QNAP HS-251+: NAS do obýváku, výkonný a pasivně chlazený
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek QNAP HS-251+: NAS do obýváku, výkonný a pasivně chlazený

QNAP HS-251+: NAS do obýváku, výkonný a pasivně chlazený | Kapitola 3

Tomáš Luňák

Tomáš Luňák

13. 9. 2016 03:00 32

Seznam kapitol

1. Představení 2. Design 3. Hardware 4. Konstrukce
5. Co najdete uvnitř skříňky 6. Administrace a SW výbava, měření výkonu 7. Závěr

NAS HS-251+ je elegantní designové zařízení, které svým vzhledem neurazí v žádném obývacím pokoji a svým výkonem uspokojí nejednoho nadšence. O výkon dostatečný i na virtualizaci a sledování filmů ve vysokém rozlišení se stará čtyřjádrový Celeron se základním taktem 2,0 GHz, jemuž asistují 2 GB operační paměti.

Reklama

Hardware

U firmy QNAP je nutné upozornit na značení produktů nenápadným plusem na konci označení modelu. Na první pohled se nezdá, že by to mohlo hrát velkou roli, ale v praxi to znamená velký rozdíl v hardwarovém vybavení daného modelu.

U modelu HS-251 rozlišuje plus, zda si kupujete zařízení s dvoujádrovým či čtyřjádrovým procesorem. Dávejte si na to pozor; snadno nabudete dojmu, že v některých obchodech nabízejí tento NAS až o dva tisíce korun levněji, ale ve skutečnosti půjde místo verze HS-251+ se čtyřjádrovým procesorem jen o levnější verzi HS-251 s procesorem dvoujádrovým.

Vzhledem k podpoře virtualizace, kterou tento model nabízí a která je dle mého názoru vyladěná, z pohledu uživatelské přívětivosti, téměř k dokonalosti, bych volil zcela jistě zařízení s výkonnějším procesorem. Více informací ohledně virtualizace naleznete v testu modelu TS-251+.

Komponenta

Popis

Procesor

Intel® Celeron® 2.0GHz čtyřjádrový (s turbo boost až na 2,42 GHz)

Operační paměť

2GB DDR3L RAM

Flash Memory

512MB DOM

HDD

2 x 3.5" or 2.5" SSD or NAS SATA 3Gb/s Hard Drives

LAN

2 x Gigabit RJ-45 Ethernet port

USB

2 x USB 3.0 port
2 x USB 2.0 port

HDMI

1

Rozměry

41.3 (H) x 302 (W) x 220 (D) mm

USB porty

Jako u většiny svých zařízení ani zde výrobce QNAP nešetřil porty USB. Navíc jsou opravdu využitelné, ne jako je tomu u jiných zařízení, které podporují maximálně flash disky a při připojení externích pevných disků jim dochází dech.

QNAP HS-251+: NAS do obýváku, výkonný a pasivně chlazený
i Zdroj: PCTuning.cz

USB porty umožňují připojení klávesnice s myší včetně bezdrátových setů. Vyzkoušel jsem ovládání NAS pomocí setu Logitech Cordless Desktop Wave Pro a vše fungovalo bez jediného problému.

Do portů USB portu lze připojit i digitální fotoaparát a přetahovat si fotografie přímo na NAS bez nutnosti použít notebook.

QNAP HS-251+: NAS do obýváku, výkonný a pasivně chlazený
i Zdroj: PCTuning.cz

Ihned po připojení fotoaparátu Olympus Stylus XZ-2 s paměťovou kartou SDHC Kingston class 10 o kapacitě 32 GB, se ve webovém rozhraní zobrazila informace o jeho připojení. Práce se soubory na fotoaparátu je bez problémů. Příjemné zjištění bylo, že webové rozhraní generuje i náhledy fotografií. Správa fotografií je vždy příjemnější, když má uživatel možnost vidět alespoň malý náhled.

Zkusil jsem připojit i mobilní telefon iPhone 6s 64 GB. Mobilní telefon se začal nabíjet, byl jsem dokonce telefonem vyzván abych povolil přístup k fotografiím, ale ve webovém rozhraní se nově připojené USB zařízení nezobrazilo.

USB porty si údajně poradí i se záložní UPS připojenou přes USB, u níž umí zobrazit informace o nabití baterií apod… Bohužel jsem v době testování neměl žádnou UPS k dispozici, abych mohl tuto funkci vyzkoušet.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama