a proč si do sítě pustit další „modem“: Huawei 7. ...a jak se Zyxelem 8. Gratuluji!

Modem nebo router máme doma asi všichni. Jak jej ale nastavit? Podíváme se, jak změnit jeho IP adresu, jak na automatické anebo manuální přidělování IP adresy strojům v síti a také na to, jak můžete ještě zužitkovat vysloužilý modem anebo router s Wi-Fi a s jeho pomocí zajistit prakticky zdarma lepší pokrytí vaší domácnosti signálem.

Reklama

Možná to ještě to nevíte, ale už byste měli být schopni vyřešit většinu běžných síťových problémů.

Aby vám ten internet fungoval, musí mít váš počítač IP adresu, brána musí být dostupná a ping na ní musí fungovat, měl by fungovat ping na IP adresu DNS od Google 8.8.8.8 (To je velmi snadno zapamatovatelná IP a pokud si pingnete na 8.8.8.8, posíláte data do internetu.).

Musíte mít vyplněný funkční DNS server a nesmíte mít na počítači škůdce, který to blokuje. Znám jeden proslulý Antivirus, jeho hlavní náplní práce je způsobovat podivné nefunkčnosti. Moc virů nenajde, zato vám dokáže dost slušně zamotat hlavu, můžete si tipnout, který antivirus začínající na A asi myslím.

Tak si to v rychlosti zrekapitulujeme!

Problém: Nejde internet! Ok, podívám se do IPconfigu!

Zvláštní IP!
i Zdroj: PCTuning.cz
Zvláštní IP!

A co ukazuje? Vidím, že DHCP je přepnuto na Enabled a tedy zapnuté, přesto nemám adresu! Problém bude buď v DHCP serveru nebo někde cestou (někde vypadl kabel?)! Ale to už umíme řešit! Zkusit vypnout/zapnout modem, můžete si vzít pevnou adresu a zkusit se přihlásit do administrace modemu.

Problém: Nejde internet! Ok, podívám se do IPconfigu!

DHCP je vypnuté!
i Zdroj: PCTuning.cz
DHCP je vypnuté!

Nemám zapnuté DHCP, IP adresa je nastavená napevno, co když je špatně? Nejprve si pingnu na adresu brány a pokud neodpoví, zkusím si vzít adresu z DHCP. Je vtipné, když si nastavíte rezervaci pro IP špatně, některé DHCP servery umožnují zadat fakticky cokoliv, a přestože máte síť 10.0.0.1 a vašemu počítači chcete dát IP adresu 10.0.0.10, ukliknete se a budete mít IP adresu 10.0.1.0, to už umíte řešit. Počítač i brána mají být ve stejné síti, pokud jsou, měl by fungovat ping na bránu.

Problém: Nejde internet! Ok, podívám se do IPconfigu!

Chybějící brána!
i Zdroj: PCTuning.cz
Chybějící brána!

Tak IP adresu mám! Navíc jí mám z DHCP serveru. Ok, zkusím si pingnout na bránu (ping 10.0.0.1) projde bez problémů, spojení s bránou je tedy dobré. Jako další věc si zkusím ping na Google DNS servery, které jsou potřeba, aby se www.seznam.cz přeložil na IP adresu a internet fungoval. Ovšem ping na 8.8.8.8 mi nejde!! Vidím, že mi chybí brána nebo má špatnou (starou?) IP adresu. Kdyby tam byla brána správně, asi bych zkoumal to, jestli má brána přístup dál. Vypojený kabel do internetu, atd.

Problém: Nejde internet! Ok, podívám se do IPconfigu!

Chybějící/nedostupný DNS Server!
i Zdroj: PCTuning.cz
Chybějící/nedostupný DNS Server!

Pingnu na bránu, funguje. Zkouším dál, vždy se problém snažím řešit postupně, abych ho dokázal rozdělit na menší a snáze řešitelné části. Jako další si zkusím pingnout na DNS servery Google 8.8.8.8 a to také funguje, takže internet funguje! No jo, chybí mi/mám špatně zadané DNS servery!

Až si to trochu srovnáte v hlavě, budete schopni vyřešit poměrně hodně potíží. Z nikoho se nestane mistr přes noc. Těšte se na další díly! Už brzy se vyhrabeme ven z pískoviště!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama