QNAP HS-251+: NAS do obýváku, výkonný a pasivně chlazený
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek QNAP HS-251+: NAS do obýváku, výkonný a pasivně chlazený

QNAP HS-251+: NAS do obýváku, výkonný a pasivně chlazený | Kapitola 5

Tomáš Luňák

Tomáš Luňák

13. 9. 2016 03:00 32

Seznam kapitol

1. Představení 2. Design 3. Hardware 4. Konstrukce
5. Co najdete uvnitř skříňky 6. Administrace a SW výbava, měření výkonu 7. Závěr

NAS HS-251+ je elegantní designové zařízení, které svým vzhledem neurazí v žádném obývacím pokoji a svým výkonem uspokojí nejednoho nadšence. O výkon dostatečný i na virtualizaci a sledování filmů ve vysokém rozlišení se stará čtyřjádrový Celeron se základním taktem 2,0 GHz, jemuž asistují 2 GB operační paměti.

Reklama

Smekám před tím, že i u tohoto zařízení si QNAP, že si drží svůj standard a drží se robustnější a přístupnější konstrukce využívající šroubů namísto dnes už obvyklých plastových zámků. To znamená, že i toto designové zařízení, kde na sebe všechny plasty krásně navazují a lícují, je možné rozebrat odšroubováním pouze šesti šroubů na spodní straně zařízení. Spodní kryt pak již nikde přicvaknutý a lze jej snadno odklopit a podívat se na vnitřnosti celého zařízení. Při rozebírání zařízení se tak nemusíte strachovat, že někde ulomíte nějakou plastovou úchytku a zařízení již nikdy nebude držet pohromadě jako předtím. Velmi mne těší, že to v tomto případě nehrozí.

QNAP HS-251+: NAS do obýváku, výkonný a pasivně chlazený
i Zdroj: PCTuning.cz

Při rozšroubování a sejmutí spodního krytu si můžete prohlédnout elektroniku zařízení. K procesoru a operační paměti se ale bohužel dostat nelze, čipy jsou na spodní straně desky spojené s horním hliníkovým krytem tak, aby docházelo ke kvalitnímu odvodu tepla. Ani za použití větší síly se mi nepodařilo desku od horního hlinkového krytu oddělit. Předpokládám, že budou čipy přichyceny teplovodivým lepidlem, u kterého nedochází časem k vysychání a zhoršení přenosu tepla v takové míře jako u běžné teplovodivé pasty.

Malou záhadou byl pro mne otvor se závitem v hliníkovém krytu zařízení, který na toto místo očividně nepatřil. Těžko říct, zda tam byl úmyslně a najdete jej v každém kusu, nebo jde jen o nějakou kosmetickou vadu. Každopádně je uvnitř zařízení a na vzhled ani funkčnost to nemá vliv, jJedná se spíše o takovou kuriozitu.

QNAP HS-251+: NAS do obýváku, výkonný a pasivně chlazený
i Zdroj: PCTuning.cz

 

Chlazení

Hlavní předností této verze NAS je konstrukce bez použití ventilátorů, což zaručuje tichý chod zařízení. Pro odvod tepla ze zařízení je využit horní hliníkoví kryt, ke kterému jsou přichyceny čipy. Bohužel nemůžu popsat, zda je použita teplovodivé lepidlo, pasta nebo nálepka, protože se mi k čipům nepodařilo dostat. Převod tepla od čipů do horního krytu ale probíhá bez problémů.

Ani pevné disky se při kopírování velkého množství souborů po dlouhou dobu nedostanou přes 41 stupňů celsia, což je stejná teplota, které jsem dosahoval při používá disků u aktivně chlazených NAS.

Procesor se takto pasivně chladí na 45 °C při klidovém režimu. Při spuštění několika virtuálních strojů není problém dostat se až na 60 °C, což je na pasivně chlazené zařízení stále krásná hodnota.

Nutno podotknout že tyto hodnoty jsem dostahoval v klimatizované místnosti ve které bylo přibližně 27 °C a NAS byl schovaný ve stínu. Je nutné si uvědomit že přenos tepla přes hliníkový kryt bude probíhat i opačným směrem. Pokud tedy NAS umístíte nešikovně někam, kam dopadá přímé sluneční světlo, například pod střešní okno, tak je nutné počtat že se teploty značně zvýší.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama