Nvidia GTX 1080: technologie, preview a ohlasy ze světa
i Zdroj: Pctuning
Hardware Článek Nvidia GTX 1080: technologie, preview a ohlasy ze světa

Nvidia GTX 1080: technologie, preview a ohlasy ze světa | Kapitola 7

Z. Obermaier

Z. Obermaier

18. 5. 2016 03:00 91

Seznam kapitol

1. GeForce GTX 1080 a 1070 2. Novinky Pascalu (GP104) 3. Nové technologie 4. Přetaktování
5. Výkon v rozlišení 2560 × 1440 6. Výkon ve 4K 7. Závěr

Vlastní recenzi s uvedením vám tentokrát nabídnout nemůžeme, ale podívejme se na GeForce GTX 1080 alespoň pohledem zahraničních recenzí. Výkon nové GeForce z rodiny Pascal je slušný, efektivita skvělá, zklamáním je ale povětšinou cena, taktování a hlučnost chlazení. Zvláštním počinem je o sto dolarů vyšší zaváděcí cena prvních karet.

Reklama
Reklama

Závěr

Nvidia GTX 1080: technologie, preview a ohlasy ze světa
i Zdroj: Pctuning

GeForce GTX 1080 je nejvýkonnější grafická karta na trhu. Tedy ne co do hrubého výkonu, v něm vede dvoučipový Radeon Pro Duo, ale problémy a nevýhody duálních řešení ho vyřazují z racionálního výběru.

Ve většině recenzí na webu je výkon považován za dostatečný na upgrade jakékoliv současné grafické karty. Herní výkon je výše než má přetaktovaný Titan X nebo GeForce GTX 980 Ti na maximum. Navíc GeForce GTX 1080 má dalších deset až patnáct procent rezervu pro taktování, což ji posouvá do hladiny, na kterou se žádná 28nm karta nikdy nedostane. Z hlediska výkonu (průměr 30 procent nad GTX 980 Ti) nemá GeForce GTX 1080 chybu. Snad jen ty asynchronní shadery by chtěly větší zásah než jen kosmetické změny. Třeba se posuneme dál u „velkého“ Pascalu.

Spotřebu karty také většina recenzí zařadila kolem spotřeby GeForce GTX 980, energetická efektivita je tedy skvělá. Podobná spotřeba při nárůstu výkonu o 70–80 procent je opravdu něco. Referenční chladič je hlučný, jako všechny referenční chladiče za posledních pět až deset let zpět. Osobně bych ho neřešil a počkal si na tiché karty od MSI, Asus a dalších. Tito výrobci už dokázali celkem tiše uchladit i GeForce GTX 980 Ti, takže u karty se spotřebou GTX 1080 nebudou mít problém. Silnější kaskáda a rezerva chlazení prémiových karet také dává šanci na ještě lepší taktování.

I přes vše pozitivní je přeci jen GeForce GTX 1080 krapet kontroverzní produkt. Nvidia vyrobila čip, řekněme zkušební – na nový proces převedený Maxwell s drobným vylepšením. Náklady tedy musely být nižší než obvykle, vše podstatné už bylo hotové. Čip je také malý a nijak extra nákladný, i přesto, že 16nm výroba je dražší než 28nm. Opět je dražší než obdobné produkty z předchozí generace. Nvidia nám prodává vyšší střední třídu za cenu highendu, tudíž nás připravuje na to, že největší čip s HBM bude stát opravdu „raketu“. Pokud stojí nástupce GTX 680/980, dvacet tisíc, začínám se bát zaváděcích cen u příští generace nebo u „velkého“ Pascalu.

Zdroje: Nvidia, TechpowerUp, ComputerBase, HardwareCanucks, Hardware.fr

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning