raptor-gaming-m3-mys-s-povolenim-zabijet
Článek Raptor-Gaming M3 - myš s povolením zabíjet

Raptor-Gaming M3 - myš s povolením zabíjet

Michal Mitrega

Michal Mitrega

26. 2. 2007 01:00 21

Seznam kapitol

1. Balení a specifikace 2. Instalace a software 3. Kvalita, ergonomie a design 4. V praxi, závěr

Raptor-Gaming je na poli herních myší, podložek, klávesnic a headsetů už delší dobu etablovaným výrobcem. Dnes se podíváme na to nejlepší, co má ve svém portfoliu, a to na myš Raptor-Gaming M3. Nenechte se zmýlit poměrně neznámou německou značkou - dnes to totiž bude stát za to...

Reklama
Reklama

Co se týče vzhledu, není na tom Raptor-Gaming M3 vůbec špatně. Výrobce správně usoudil, že černo-stříbrnou kombinací nic nepokazí. Tělo je tedy černé a sem tam je doplněno stříbrnými prvky (boční tlačítka, prostor kolem kolečka, malý nápis www.raptor-gaming.com a logo R-G uprostřed krytky). Zbytek zůstal černý, takže to myšce docela sekne. Kromě toho má myš poměrně nezvyklé a dle mého mínění velmi atraktivní tvary, které zaujmou nejen příslušnice slabšího pohlaví. Jediné podsvětlení v podstatě zajišťuje třístupňový ukazatel momentální hodnoty rozlišení senzoru. Diody možná mohly být trochu slabší nebo plast nad nimi mohl být kalnější, protože takto svítí v noci příliš ostře. Další podsvětlenou částí je tlačítko na přepínání rozlišení, to se ale rozsvítí jen po zapnutí. Po zapnutí máte možnost upravit hodnotu CPI otáčením kolečka nahoru nebo dolů. Po vypnutí (druhém stisku tlačítka) zůstane navolené rozlišení a kolečko zase začne fungovat normálně.

Raptor-Gaming M3 - myš s povolením zabíjet

Celá myš je obdařena jemně matnou povrchovou úpravou, která na omak působí velmi příjemně. Stisk je tedy docela pevný a ani po delším hraní nezačne ruka po povrchu klouzat. Jako rušivý prvek působí pouze lesklá boční tlačítka, což může být až nepříjemné, protože se jich stále dotýkáte palcem.

Raptor-Gaming M3 - myš s povolením zabíjet

Raptor-Gaming M3 má oproti běžným modelům myší poměrně netradiční tvar oblých linií a jemných přechodů. Myš je dost rozvláčně natažená do stran, ale i přesto se velikostí řadí k menším modelům. Myška se ovládá částečně prsty a částečně středem dlaně, ale ne dlaní celou. Tvarem tak Raptor-Gaming M3 sedne především do menší ručky, ale i přesto se relativně pohodlně ovládá i s větší rukou (ovšem ne ideálně). Středo-bodem ergonomie je zadní část, kde se zužuje a prudce dolů lomí krytka. Přesně do tohoto místa pasuje střed dlaně jako ulitý a od toho se poté odvíjí samotný způsob držení.

Raptor-Gaming M3 - myš s povolením zabíjet

Hlavní tlačítka nemají žádné žlábky, jsou skoro ploché. To je lepší než tradiční vyboulení, protože jsou na nich prsty rozloženy na co největší možné ploše. Raptor-Gaming se rozhodl nenapodobovat zrůdný trend tlačítek svažujících se do stran, takže na nich prsty leží vcelku příjemně. Nevadí ani místo, které odděluje tlačítko od krytky. Dělící čára je umístěna tak, aby ležela těsně před druhým kloubem prstu, takže při stisku nezavazí. Svažování dolů je v přední části sice patrné, ale i tady se výrobce držel v patřičných, dobře ohraničených, mezích. Prostor pro palec je u Raptor-Gamingu M3 velmi netypický. Výrobce zvolil odkládací prostor, který je z jedné strany ohraničen lehkým zalomením směrem dolů a z druhé strany bočními tlačítky. To není právě ideální. Pro palec tu není dostatek místa, přitom by stačilo tlačítka posunout trochu nahoru. Na druhé straně je také patrné zalomení, které jasně vymezuje prostor pro prsteníček. Ten je položen kolem celé horní hrany myši. Ploška pro malíček je dole pod ním. K tomu mám pouze malou výhradu, malíček není v zadní části dobře podepřený, takže jeho váha leží víc na konci prstu. Prsty větší ruky z myši mírně přečuhují podobně jako je tomu u Creative Fatal1ty 1010. To není na závadu, i když mne volně ležící článek prsteníčku docela znervózňoval.

Raptor-Gaming M3 - myš s povolením zabíjet

Rozdíl mezi pohybem bez závaží (120 gramů) a se závažím (140 gramů) je obrovský. Můžete si tedy sami určit, jestli budete vy řídit myš nebo spíš ona vás. Při používání bez závaží je rychlost myši velká a nic ji nebrzdí v pohybu. Setrvačnost tu hraje minimální roli. K perfektní klouzavosti přispívají zcela jistě i malé kulaté teflonové nožičky, které výrobce výhodně rozmístil po jedné do každého "rohu". Fajnšmekry tak může trápit, že zadeček kvůli drátovému provedení ujíždí trošku víc než přední část. Senzor mohl být na základně umístěn o něco výš, ale i tak jsou odchylky v dráze kurzoru při naklonění myši minimální.

Raptor-Gaming M3 - myš s povolením zabíjet


instalace závaží probíhá pod krytkou

Pomalu, ale jistě se dostáváme k asi nejzajímavěji řešené části myši, ke kolečku. V porovnání s konkurencí se výrobce rozhodl nasadit širší model, který sice není tak výrazný, ale při rolování prstu mnohem víc sedí. Doufám, že tento trend budou následovat i ostatní výrobci. K dobrému pocitu přispívá kvalitní pogumování povrchu, ovšem bez drážek. Při otáčení jsem chtě nechtě musel uznat, že Microsoftí kolečka asi poprvé dostaly pořádně na frak. Zarážky jsou zřetelné a jsou velmi blízko u sebe, takže nemusíte točit nikterak zběsile, aby jste se posunuli dál. Už to je velký pokrok. Rolování delšími dokumenty je díky malé vzdálenosti zarážek skoro stejně jednoduché, jako by kolečko oplývalo bez-zarážkovým chodem. Samotné rolování není prakticky vůbec slyšet, a to se věřte nebo ne dá tvrdit i o stisku kolečka! Stisk je velmi citlivý, ale přitom dostatečně tuhý na to, aby se vám ho nepodařilo nechtěně aktivovat. Kolečko není naklápěcí, ale i přesto můžu s klidným svědomím tvrdit, že to je zřejmě to nejlepší dvousměrné kolečko, jaké se dá sehnat.

Raptor-Gaming M3 - myš s povolením zabíjet

Levé hlavní tlačítko vydává jako spousta jiných tišší klik o střední frekvenci. Pravé zřejmě nedosedá tak přesně, tlačítko má ještě o něco ostřejší dozvuk. Obě tlačítka jsou velmi citlivá a na jejich aktivaci není potřeba větší síly. Boční tlačítka jsou skoro neslyšná, jejich citlivost je ale pouze průměrná. Nekladou moc velký odpor, ale musíte je pořádně zamáčknout, aby se stiskla. Umístění je vyřešeno dobře, ne však jejich tvar, který doslova diskriminuje vzdálenější tlačítko. To se špatně mačká přes hranu tlačítka prvního. Škoda, že nám neustále vývojáři házejí klacky pod nohy prostřednictvím podobně malých, ale zásadních detailů.

Raptor-Gaming M3 - myš s povolením zabíjet

Ó, ocásek. To je přesně ta drobnost, na kterou by se tentokrát měly pět ódy. Raptor-Gaming M3 má nejtenčí ocásek, který se u nás kdy v testu objevil a tak předbíhá takové "lídry", jakými jsou například MS Laser Mouse 6000 nebo MS Habu. Ocásek není jen tenký, ale také ultra-lehký, takže za myškou v podstatě skoro nic netaháte. Má ale i další výhody. Po nějakém čase se krásně sám narovná a jeho pružnost stále patří k nadprůměrným kouskům. S Raptor-Gamingem M3 se tak v podstatě cítíte jako s myší bez ocásku (samozřejmě jen v rozsahu plochy podložky).

Raptor-Gaming M3 - myš s povolením zabíjet


spodní strana

Po odšroubování tří šroubků ze základny se nám naskytne zajímavý pohled do vnitřku myši. Nejzajímavější jsou tradičně senzory stisku. Kvalitní senzory byly použity na hlavní tlačítka, ještě kvalitněji výrobce vybavil stisk kolečka. Tím víc překvapí, že stisk bočních tlačítek snímají dva velké "čudly", které vypadají stejně jako "čudlík" pro snímání stisku tlačítka pro změnu rozlišení (ten šedý uprostřed na obrázku). I přesto je subjektivní hodnocení stisku nadprůměrné (až na zhoršenou citlivost). Otázkou je, jak na tom tyto snímače budou se životností. Na snímání rolování kolečka se používá starý známý "plíškový mechanizmus", přejme mu proto dlouhý provoz bez nehod. Výrobce se rozhodl použít senzor A6030 společnosti Avago, ale podobně jako u jiných senzorů této společnosti se nemá moc smysl spoléhat na informace z internetových stránek výrobce.

Raptor-Gaming M3 - myš s povolením zabíjet


vnitřek myši

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning