Smartphony uvádí: Soumrak kalkulaček. Hrají...
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Smartphony uvádí: Soumrak kalkulaček. Hrají...

Smartphony uvádí: Soumrak kalkulaček. Hrají...

Michal Rybka

Michal Rybka

8. 11. 2013 10:00 25

Seznam kapitol

1. Jak jsem koupil HP Prime 2. Ultra super extra moderna 3. Help, I need context! 4. Z historie – kde jsou ty časy
5. Z historie – nástup grafických kalkulaček 6. Z historie – kouzlo syntaxe 7. Soumrak dnešních kalkulaček? 8. Smarthphony vyhrávají

V dnešní, trochu netradiční úvaze se podíváme na smartphony a tablety – ty ukusují trh nejen notebookům, klasickým mobilům a čtečkám e-knih... ale nejspíše už i kalkulačkám. Není to však tím, že by byly smartphony a tablety tak zatraceně dobré. Je to tím, že současné kalkulačky jsou tak zatraceně mizerné.

Reklama

V pondělí jsem si vyzvedl v prodejně B2B.CZ kalkulačku Hewlett-Packard HP Prime. Byl jsem pro ni v „nejskrytější prodejně s elektronikou v České republice“, která je schovaná kdesi v podzemí Stavební fakulty ČVUT za hlídanou vrátnicí, dvěma schody, třemi dveřmi a nespočtem podzemích chodbiček. Nic pro slabé nátury, které věří tomu, že se ve sklepení ztratí a budou po vzoru Hostelu rozebrány na orgány! Jenže já jsem HP Prime chtěl a B2B byla jediná firma, která tyhle velmi drahé a velmi nabušené kalkulačky má skladem, podobně jako nejvyšší třídu kalkulaček od Casia a Texas Instruments. Pravdou je, že tyhle velmi drahé kusy se prodávají stále méně, prý jsou to spíše jednotlivé kusy ročně. Nejvíce se prodávají kalkulačky za čtyři stovky, ty špičkové ale stojí klidně patnáctkrát více.

Smartphony uvádí: Soumrak kalkulaček. Hrají...
i Zdroj: PCTuning.cz

Svým způsobem se i kalkulačky dostaly do fáze, kterou Galadriel z Pána prstenů popsala slovy „zmenším se a půjdu na Západ“. I ty vědecké kalkulačky za čtyři stovky zvládnou většinu toho, co budete potřebovat na škole. Tak například nejprodávanější Alzí kalkulačka, Casio FX 350ES Plus, umí pracovat se zlomky a mocninami / odmocninami, jede na jednu AAA baterku, je povolená k maturitě a stojí 370 Kč. Casio FX 991 ES Plus zvládá navíc integrály, derivace, řady, komplexní čísla, matice, bázovou matematiku a navíc má kombinaci solárního a bateriového napájení. Praktické, jen za šest stovek, pohodlně to postačí i na vysoké – bohužel je to ale už prý zakázané k maturitě (nechápu proč, problémy to za vás stejně nevyřeší). Razantní propad cen ovšem odsunul ty opravdu výkonné a koncepčně revoluční stroje, jako je Casio FX CG20, Casio Class Pad II, HP 50g či TI Nspire CX CAS tak trochu na okraj zájmu.

Smartphony uvádí: Soumrak kalkulaček. Hrají...
i Zdroj: PCTuning.cz

Jak jistě tušíte, mé dojmy z tohoto stroje jsou velice rozporuplné. V zásadě se dá říci, že oproti předchozímu modelu HP 50g jde o principiální krok zpět, o krok, kterým HP přiznává, že jim ujel vlak v oblasti výuky, kde dnes (alespoň v USA) vládne Texas Instruments. Proto přichází s kalkulačkou která je zaměřena hlavně na výuku, přestože se tváří „prémiově“. Pochybuji, že s ní udělají díru do světa: Funkčně je slabší než HP 50g, ovládání je značně zmatené a na to, aby ji používali středoškoláci (na které asi míří) je naprosto absurdně drahá.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama