nexus-drive-a-way-domecek-pro-pevny-disk
Skříně, zdroje, chladiče Článek Nexus Drive-a-Way - domeček pro pevný disk

Nexus Drive-a-Way - domeček pro pevný disk | Kapitola 4

Jurin

Jurin

27. 10. 2006 01:00 34

Seznam kapitol

1. Nexus Drive-a-Way 2. Konstrukce Drive-a-Way 3. Montáž do Drive-a-Way 4. Testy 5. Závěr

Chladičů pevných disků je na trhu jako šafránu a my se dnes podíváme na jeden z produktů společnosti Nexus, která je známá tím, že i přes zdánlivou jednoduchost dokáže vyrobit promyšlené a výkonné doplňky chlazení počítače.

Reklama

Testovaní probíhalo jak ve skříni bez zvláštního větrání. Srovnávali jsme s dalším produktem Nexus DiskTwin, jehož recenzi jste mohli vidět v nedávné době. Samozřejmě jsme nezapomněli na srovnání teplot disku nainstalovaného do skříně bez jakéhokoli chladiče.

Nexus Drive-a-Way - domeček pro pevný disk
i Zdroj: PCTuning.cz


Protivník dnes testovaného boxu, Nexus DiskTwin

Ke sledování teplot byl využit program Speedfan poslední verze. Soupis testovací sestavy následuje.

  • Základní deska ASUS P5B Deluxe (zapůjčila společnost Pram)
  • Procesor Intel Core 2 Duo E6300 (zapůjčila společnost Alza)
  • 2 x 512MB DDR2 800MHz Corsair
  • ATi Radeon HIS X1800XT PE 512MB
  • Pevný disk Hitachi K7T250 SATA II
  • LC Power 6550 r.2
  • Case Sharkoon Silvation

Tou nejdůležitější testovací částí byl Serial ATA disk firmy Hitachi. Jeho majitelé jistě ví, jak dokáže tento rychlý a kvalitní disk hřát. Kromě běžného testování ve skříni jsme také zkusili otestovat box i při umístění na stole.

Hlučnost

Nedílnou součástí testování byl také subjektivní test hlučnosti. Podobně výkonné disky totiž dokáží hlavně při seeku vyprodukovat slyšitelnou hladinu hluku, která se často díky konstrukci některých počítačových skříní dokáže natolik zesílit, že je až nepříjemná.

S dříve testovaným DiskTwinem došlo k snížení produkovaného hluku, přesto však byl disk ještě stále slyšitelný. Po instalaci do boxu se však díky výplně pohlcovacím materiálem a také absorpčním šroubkům stal disk téměř neslyšitelným při položení na stole. Když byl disk v boxu namontován ve skříni, jeho práci bylo slyšet pouze tehdy, když jste přiložili ucho až ke skříni. V tomto ohledu funguje jak pohlcovací materiál tak i absorpční šroubky více než dobře.

Dosažené teploty

Při běžné práci je použitý disk schopen bez problému dosáhnout teplot v rozmezí od 40 - 50°C podle použití. Musíte uznat sami, že podobné teploty rozhodně nebudou prospívat jak životnosti tak i celkové kondici disku.

Již minule testovaný Nexus DiskTwin příjemně překvapil a dokázal snížit pracovní teploty disku velice znatelně. Jak si vede v porovnání s dnes testovaným Nexusem Drive-a-Way vidíte v následujících grafech.

Testy ve skříni

Nexus Drive-a-Way - domeček pro pevný disk
i Zdroj: PCTuning.cz

Při běžné práci si nemají ani jeden z produktů firmy Nexus co vyčítat, snížení teploty disku je v obou případech více než příjemné.

Nexus Drive-a-Way - domeček pro pevný disk
i Zdroj: PCTuning.cz

Při defragmentaci je box přeci jen výkonnější, snížení teploty o deset stupňů se rozhodně podepíše na životnosti disku. Sám sem byl již v minulosti dosaženými teplotami velice překvapen, přesto i přes důkladnou kontrolu a retestování vycházely výsledky stejně.

Testy na stole

Nexus Drive-a-Way - domeček pro pevný disk
i Zdroj: PCTuning.cz

Při položení disku na stole ať už bez chladiče nebo s oběma chladiči jsou teploty mírně nižší než ve skříni, přirozeně proto, že v nevětrané skříni je přeci jen proud vzduchu zásadně jiný než v prostředí místnosti. Při běžné práci dokáže starší a jednodušší model DiskTwinu překonat testovaný box o jeden stupeň Celsia.

Nexus Drive-a-Way - domeček pro pevný disk
i Zdroj: PCTuning.cz

Při defragmentaci je situace právě opačná, zde zase vítězí dnes testovaný hliníkový box. Během testování jsem samozřejmě oba chladiče temperoval dostatečně dlouhou dobu, aby nedocházelo ke zkreslením. Dosažené teploty mne víceméně nepřekvapily, dlouhodobě využívám starší model chladiče Nexus DiskTwin a byl jsem spokojen.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama