Micron 9300 Pro: Monstrózní 15TB SSD v testu
PCTuning Článek

Micron 9300 Pro: Monstrózní 15TB SSD v testu

Z. Obermaier

Z. Obermaier

14. 10. 2019 03:00 22

Seznam kapitol

1. Micron 9300 Pro, výhodné 15TB SSD 2. Představení disku 3. Testovací sestava a specifikace 4. Testy malých souborů (nejdůležitější) 5. Testy malých souborů (důležité)
6. Testy sekvenční, IOPS a přístupové doby 7. Syntetické testy – body 8. Start Windows a shrnutí výkonu 9. SLC cache a výkon versus teplota 10. Závěr

Testoval jsem desítky SSD disků, od levných a pomalých k rychlým a extrémně drahým. Disk z dnešního testu ale překonává dosud vše. Má brutální kapacitu 15 TB, ale není to vykoupeno nižšími výkony, je rychlý jako nejvýkonnější SSD a má omračující, ale výhodnou cenovku 73 000 korun. Jak si vede v testech, to prostě musíte vidět.

Reklama
Reklama

Závěr

Micron 9300 Pro: Monstrózní 15TB SSD v testu

S diskem této třídy se v testech nesetkáváme často, vlastně vůbec. Díky dnešním technologiím 3D TLC jde ale o úplně běžný disk, který lze využít i doma, a nezruinuje vás to, pokud takovou kapacitu potřebujete a využijete. Až dosud bylo nutné kapacity 15 TB stavět z několika disků, pokud jste požadovali rychlost. To je složité a nebezpečné řešení, které vás bude stát opravdu hodně peněz (hlavně kvůli záloze RAIDu). Jeden velký disk je nekonečně lepší řešení, zabere méně místa, nepotřebuje složité a drahé RAID řadiče, jako záloha stačí stejný disk, disk se dá jednoduše vypojit a přenést, a hlavně je toto řešení významně levnější.

Takto obrovská kapacita má ale samozřejmě svá negativa. Pokud se na výsledky podíváme pozorněji, skončil disk v mnoha testech pomalejší než starší disky, v průměru to ale dotáhl na srovnatelný výkon se Samsung 970 Evo, což je solidní výkon. Klasické hodnoty sekvenčního čtení a zápisu jsou prémiové, disk trochu zaostává v latencích a přístupových dobách, ale nejde o nic tragického. Stále hovoříme o vysokém výkonu SSD disku. Dát si musí majitel pozor jen na zápis, kdy smí zapsat jednu celou kapacitu disku denně, to ale normálního uživatele trápit nemusí.

Micron 9300 Pro: Monstrózní 15TB SSD v testu

Pokud pracujete s videem nebo velkými objemy dat, a dosud jste potřebu takhle velkých a rychlých diskových kapacit řešili RAID polem z několika SSD disků, můžete začít pomalu uvažovat o jednodušší volbě. Místo osmi 2TB disků si můžete pořídit pouze jeden s kapacitou 15 TB, který sice nebude tak rychlý jako RAID, ale bude rychlý dostatečně. Micron 9300 Pro nabízí zápis 3 GB/s s ohromnou SLC cache 3,5 TB. To je brutální hodnota, vyčerpání SLC cache a zpomalení v reálu ani nejde dosáhnout. Za cenu 73 000 korun tak můžete nahradit své starší, a možná i dražší řešení jedním diskem, kterému stačí čtyři PCIe linky.

Micron 9300 Pro: Monstrózní 15TB SSD v testu

Základní desky a grafiku pro test poskytl Asus Česká republika

Micron 9300 Pro: Monstrózní 15TB SSD v testu

Disky do testu zapůjčil Mironet

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning