MSI GT83VR Titan SLI: naprosto brutální stroj s 2× GTX 1080
i Zdroj: PCTuning.cz
Mobilní zařízení Článek MSI GT83VR Titan SLI: naprosto brutální stroj s 2× GTX 1080

MSI GT83VR Titan SLI: naprosto brutální stroj s 2× GTX 1080

Z. Obermaier

Z. Obermaier

19. 10. 2016 03:00 39

Seznam kapitol

1. Extrémní herní notebook 2. Představení, balení a specifikace 3. MSI GT83VR – hardware I. (CPU, GPU) 4. MSI GT83VR – Hardware II. (disky, paměť) 5. BIOS a software 6. Zpracování, konektory a repro 7. Klávesnice, chlazení
8. Teploty a výdrž baterie 9. Výkon procesoru (Core i7-6920HQ) 10. Testy herního výkonu (GTX 1080 SLI) 11. Přetaktování GPU a CPU 12. Galerie notebooku 13. Závěr

V dnešním testu si ukážeme absolutně nejvýkonnější herní notebook na trhu, brutální 18,4" monstrum se dvěma GTX 1080 ve SLI, RAID polem ze dvou disků Samsung pro M.2 s NVMe, svítícím touchpadem a podsvícenou mechanickou klávesnicí se spínači Cherry MX. Napájí jej dva zdroje najednou a zájemci za něj zaplatí bezmála na 150 tisíc!

Reklama

Extrémní herní notebook

MSI GT83VR Titan SLI: naprosto brutální stroj s 2× GTX 1080
i Zdroj: PCTuning.cz

Loňský rok byl na herní notebooky bohatý. V testu jsme měli několik modelů s mobilním čipem GTX 980M, který poté nahradila plně desktopová GTX 980 s brutálním výkonem. AMD už dva roky v segmentu nejvýkonnějších mobilních grafik neuvedlo nic, a ani se nechystá.

Nejvýkonnějším herním notebookům už několik let vládne Nvidia. Musím také říci, že jsme opět zažíváme období notebookových monster. Sám mám doma ve sbírce historický skvost Alienware se dvěma 7900 GTX ve SLI, vím tedy, jaký hluk může vycházet z herního notebooku. Jak šel čas, notebooky ztichly a prioritou výrobců byla nízká hlučnost. Mobilní čipy neměly extrémní výkony a přenosné počítače byly obstojně tiché. Tento trend se ale obrací...

S výjimkou vodou chlazeného notebooku Asus jsou všechny špičkové stroje celkem hlučné. Uchladit třeba desktopový procesor a dvojici GTX 980 znamená příkon pár set wattů, a něco takového není možné tiše zkrotit chladiči o rozměrech pár centimetrů. Tiše se podařilo uchladit Asus s osazenou GTX 980M. Cokoliv s GTX 980 je hlučné. A pokud si myslíte, že dvě GTX 1080 budou tiché, tak jistě nebudou.

Zkušenosti nasbírané lety testování highendových notebooků mluví jasně. Spíše si tedy položíme otázku, jestli bude hlučnost alespoň trochu akceptovatelná, nebo ji bude moci alespoň s pomocí sluchátek potlačit. Povíme si to dále, už teď vám ale prozradím, že to zase tak velká tragédie není, pokud si zrovna nenastavíte ručně ventilátory na maximum.

MSI GT83VR Titan SLI: naprosto brutální stroj s 2× GTX 1080
i Zdroj: PCTuning.cz

Spíše než o běžný herní stroj jde o technologické demo, je to sbírka nestandardních, nebo přesněji nadstandardních kuriozit. Dvojice GTX 1080 ve SLI je jen třešnička na dortu, protože jedna grafika by stačila bohatě. To ale nepřekvapí, SLI u špičkových herních notebooků vídáme běžně. Tento počítač ale má i mechanickou klávesnici Cherry MX a speciální touchpad, který lze přeměnit na numerický blok. Ani síťová karta není obyčejná, samozřejmě jde o produkt z řady Killer.

Uvnitř jsou tři pevné disky – dvojice ultra výkonných M.2 Samsungů NVMe a také 1TB klasický disk pro data. Extrémní je také výbava výstupů, kde najdete několik HDMI, DP a Thurderboltů. K tomu všemu je ale potřeba spoustu energie, počítač tedy napájí rovnou dva velké a výkonné zdroje. Ano, k tomuhle počítači to chce skoro už „elektrárnu“. Tohle vše z tohoto počítače dělá opravdové monstrum za necelých sto padesát tisíc. Cena je brutální, ovšem odpovídá výbavě. Pokud tak přemýšlím, jde asi o nejdražší přenosný počítač, který jsem měl kdy v testu. I Asus chlazený vodou byl levnější.

Herní výkon jako Desktop!

MSI GT83VR Titan SLI: naprosto brutální stroj s 2× GTX 1080
i Zdroj: PCTuning.cz

Počítač v dnešní recenzi posouvá mobilní herní výkon zcela do nových rozměrů. MSI osadili mobilní procesor Skylake Core i7-6920HQ, což je dle mého názoru trochu chyba. Ano, výkonnější mobilní čip neexistuje, ale právě proto třeba Eurocom osazuje desktopové procesory. Obávám se trochu, že pro SLI je jeho výkon nedostatečný. Pro SLI i na desktopu potřebujete „něco“ s vysokým taktem a mnoha jádry, což tento čip nesplňuje. Uvidíme v testu. Paměti nejsou nějaké levné DDR4 pro notebooky, s nízkým taktem ale přetaktované DDR4-2400 MHz. Vyšší takt pamětí je spíše kosmetická výhoda, ale potěší – k podobnému stroji se pomalé paměti prostě nehodí.

Pevný disk nemůže být nic jiné, než dvojice SSD disků od Samsung pro NVMe. Co se výkonu týká, je to jistě dobrá volba, možná to chtělo jen větší kapacitu, 512 GB je celkem málo. Tím nejdůležitějším je ale právě grafická karta a monitor. LCD je totiž celkem nesmyslně pouze FHD (1920×1080). Pro toto rozlišení je dvojice nejvýkonnějších grafik na trhu zcela zbytečná. Tento počítač míří na VR, ale po tom dost možná za pár měsíců neštěkne pes, zájem slábne... po kolikáté už? I když můžete pochopitelně připojit 4K monitor, tento stroj měl rozhodně mít 4K displej.

GTX 1080 pro notebooky

Na mobilní GeForce GTX 1080 se podívejme blíže. Vloni Nvidia vypustila GeForce GTX 980 v plné konfiguraci i pro notebooky (super-mega-notebooky) a tím posunula herní výkon o desítky procent nad GTX 980M. Konkrétně byly nárůsty výkonu 40 procent. Specifikace mobilní a desktopové GeForce GTX 980 se lišily jen ve frekvencích, vše ostatní bylo stejné. U GeForce GTX 1080 je to stejné. Specifikace čipů je totožná, jen základní frekvence mobilní verze je o 50 MHz nižší, Boost je ale stejný. Já už teď vím z měření, že GTX 1080 v tomto notebooku boostuje až k 1860 MHz, tedy stejně jako model pro stolní PC.

MSI GT83VR Titan SLI: naprosto brutální stroj s 2× GTX 1080
i Zdroj: PCTuning.cz

Výkon bude tedy brutální. Pokud odhadnu výkon dle desktopu, mohl by být nárůst výkonu i kolem 40–60 procent. Čistě matematicky nám herní výkon narostl za poslední rok o neskutečných 120 procent, kdy roky předtím rostl po desítkách procent ročně. Tady si ale troufnu říci, že se na dlouho zastavil. Nvidia minimálně rok nebo dva výkonnější čip do notebooku nepřinese. GTX 1080 má ale výkonu zatím dost, uvidíme zda s ní nezacvičí některé budoucí hry, ale to ukáže až vzdálená budoucnost.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama