megatest-10x-pametove-moduly-ddr-podruhe
Hardware Článek Megatest: 10x paměťové moduly DDR - podruhé

Megatest: 10x paměťové moduly DDR - podruhé | Kapitola 2

Kwolek Jirka

Kwolek Jirka

2. 10. 2003 00:00 68

Seznam kapitol

1. Rychle a zběsile... 2. Setup BIOSu - nastavení paměti 3. Co je to SPD... a co s ním? 4. Popis nastavení
5. Moduly pamětí - popis 1. 6. Moduly pamětí - popis 3. (exkluzivní typy) 7. Souhrnné tabulky

To jak čas v PC technice kvapí dokazuje rychlost jakou zastaral test pamětí který jsme publikovali před začátkem tohoto roku. To, co tehdy byla špičková rychlost se dnes přesunulo do lepšího standartu. Zatímco minule jsme se opírali o paměti DDR333, dnes jsou základem paměti DDR 400 a nejvýkonnější modul našeho dnešního testu nese dokonce označení DDR533. S dobou pokročila i metodika - paměti jsme testovali mnohem důkladněji a o jejich výkonech vám přinášíme podrobnější informace. Jako bonbónek na závěr jsme otestovali vliv dodatečných (a tolik dnes oblíbených) chladičů.

Reklama

Jak taktování paměti, tak časování je možné nastavit v tzv. Setupu BIOSu. Čím kvalitnější je BIOS, tím přesněji můžeme ladit paměťový subsystém.

Důležité: Jelikož frekvence řadiče paměti je (s výjimkou nových Athlonů 64, kde je řadič integrován do procesoru) těsně svázaná s externí frekvenci procesoru (FSB - Front Side Bus) platí: pokud zvedáme frekvenci FSB procesoru VŽDY zvedáme zároveň i frekvenci paměti.

Megatest: 10x paměťové moduly DDR - podruhé
i Zdroj: PCTuning.cz

Nenechejte se ukolébat nastavením "Memory Frequency = DDR400" na jiné stránce Setupu, takové nastavení platí pouze tehdy pokud je systém nepřetaktován - pokud zvednete takt fsb o 10%, zvětší se zároveň frekvence paměti.

Who is Who při nastavení pamětí

Megatest: 10x paměťové moduly DDR - podruhé
i Zdroj: PCTuning.cz

Nejdůležitějším kritériem je DRAM Clock. Je taktem - rychlostí, kterou nutíme paměť běžet. Druhým nejdůležitějším parametrem je CAS Latency (Column Acces Strobe Latency). Nebudu se na tomto místě pouštět do rozsáhlé teorie, jen řeknu, že hodnota CAS 2.5 / 3 je "opatrnější", zatímco CAS 2 je agresivním nastavením, které na paměť většinou klade značně vyšší nároky. Některé paměti zvládají nastavení CAS 2 s přehledem, jinde, při vysokém taktu, již dochází k "přetržení" komunikace.

Megatest: 10x paměťové moduly DDR - podruhé
i Zdroj: PCTuning.cz

Pomocnými patrametry jsou Trp, Trcd a Tras.

Tech speak

  • CAS latency (CL) stanoví počet cyklů, které jsou třeba ke zvolení správné adresy.
  • Trp (Precharge to Active, RAS# Precharge) určuje počet cyklů potřebných pro přednabití paměti (typicky 2-4).
  • Tras (Active to Precharge) je délka paměťového cyklu banky a udává počet cyklů, které proběhnou mezi aktivací banky a jejím přednabitím (typicky 5-8).
  • Trcd (Active to CMD, RAS# do CAS# delay) určuje tedy čas potřebný k aktivaci banky předtím, než může být vydán příkaz k čtení. Ten trvá většinou 2-3 cykly. Je třeba vědět, že Trcd hraje pouze malou roli ve výkonu, protože čtení dat probíhá většinou z již otevřených paměťových stránek.

Zkratky Trp atd. píši tak, jak jsou uváděné v setupech BIOSů - správně se však píše: tRP, tRAS, tRCD...

Nárůst výkonu při přechodu z CAS 2.5 na CAS 2 se pohybuje kolem 1-3%.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama