Nejvýkonnější grafika na planetě – Asus ROG Mars II v testu
Článek Nejvýkonnější grafika na planetě – Asus ROG Mars II v testu

Nejvýkonnější grafika na planetě – Asus ROG Mars II v testu

Z. Obermaier

Z. Obermaier

22. 12. 2011 02:00 90

Seznam kapitol

1. Největší a nejvýkonnější grafika všech dob 2. Představení 3. Detaily karty 4. Pohled do nitra karty 5. Porovnání karet a specifikace
6. Testovací sestava 7. Několik herních testů... 8. Spotřeba a teploty 9. Přetaktování 10. Závěr

Vyzkoušeli jsme exkluzivní produkt z dílny Asusu, který už na první pohled vzbuzuje úctu. Rozměrově ohromná karta nabízí tříslotový chladič, tichý chod a spoustu nadstandardních vychytávek. Především ale poskytuje vůbec nejvyšší výkon, jaký lze sériově pořídit. Za vše už mluví spotřeba – činí až 750 wattů!

Reklama
Reklama
Nejvýkonnější grafika na planetě – Asus ROG Mars II v testu

Výkon a taktování

Ohledně výkonu je vše jasné a odpověď je jednoduchá, jedná se o nejvýkonnější grafickou kartu do jednoho PCI-E slotu, jaká kdy byla vyrobená a je na trhu. Výkon dvou GeForce GTX 580 ve SLI ještě dlouho zůstane špičkou, na začátku roku jej pak ohrozí jedině dvojice Radeonů HD 7970 v CrossFiru. Pokud ani tento výkon uživateli nestačí, napájení karty umožní i významnější přetaktování. Redakce jež kartu testovali se většinou bez potíží dostaly na takty 850 MHz a i výše. My jsme s taktováním moc štěstí neudělali.

Provozní vlastnosti

Chlazení karty sice vypadá masivně, má ale mezery v konstrukci. Pokud by dva chladící bloky byly vybavené vapor-chamber komorou, bylo by chlazení významně efektivnější, a tím pádem tišší. Takhle je chlazení i přes dva velké ventilátory na hranici použitelnosti. Karta je v zátěži hlučná a stejně se nechladí nijak dobře, chybí větší rezerva pro taktování. Také chlazení nForce můstku výrobce nevychytal. Spotřeba je doslova brutální, kdy karta požaduje vyšší příkon než dvě obyčejné GeForce GTX 580 ve SLI. Pokud ale někdo požaduje nekompromisní výkon, je spotřeba druhořadá. Zejména u karty za bezmála čtyřicet tisíc.

Osobní názor

Grafická karta Mars 2 a všechny její předchůdkyně z produkce Asusu nejsou běžným produktem pro masy. Jde o demonstraci síly a technologické vyspělosti. Ne každý výrobce má „koule“ na to vyrobit něco podobného a ještě si za to říct tolik peněz. Asus si ale zaslouží uznání i z jiného pohledu, dokáže totiž své (nemalé) zisky použít i jinak než ostatní výrobci. Upřímně je totiž jisté, že vývoj a náklady na výrobu takovéto karty se nezaplatí, ani kdyby se všechny prodaly, což se nestane zcela určitě. Jde v prvé řadě o reklamu a marketing, kdy výrobce ukazuje světu, že na to prostě má, což mu jistě v mnoha očích přidá pozitivní auru. Z čistě pragmatického hlediska jde ale o produkt velice nepraktický. Za jeho cenu můžete mít výkon vyšší, bez potíží za tuto částku pořídíte i tři běžné GeForce GTX 580. Cena je přemrštěná, karta ohromná, stejně jako její spotřeba. Pokud ale na ni máte a líbí se vám, není co řešit ... udělejte si radost!

Výhody a nevýhody

Nejvýkonnější grafika na planetě – Asus ROG Mars II v testu

Nejvýkonnější grafika na planetě – Asus ROG Mars II v testu

Grafické karty do testu zapůjčil Asus Computers Czech republic

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning