Šmelina v časech hojnosti aneb proč si nekoupíme hezké věci
Článek Šmelina v časech hojnosti aneb proč si nekoupíme hezké věci

Šmelina v časech hojnosti aneb proč si nekoupíme hezké věci

Michal Rybka

Michal Rybka

5. 12. 2020 03:00 58

Seznam kapitol

1. Fronta na Playstation 2. Investiční kecky 3. Dobrý kraj, dobří lidé 4. a jejich bídné poddruhy 5. Kdo chtěl víc, nemá nic. 6. Bez papírů, bez nároku

Konzole nejsou, grafiky nejsou. Nic není. Proč nemůžeme mít pěkné a výhodné věci? Je to jen problém výrobců, že podcenili poptávku a zanedbali přípravu na uvedení nové generace produktů? Ne, ukazuje se, že za spoustu nedostupnosti mohou překupníci, novodobí veksláci, kteří jedou až v průmyslovém rozsahu.

Reklama
Reklama

Nedostatek není nic nového – a to ani v technologiích, a dokonce ani ne v kapitalismu. Za Sinclaira byl o jeho počítače takový zájem, že se i v Británii dělaly pořadníky a počet prodávaných věcí se často limitoval na maximálně dvě na osobu. Tak se prodávaly například jednotky Microdrive, ale čekalo se i na Sinclair QL. Ta věc souvisí s tím, že nabízel něco opravdu žádaného za opravdu dobré peníze – a tím fakticky porušil koncept rovnovážné ceny.

Teorie trhů říká, že rovnovážná cena je taková, kdy je nabídka a poptávka stejná. Různí lidé chtějí ty samé věci v různé ceně – někdo víc a někdo méně, takže o vzácné zboží se typicky dělají aukce, kdy se hledá ten, kdo to chce nejvíc, a cena, kterou je ještě ochoten dát. Tento koncept je pochopitelný, pokud nutně chcete mít v kuchyni originál Kupkova obrazu, pro řadu produktů masové spotřeby to ale nedává smysl.

Tam se cena určuje jinak, totiž tak, že se k výrobní ceně připočítává nějaká rozumná marže. Dokonce může být prodejní cena nižší než výrobní, pokud máte nějaký vypečený plán, jak vydělat jinak: Například tak, že vámi prodávaný přístroj musí používat pouze vaše služby a tím pádem vlastně neprodáváte přístroj, ale službu samotnou. Pořiďte si broadband – a máte modem zapůjčený v ceně, stojí vás nulu. Jeho cenu zaplatíte v měsíčních poplatcích!

Pak jsou věci esenciální, jako léky anebo potraviny, u kterých se cena musí udržovat nízko, i když nejsou – a pokud nejsou, zavede se obvykle nějaký přídělový systém. Teoreticky je možné použít neviditelnou ruku trhu i na takové případy – a když přijde tolik rohlíků, kolik je lidí před obchodem, vyhlásit o ně aukci a prodat je někomu, kdo má hodně peněz a chce s nimi například krmit své vzácné pašíky významného rodu. V takovém případě ale akutně hrozí, že se zbylí lidé naštvou – a máte na krku revoluci, což nikdo rozumný nechce.

Bavil jsem se s potomkem šlechtického rodu a ten mi vysvětlil, že základním pravidlem feudála je to, že nikdy nesmí dostat své poddané do situace, kdy budou opravdu zoufalí. Chudých je vždy víc než bohatých – a když se opravdu naštvou, patrně vás i s vaší ochrankou přečíslí a pak budete viset na své vlastní bráně bez ohledu na obsah své peněženky. Proto se takové věci obvykle spíš rozdělují, než aby o ně lidé soutěžili v aukcích.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning