MSI GF RTX 3060 Gaming X 12GB: když výrobce cena netrápí
Článek MSI GF RTX 3060 Gaming X 12GB: když výrobce cena netrápí

MSI GF RTX 3060 Gaming X 12GB: když výrobce cena netrápí

Adam Vágner

Adam Vágner

25. 3. 2021 03:00 138

Seznam kapitol

1. MSI GeForce RTX 3060 Gaming X: představení 2. Konstrukce chladiče, konektory 3. Testovací sestava 4. 3D Mark Fire Strike a Fire Strike Extreme 5. 3DMark Time Spy a Time Spy Extreme 6. Aliens vs. Predator 7. Death Stranding (TAA, DLSS) 8. F1 2020 (TAA, DLSS) 9. Far Cry New Dawn 10. GTA V 11. Metro Exodus, bez ray tracingu 12. Metro Exodus, ray tracing, DLSS 13. Shadow of the Tomb Raider, DXR, DLSS 14. The Division 2
15. The Witcher 3 16. World of Tanks 17. Chování boost v AvP 18. Chování boost v F1 2020 19. Boost v Metro Exodus 20. Boost ve World of Tanks 21. Spotřeba sestavy 22. Poměr výkon/watt, náklady na provoz 23. Chování ventilátorů 24. Hlučnost 25. Teplota GPU 26. Průměrný výkon 27. Cena, poměr cena/výkon 28. Závěrečné shrnutí

Dnes už se tomu těžko věří, ale byly doby, kdy jste si mohli v obchodě vybrat a objednat grafickou kartu a druhý den vám zvonil kurýr u dvěří s balíčkem. GeForce RTX 3060 Gaming X 12GB si také jen tak nekoupíte, ale s trochou štěstí ji možná aspoň vyhrajete v dodavatelské loterii s hotovou sestavou. A pokud ano, získáte mimořádně zdařilou kartu.

Reklama
Reklama

Kdyby RTX 3060 vycházela před rokem, verze jako RTX 3060 Gaming X Trio by možná nevznikla. Dříve nebývalo zvykem posadit na modely vyšší střední třídy s doporučenou cenou začínající na devíti tisících chladič, za který by se nemusela stydět grafika za pětadvacet. Ale časy se mění.

Výrobcem doporučená cena RTX 3060 Gaming X TRIO 12G je 12 990 korun. Za kolik a jestli vůbec se někdy dala u nás pořídit volně v prodeji, netuším. Nějaké karty bůh ví odkud se u nás ale objevily, protože na bazarech se tento model s cenovkou třináct tisíc prodává za nějakých dvaadvacet až dvaatřicet tisíc.Takže můžete potěšit některého šmelináře a dát mu vydělat tím, že bude tak hodný a přeprodá vám ji.

U obchodů, které připustí, že byste si u nich kartu mohli objednat a ne se na ni jen těšit, vás nejspíš čeká varovný e-mail s upozorněním, že čekací lhůta na kartu je šest měsíců až jeden rok.

Rozebírat poměr cena/výkon asi nemá moc smysl, když neznáme ceny. Víme jenom, že proti kartám, které jste mohli pořídit před rokem, je nesmyslný, ve stávající nabídce bude dražší než levné modely.

Samotné karně není co vytýkat snad až na pruh LEDek, které svítí jako noty na buben a možná na cívky, které při příkonu 170 W už nemusely být slyšet, přesto je u nich mírné bzučení ještě znát. Kritizovat bych mohl ještě rozměry, ale nikdy se mi moc nechtělo pranýřovat výrobce za to, že dal na grafickou kartu pořádný chladič.

Pokud jde o další provozní vlastnosti, absurdně výkonné chlazení dělá z RTX 3060 Gaming X Trio 12G exemplární příklad toho, jak by mohly vypadat provozní vlastnosti karet, jejichž spotřeba neukroutí elektroměr. Chladič je mimořádně tichý a zároveň chladný. Chlazení je tak předimenzované, že nepochybuju o tom, že dvouventilátorová verze RTX 3060 Gaming X na tom nebude o mnoho hůře.

MSI GF RTX 3060 Gaming X 12GB: když výrobce cena netrápí

Jde o špičkový produkt. Pokud bychom se neohlíželi na cenu, za provozní vlastnosti by si zasloužil zlaté ocenění. Ani za normálních okolností by jej ale nejspíš nedostal kvůli tomu, že karta v podobném provedení prostě nemůže nabídnout dobrý poměr cena/výkon ve srovnání s méně nabubřelými modely.

Doporučená cena převyšuje o patnáct stovek zaváděcí cenu RTX 3060 Ti a je zhruba na stejné úrovni, za jakou se RTX 3060 Ti daly reálně před koncem loňského roku koupit. Dnes je zase situace o parník horší a o RTX 3060 Ti za třináct tisíc si můžete nechat jen zdát.

Za normálních okolností bych jí asi dal čistě za provozní vlastnosti zlato, pokud bych měl navíc zohlednit velký příplatek proti základnímu modelu, nedostala by nic lepšího než stříbro.

Ale pokud by se měla dát koupit za devatenáct tisíc, jak to ukazují některé obchody, tak ji nemá smysl pořizovat, pokud nemusíte. Stěží se dá takový nákup doporučit, když jste před dvěma lety mohli za podobné peníze koupit o čtvtinu výkonnější RTX 2080.

MSI GeForce RTX 3060 Gaming X Trio 12G
KLADY
MSI GF RTX 3060 Gaming X 12GB: když výrobce cena netrápí
MSI GF RTX 3060 Gaming X 12GB: když výrobce cena netrápí
ZÁPORY
Mimořádně tiché chlazení slabý nárůst výkonu proti RTX 2060 Super
Chladič má obrovskou rezervu extrémní příplatek proti doporučené ceně
12 GB paměti, podpora resizable BAR výrazně pomalejší než RTX 3060 Ti
CUDA, DLSS 2.x, ray tracing, Reflex, Broadcast, DX12 Ultimate stejný limit příkonu jako referenční provedení

Doporučená cena s DPH: 12 990 Kč
Hrubě orientační prodejní cena 19 000 Kč

stránka produktu na CZC.CZ: https://www.czc.cz/msi-geforce...

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning