Microsoft Xbox Series X: Next Gen (PC) do obýváku
i Zdroj: Pctuning
Hry Článek Microsoft Xbox Series X: Next Gen (PC) do obýváku

Microsoft Xbox Series X: Next Gen (PC) do obýváku

Z. Obermaier

Z. Obermaier

25. 11. 2020 13:00 49

Seznam kapitol

1. Opravdový Next Gen 2.0 2. Xbox Series X: vyladěné PC do obýváku 3. Specifikace a technické detaily 4. Pohled dovnitř Xboxu
5. Herní výkon, načítání a spotřeba 6. Herní tituly 7. Závěr: Hodnocení

Testujeme obě nové konzole, Xbox je na řadě jako první. Po třech letech Microsoft uvedl nejvýkonnější herní konzoli v historii. Nabízí APU od AMD, vysoký výkon, ray tracing a hraní v rozlišení až 4K (8K) při 120 fps. Navíc má zcela tiché chlazení a bleskově rychlým disk. Má ale i své mouchy. 

Reklama

Opravdový Next Gen 2.0

Microsoft Xbox Series X: Next Gen (PC) do obýváku
i Zdroj: Pctuning

Sousloví next–gen slýcháme v souvislosti s herními konzolemi, paradoxně už dlouhou řadu let. Upřímně si myslím, že opravdové next–gen přichází až letos. To vše předtím byl jen takový předkrm před hlavním chodem. I když to čekání na hlavní jídlo trvalo hodně dlouho.

Nemusí se to tak zdát, ale je to už sedm let, kdy se svět konzolí a PC propojil. Do roku 2013 byly oba světy zcela odlišné, PC šlo svou cestou a konzole se svými proprietálními architekturami také. Právě před sedmi lety totiž vstoupilo do obou konzolí AMD se svými procesory a grafikami. To mi také připomíná, že od té doby už sedm let slýcháme, jak bude většina her vyvíjených pro PC i konzole lépe optimalizovaná pro procesory a grafické čipy od AMD a Nvidia na to doplatí, ale nedá se říct, že by se za tu dobu něco změnilo. Rok 2020 je ale pro opravdové next-gen hraní na konzolích přelomový.

Srovnání velikosti nového Xbox Series X a Xbox One X
i Zdroj: Pctuning
Srovnání velikosti nového Xbox Series X a Xbox One X

I když oba výrobci používali sousloví next-gen už v roce 2013, nebylo to ono (výrazný posun byl jen přechod na Blu–ray mechaniku). Jako první generaci pokročilého hraní považuji až vylepšené modely PS4 Pro a Xbox One X z roků 2016 a 2017. To je generace next-gen 1.0. U současných konzolí jsme ale mnohem dále. PS5 dnes nechme stranou a zaměřme se na Xbox, i když oba stroje jsou si hodně podobné.

Až Xbox Series X je konzolí nové generace ve všech ohledech, má výkonný procesor Zen 2 s osmi jádry a šestnácti vlákny, výkonnou grafiku na úrovni RTX 2080 Super, ultra rychlý disk i paměti. Další je kvalitní chlazení, tichý chod a relativně malé rozměry. A to vše pořídíte za 13 499 Kč. Pokud byste chtěli podobně výkonný počítač postavit z běžných komponent, vyjde vás to se skříní, zdrojem a vším hardwarem na víc než 32 000 korun. Koupit Xbox na hraní je tedy extrémně výhodné. Podobný výkon v klasickém PC za takové peníze nejde koupit.

Kromě výhodné ceny se ale konečně po dlouhých letech srovnává výkon konzolí a PC. Starší generace obou hlavních konzolí byly hardwarově a výkonem stále hodně pozadu, hraní ve 4K bylo možné jen na papíře, povinných 30 fps u spousty her bylo k pláči. Samozřejmě nejsme na výkonu GeForce RTX 3090 nebo RX 6900 XT, přesto už je hraní ve 4K realitou. Na marketingové 4K 120 fps a štítek 8K na krabici ale zapomeňte. Výkon pro dosahování podobných hodnot ale schází a vývojáři her v minulosti často neprojevovali moc snahy důsledně optimalizovat. Takže nepočítám, že se najednou objeví 4K tituly se 120 fps běžícím na hardwaru s podobným výkonem. 60 fps ve 4K ale bude snad reálných, jistota bude ale 4K 30 fps. Víc ukáže test.

Upřímně, velká většina konzolových hráčů o 120 Hz (fps) stejně nic netuší a na konzoli není způsob, jak si jednoduše snímkovou frekvenci ověřit. Výrobce si tedy může tvrdit, co chce, důležitý je pocit hráče a plynulost her. Já fps ale u několika her změřím i když je to složitější měření než odečíst čísla z nějaké aplikace na PC.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning