SilentiumPC Brutus M10 Pure Black: fajn skříň za sedm stovek
i Zdroj: PCTuning.cz
Skříně, zdroje, chladiče Článek SilentiumPC Brutus M10 Pure Black: fajn skříň za sedm stovek

SilentiumPC Brutus M10 Pure Black: fajn skříň za sedm stovek | Kapitola 7

Petr Kupský

Petr Kupský

21. 2. 2017 04:00 26

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Exteriér 3. Interiér: konstrukce šasi 4. Interiér: ventilátory, cable management
5. Příklad montáže – osazení desky a disků 6. Příklad montáže – zdroj, vedení kabeláže 7. Hodnocení a závěr

Polská společnost SilentiumPC je známá výrobou cenově zajímavých a přitom kvalitně provedených počítačových skříní. Dnes si představíme nejlevnější model z aktuální nabídky s označením SilentiumPC Brutus M10 Pure Black, který bude vhodný pro nenáročné počítačové sestavy, kde úspora každé koruny hraje důležitou roli.

Reklama

Hodnocení a závěr

Takže jak obstál nejlevnější model skříně výrobce SilentiumPC a vyplatí se vůbec jeho koupě?

Pro hodnocení je třeba skříň SilentiumPC Brutus M10 Pure Black zařadit do určitého cenového segmentu a porovnat ji se svými vrstevníky. V době přípravy článku se cena testované skříně pohybovala v renomovaných obchodech na částce okolo 690,- Kč. Co tedy nabízí oproti konkurenčním skříním s pořizovací cenou do 700,- Kč?

V této cenové kategorii bude soupeřit zejména se skříněmi výrobců Crono, C-Tech, EuroCase, Evolveo a nejnižšími modely výrobců CoolerMaster a Zalman. Většina konkurentů nabízí stejnou, dá se říci již zastaralou koncepci s umístění napájecího zdroje v horní části skříně. Výhody a nevýhody této koncepce, kdy zdroj nasává vzduch z vnitřního prostoru skříně, jsme si již vysvětlili dříve.

SilentiumPC Brutus M10 Pure Black: fajn skříň za sedm stovek
i Zdroj: PCTuning.cz

Což však není u konkurentů samozřejmostí, je lakování vnitřního prostoru a zadní stěny rámu skříně v barvě vnějšího pláště. Takže za jednu z výhod skříně SilentiumPC Brutus M10 Pure Black můžeme považovat lakování všech ploch skříně jednotným odstínem černé barvy a vysokou kvalitu lakování bez ohledu na to, zda lakovaná plocha bude po uzavření skříně viditelná, či nikoliv. Pochválit je třeba také dobře sladěnou jemně zrnitou strukturu laku se strukturou povrchu plastového čelního panelu.

Velmi kvalitní je také mechanické opracování kovových dílů. Nikde ve skříni nenajdeme ostré hrany, o které by se bylo možné pořezat. Všechny otvory, které by mohly sloužit k protažení kabelů, mají falcované a dobře zalisované okraje. V této cenové kategorii nelze počítat s tím, že by byly opatřeny gumovými průchodkami.

Skříň SilentiumPC Brutus M10 Pure Black nabízí také poměrně slušný prostor pod základní deskou k vedení a ukrytí přebytečné kabeláže. Velkou měrou se na tom podílí rozsáhlý a hluboký prolis v bočnici. Otvory pro průchod kabelů jsou s jedinou výjimkou rozmístěny na vhodných místech, takže kabeláž zasahuje do vnitřního prostoru skříně jen v nezbytné míře. Tou výjimkou je otvor pro přídavný napájecí ATX kabel procesoru, který částečně koliduje s hranou napájecího zdroje. Posunutí o pár milimetrů níže by bylo lepším řešením. Nicméně tento drobný problém lze jednoduše vyřešit protažením koncovky kabelu ještě před přišroubováním zdroje.

SilentiumPC Brutus M10 Pure Black: fajn skříň za sedm stovek
i Zdroj: PCTuning.cz

Na druhou stranu těžko budeme hledat konkurenta, který by ke konstrukci skříně použil tenčí plechy. Rám skříně z plechu tloušťky 0,6 mm a bočnice dokonce 0,5 mm (podle měření) vyžadují opatrné zacházení jak při přepravě v kartonu, tak při manipulaci se samotnou skříní. Není se třeba bát nějakého citelného kroucení sestavené skříně, či přímo vrzání jednotlivých dílů. Spíše jde o nebezpečí fyzického poškození hrubším kopnutím, nebo nechtěným úderem. Pozor si musíme dát také na možnost ohnutí západek z tenkého plechu při nasazování bočnic skříně.

Oproti většině konkurentů oceňuji otevřený prostor uvnitř skříně SilentiumPC Brutus M10 Pure Black. Výrobce se vyvaroval použití rozměrných, neodnímatelných košů na disky, které komplikují přístup ke komponentům během montáže, zhoršují možnosti vedení kabeláže a zamezují použití delších modelů grafických karet.

SilentiumPC Brutus M10 Pure Black: fajn skříň za sedm stovek
i Zdroj: PCTuning.cz

S ohledem na velikostní kategorii skříně (ve své třídě jedna z nejmenších) je možné považovat nabídku tří pozic pro 2,5“ disky, dvou pozic pro 3,5“ disky a jedné pozice pro 5,25“ DVD mechaniku za zcela dostačující. V případě osazení desky plného ATX formátu je třeba počítat s možnou kolizí HDD disků s delšími přídavnými PCIe kartami v krajních slotech. Samotná přítomnost neodnímatelného diskového koše může komplikovat připojení některých konektorů na okraji ATX základní desky. V takovém případě je vhodné tyto konektory připojit ještě před přišroubováním desky.

Rozporuplné pocity mám z jediného, standardně osazovaného ventilátoru o rozměru 80×80 mm, umístěného v zadní pozici, která je dimenzována i pro použití ventilátoru o rozměru 92×92 mm. Zde výrobce ušetřil dvacetikorunu, ale díky tomu mírně snížil účinnost průtoku vzduchu skříní. Nepěkně působí také děrování průduchu stěnou skříně, které není malým ventilátorem zcela pokryto.

Naopak velmi oceňuji použití ventilátoru se 3pinovým FAN konektorem, který lze zapojit do základní desky a pomocí biosu automaticky regulovat otáčky ventilátoru podle aktuální zátěže vyjádřené teplotou procesoru. Osazený ventilátor byl schopen regulace v rozmezí 609 – 1744 ot./min., přitom ve spodním spektru otáček byl prakticky neslyšný. Při nastavení správné křivky regulace v biosu lze zajistit, že hlučnost ventilátoru skříně nikdy nepřesáhne hlučnost ventilátoru chladiče procesoru nebo pevného disku.

Lépe by se jistě daly vyřešit pozice pro nasávací ventilátor na přední stěně skříně SilentiumPC Brutus M10 Pure Black. K dispozici je zde několik možností uchycení, ale pouze jednoho kusu ventilátoru o rozměru 120x120 mm. Přitom by stačilo o pár centimetrů zvětšit plochu perforace směrem do nevyužitého prostoru, obvykle určenému pro koš s 3,5“ mechanikou. V takovém případě by nebyl problém s osazením dvou ventilátorů, nebo i chladiče vodního systému délky 240 mm.

SilentiumPC Brutus M10 Pure Black: fajn skříň za sedm stovek
i Zdroj: PCTuning.cz

Když už jsme u otázky nasávání vzduch do skříně, použití jemně děrované vstupní mřížky není zcela dokonalým způsobem pro zamezení vniknutí prachu do vnitřních prostor. Snadno vyjímatelný prachový filtr by posloužil lépe. Nabízí se však otázka, zda je na tom nějaký konkurent ve srovnatelné cenové hladině lépe. Řekl bych, že na tom budou většinou hůře.

Za chybu návrhu považuji způsob uchycení napájecího zdroje. Zadní strana zdroje by měla být podepírána nevelkým výliskem v rámu skříně. Jenže v případě použití zdroje Seasonic SSR-430ST T3 je velikost výlisku příliš malá na to, aby se o něj zdroj mohl opřít. Celou vahou tak visí jen na zadní stěně skříně. Šikovný kutil si v tomto případě pomůže nějakým udělátkem, ale těm ostatním zbývá jen pohled na poněkud povislou záď zdroje.

SilentiumPC Brutus M10 Pure Black: fajn skříň za sedm stovek
i Zdroj: PCTuning.cz

Kladně hodnotím decentní vzhled skříně s určitým retro nádechem. Ocení jej uživatelé, kteří neholdují trendu blikavého pozlátka. Potěší přítomnost dvojice rychlých konektorů USB 3.0 na čelním panelu a také integrovaná čtečka paměťových karet. Nelíbila se mně špatná čitelnost LED diody činnosti pevného disku, která byla utopena hluboko pod povrchem panelu a při pohledu z úhlu nebyla viditelná.

Závěrem mohu konstatovat, že v cenové kategorii do 700,- Kč bude skříň SilentiumPC Brutus M10 Pure Black těžko hledat rovnocenného soupeře s podobně vyváženými vlastnostmi. Za vážného soupeře se dá rozhodně považovat například model Zalman Z1, nebo model z vlastní stáje SilentiumPC Regnum RG1. V těchto případech je však potřeba počítat s většími celkovými rozměry skříně a s příplatkem nejméně ve výši 100,- Kč, resp. 150,- Kč.

Rozměrově kompaktní skříň SilentiumPC Brutus M10 Pure Black bude vhodná zejména pro vestavbu nenáročné počítačové sestavy pro univerzální domácí použití. Tedy pro prohlížení webových stránek, sledování filmů na monitoru, úpravu a uchování fotografií, administrativní činnosti, apod. Po osazení energeticky nenáročnou grafickou kartou a případně po doplnění o přední ventilátor pro vstup chladicího vzduchu, poslouží dobře i pro herní sestavu nižší třídy. Kdo tedy hledá levnou skříň menších rozměrů, s Brutem M10 může být spokojen.

SilentiumPC Brutus M10 Pure Black
KLADY
SilentiumPC Brutus M10 Pure Black: fajn skříň za sedm stovek
i Zdroj: PCTuning.cz
SilentiumPC Brutus M10 Pure Black: fajn skříň za sedm stovek
i Zdroj: PCTuning.cz
ZÁPORY
Kvalitní dílenské zpracování plechu Tenké plechy, zejména na bočnicích
Kvalitní lakování exteriéru a interiéru Způsob upevnění napájecího zdroje
Možnost organizace a ukrytí kabeláže Špatně čitelná kontrolka činnosti disku
Volný vnitřní prostor bez rozměrných košů Velmi malé tlačítko Reset
Maximální výška chladiče procesoru: 159 mm 80mm ventilátor v pozici pro 92mm
Maximální délka grafické karty: 320 mm Lze osadit jen jeden přední ventilátor
3× pozice pro 2,5“ disky Děrovaná mřížka místo prachového filtru
2× konektor USB 3.0 na čelním panelu Žádný odhlučňující materiál
Integrovaná čtečka paměťových karet
Regulovatelný ventilátor s 3pin konektorem
Po regulaci prakticky neslyšný ventilátor
Kompaktní velikost skříně
Orientační cena vč. DPH 690,- Kč

Graf ceny produktu SilentiumPC Brutus M10 poskytuje server Heureka.cz

Přestože má SilentiumPC Brutus M10 řadu nedostatků daných mj. i použitím levnějšího materiálu, v této cenové kategorii patří po stránce návrhu, výbavy i zpracování k tomu nejlepšímu, co můžete pořídit, proto této skříni udělujeme stříbrnou hvězdu.

SilentiumPC Brutus M10 Pure Black: fajn skříň za sedm stovek
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama