MSI Z77A-GD65 – povedený základ pro Ivy Bridge (preview)
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek MSI Z77A-GD65 – povedený základ pro Ivy Bridge (preview)

MSI Z77A-GD65 – povedený základ pro Ivy Bridge (preview)

Z. Obermaier

Z. Obermaier

21. 3. 2012 02:00 25

Seznam kapitol

1. MSI vrací úder... 2. Testovací sestava 3. Představení desky 4. Vlastnosti desky
5. Bližší pohled... 6. Detaily desky, čipy 7. Výsledky taktování

Na uvedení procesorů Ivy Bridge si ještě tři týdny počkáme, Intel si dává tentokrát na čas. Co vám ale ukázat už můžeme, jsou nové desky s čipsetem Z77 Express. V redakci se nám jich sešlo několik, jako první se podívejme na cenově příjemný základ od MSI s dobrou výbavou a geniálně jednoduchým BIOSem.

Reklama
MSI Z77A-GD65 – povedený základ pro Ivy Bridge (preview)
i Zdroj: PCTuning.cz

Už v recenzi desky s paticí LGA 2011, XPower 2 jsem říkal, že v MSI řádně přišlápli plyn a derou se kupředu. Na Asus stále nestačí, Gigabyte ale už strčili do kapsy. Například sample této desky k nám dorazil už v únoru, mám ji doma déle než měsíc na hraní a testování. A nebyl s ní od počátku žádný problém. MSI chce zkrátka dobýt pozice, jež Gigabyte ztrácí jen svou neschopností vyrobit hned na začátku konkurenceschopný a plně funkční produkt. Zeštíhlení vývojového týmu se Gigabyte nevyplatilo a následky už ponese navždy. Toho samozřejmě další výrobci využijí, jelikož na klopýtnutí konkurenta čekají a ihned se vrhají kupředu.

 

Dnešní test je jen jakési preview, ukázka desky v několika kapitolách. Celou recenzi si ukážeme později s procesorem Core i7-3770K. My ji máme kompletně hotovou, jen Intel vnesl do recenzí krapet zmatek. Několik magazínů vydalo téměř kompletní recenze procesorů rodiny Ivy Bridge, jak Core i7-3770K, tak i Core i5-3570K. A zdá se, že jim to prošlo bez potíží. My si ale dáme pohov, recenzi zveřejníme až v ono původní NDA datum. I když bychom mohli klidně hned, je kompletní. Nakonec jsme se rozhodli nedráždit hada bosou nohou a dnešní preview je speciálně provedené s procesorem Core i7-2600K. To nám pro dnešek stačí a více si povíme v kompletním testu už za pár týdnů.

 

Zcela zásadní otázka je, zdali vůbec uživatel novou desku potřebuje. Zdravý rozum majitelům desek s čipsetem Z68 Express radí, že oni novou desku nepotřebují, ale výrobci to vehementně popírají. Aby ne, potřebují nové Z77 Express desky zkrátka prodat. Zde musím říci, že podpora Ivy Bridge u starých desek není zcela stoprocentní. Jsou totiž desky, jež si s ním zcela neporadí, k plné funkčnosti Ivy Bridge je totiž nový ME (Intel Management Engine) firmware a ten na některé ošizené modely nejde aplikovat. Ne všechny staré desky se tedy podpory Ivy Bridge dočkají.

Co dál? Nový čipset nabízí nové funkce

První novinkou je nativní USB 3.0 řadič umístěný v PCH čipu, tedy pomyslném jižním můstku. Dále Intel bude lákat na LucidLogix Hydra MVP technologii, jež vypadá celkem zajímavě. Druhá verze Intel RST technologie pro zrychlení pevného disku malým SSD také někoho může zaujmout. Pro nadšence je zde hlavně vyšší přetaktování díky vyšším děličkám taktu pamětí a dalším možnostem nastavení. Dá se lépe hrát s Turbem a jeho limity, také taktování skrze BCLK se zdá být o kousek lepší. Je mi jasné, že mnoho z vás si novou desku kvůli zmíněným novinkám nepořídí, někdo ale novinku jistě uvítá. Ceny desek jsou totiž na úrovni těch s Z68 Express, mnohdy dokonce i levnější.

 

Pokud budete stavět nový počítač až nyní, určitě se nevyplatí kupovat desku se starším čipsetem o pár stokorun levnější než nové Z77 Express desky. Na druhou stranu už ale víme, že nástupce Ivy Bridge – Haswell nebude do patice LGA 1155 pasovat a za rok / dva si stejně budete muset koupit novou LGA 1150 desku. Zdali se vám nějaká Z77 Express deska zalíbí a vy do ní investujete, je vaše záležitost a rozhodnutí. My vám jich pěknou řádku ukážeme, zhodnotíme a vy si vyberete nebo také ne. Začněme desku střední třídy, spíše levnějším modelem. Za 4000 Kč s DPH dostanete vskutku více než solidní základ pro nadcházející čipy třetí revize Core architektury.

 
Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama