pimp-my-computer-tiche-chlazeni-existuje-3-3
Návody Článek Pimp my Computer - tiché chlazení existuje, 3/3

Pimp my Computer - tiché chlazení existuje, 3/3 | Kapitola 5

Redakce PCT

Redakce PCT

11. 1. 2007 01:00 109

Seznam kapitol

1. Pimp my Computer - mýty o chlazení PC 2. Chladiče se souběžným tokem vzduchu 3. Pentagram HP-100 Al Cu Lite 4. Pentagram HP-100 Al Cu Lite - testy 5. Poslední úpravy...

V dnešním díle Vám poodhalíme některé tipy a triky vedoucí ke konstrukci nebo úpravě stávajícího řešení na tichý a přitom stále velmi výkonný počítač - a přitom se vůbec nemusí jednat o vodní chlazení. Celý trik spočívá ve správně navrženém chlazení, kde se ničím neplýtvá (větráky ani jejich otáčkami) a každá část plní jen přesně určenou úlohu. No není to až tak velké tajemství, pojďte se s námi na to podívat...

Reklama

Výměna zdroje

Původně využíval Davidův počítač klasický (s 8cm větrákem na výstupu), avšak velmi tichý 350W zdroj od firmy Fortron. Ten jsme se rozhodli vyměnit za 350W zdroj od firmy Eurocase využívající vnitřní, teoreticky mnohem tišší 12cm vnitřní větrák...

Pimp my Computer - tiché chlazení existuje, 3/3
i Zdroj: PCTuning.cz

Po výměně zdroje vypadala situace takto:

Pimp my Computer - tiché chlazení existuje, 3/3
i Zdroj: PCTuning.cz

Vše bylo OK, tedy až na zvýšený hluk generovaný zdrojem Eurocase. Proto jsme přistoupili na ještě jednu výměnu zdroje, tentokráte za nový "inteligentní" tichý zdroj od firmy Nexus NX-9003 SFB. Tento Nexus je vybaven možnosti řízení dvou externích ventilátorů, této možnosti jsme v Davidově počítači nevyužili.

Pimp my Computer - tiché chlazení existuje, 3/3
i Zdroj: PCTuning.cz

Nový zdroj (Nexus) byl ze všech tří variant nejtišší, i když stále hledáme typ, který by byl ještě tišší - po všech úpravách zůstává v Davidově počítači největším zdrojem hluku.

Náš komentář: Nexus NX 9003, přesto že při velmi nízkém odběru (do cca 50W, například u HTPC s "notebookovým" procesorem) dokáže vnitřní ventilátor zcela vypnout, stále, v rámci běžného odběru (a tím se Davidův počítač vyznačuje), patří mezi pouze "tiché" zdroje (problémem může být dodatečná elektronika uvnitř zdroje). V budoucnu bychom tedy zvolili jiný typ - například levnějšího "bratra" NX-3500 nebo některý z moderních zdrojů firmy Fortron (np. Blue Storm II FSP350-60THN/THN-P).

Poslední úpravy

Nakonec jsme se zaměřili na poslední neregulovaný větrák - výstupní 12cm větrák od firmy Glacialtech. Pro jeho regulaci jsem využil "ručního" regulátoru, která jsem nepoužil k regulaci chladiče procesoru. Otáčky jsme z 1000/min stáhli na 650/min.

Pimp my Computer - tiché chlazení existuje, 3/3
i Zdroj: PCTuning.cz


Regulátor je k počítači přilepený oboustrannou lepící páskou...

Běžný provoz - otáčky a teploty

Pimp my Computer - tiché chlazení existuje, 3/3
i Zdroj: PCTuning.cz

Závěr

Davidův počítač jsme v průběhu "pimpení" upravili následujícím způsobem: grafickou kartu jsme přetaktovali o 33%, procesor o 10%. Odstranili jsme aktivní chlazení základní desky, výměnou a optimalizaci chlazení klesly teploty komponent takto:

  • grafika v zátěží: pokles z 80 na 70C (o 10C),
  • procesor v zátěží: z 60 na 52C (o 8C),
  • pevný disk: z 42 na 39C (o 3C, díky lepšímu toku vzduchu),
  • čipová sada: z ?? na 48C (měřeno bezdotykově) s pasivním chlazením.

Tedy i přes poměrně zajímavé přetaktování (procesor byl už v základu 4000+) se nám podařilo snížit teploty komponent až o 10C! To by ve finále mělo vést ke zvýšení spolehlivosti.

Pimp my Computer - tiché chlazení existuje, 3/3
i Zdroj: PCTuning.cz


kliknutím na obrázek zobrazíte jeho větší verzi

Zcela jinou kapitolou je hluk upravené sestavy. Ten klesl s poměrně vysoké úrovně (navíc byl závislá na zatížení) na prakticky neslyšnou kulisu (tedy po naběhnutí regulace BIOSem, za cca 15 sekund). Navíc hluk je nejvíce ve finále generován 12cm větrákem tichého zdroje a spektrálně se vyskytuje ve velmi přijatelných mezích (podobá se konstantnímu šumění, bez výšek a pískání). Joro: ve finále je Davidův počítač tišší než můj notebook při zátěží.

Pimp my Computer - tiché chlazení existuje, 3/3
i Zdroj: PCTuning.cz

Skříň jsme podle přáni Davida neměnili (i když jsme původně chtěli) - a tak ladění celého počítače skončilo na úpravě "motoru a podvozku".

První série "Pimp my Computer" byla svým způsobem jedinečná - velkou část jsme proměnili na obrovský zásobník tipů a triků pro snadnou úpravu chlazení existujících počítačů. Chtěli jsme dokázat, že nemusíte své počítače nechávat jak jsou - někdy stačí investovat poměrně málo (cena chladičů a zdroje nepřekročila 3000Kč, nejdražší byl nový zdroj) a výsledek může být příjemným překvapením.

P.S. Jo, a nezapomeňte na "mýty v chlazení PC" (první kapitola) a řiďte se raději svým rozumem :-)

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama