Šmelina v časech hojnosti aneb proč si nekoupíme hezké věci
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Šmelina v časech hojnosti aneb proč si nekoupíme hezké věci

Šmelina v časech hojnosti aneb proč si nekoupíme hezké věci | Kapitola 3

Michal Rybka

Michal Rybka

5. 12. 2020 03:00 58

Seznam kapitol

1. Fronta na Playstation 2. Investiční kecky 3. Dobrý kraj, dobří lidé 4. a jejich bídné poddruhy 5. Kdo chtěl víc, nemá nic. 6. Bez papírů, bez nároku

Konzole nejsou, grafiky nejsou. Nic není. Proč nemůžeme mít pěkné a výhodné věci? Je to jen problém výrobců, že podcenili poptávku a zanedbali přípravu na uvedení nové generace produktů? Ne, ukazuje se, že za spoustu nedostupnosti mohou překupníci, novodobí veksláci, kteří jedou až v průmyslovém rozsahu.

Reklama

Protože kolem skejťáckého zboží existuje neuvěřitelná šmelina, objevila se i technologická podpora šmeliny. Základem veksláctví je být ve frontě první, přinést tašku s penězi a koupit to celé – asi jako když se v seriálu Comeback vyprodaly lístky na The Rolling Stones. Tento případ ukazuje, jak kapitalismus funguje v tom smyslu, že se trh s regulovanou cenou promění na aukci, kterou provozuje ten hodný pán, co skoupil všechny lístky.

A toto existuje i v elektronické podobě – a je to docela brutální. Na eshopy pořádají nájezdy nakupovací boti, kteří kontrolují dostupnost produktů – a když něco je, tak to ihned koupí. Ihned. Okamžitě, v řádu nanejvýš minut. Je to taková elektronická verze bezdomovce, který hlídá před kšeftem, jenom abych tak řekl, v „neo techno flash boys podobě“.

Prodejci skejťáckého zboží OMR zjistili, že když nalistují určité zboží, vrhnou se na ně boti, kteří jsou schopní vyprodukovat až 700 000 kliků za minutu. S tímhle brutálním tempem okamžitě všechno vykoupí – a nejen to, oni jim přetíží server tak, že po jistou dobu je problém poznat, která objednávka přišla před jinou, a tedy na koho se dostane a na koho se nedostane. To je nemilé, protože pak musejí vracet peníze těm, na které se nedostalo.

OMR to na boty, kteří kupují jejich boty (haha!) nakonec vymyslelo tak, že mimo produktů začali prodávat i obrázky těchto produktů. Zatímco člověk je schopen rozeznat, zda platí za obuv – anebo za kvalitní ilustrace této obuvi, stávající boti s tím mají problém a kupují všechno. Technicky vzato je legální prodávat ilustrace obuvi, takže to je v pořádku. Kolem botů je ale velký business, takže si myslím, že se chytráci rychle přizpůsobí.

A úplně stejně se skupuje vše, čeho je nedostatek. Chtějí vaše děti pod stromeček PlayStation 5? Chodíte za známými, kteří mají kontakty do shopů a chcete po nich, aby vám „nějak“ konzoli obstarali? No – nemůžou. Po mně chtělo PlayStation 5 asi pět lidí – problém je ale v tom, že jsou předplacené dopředu a dopředu a prostě to nefunguje tak, že si zajdete do skladu a odnesete si kus bokem, protože ten kus je dávno někomu prodaný.

Ale nezoufejte – veksláci to vykoupili za vás: A tak si například v Itálii klíďo pído můžete koupit PlayStation 5 za 799 Euro! Je to sice víc než doporučených 499 Euro, ale nestojí vám šťastné úsměvy vašich dětí za ty prachy navíc? A takovýchto chytráků najdete plné aukční servery. Tak například nyní otevírám Aukro a hledám PlayStation 5. A nalézám hodné lidi, kteří vám nabídnou toto nedostatkové zboží za následující ceny:

  • Trutnov: 20200 Kč s mechanikou
  • Dubí: 28500 Kč s mechanikou
  • Tišnov: 35000 Kč s mechanikou
  • Praha 9: 21390 Kč s mechanikou
  • Slaný: 50000 Kč s mechanikou
  • Praha 4: 28000 Kč s mechanikou
  • Praha 10: 24100 Kč s mechanikou
  • Praha 6: 17300 Kč s mechanikou
  • Černý Důl: 21990 Kč bez mechaniky
  • Mladá Boleslav: 26500 Kč s mechanikou

(Oficiální cena u nás: 13490 Kč s mechanikou, 10790 Kč bez, to jen abyste věděli.) Tito dobří lidé si nepochybně udělají pěkné Vánoce – a něco mi říká, že i kdyby prodávali víc kusů, finančák se o tom nedozví, i když jde o neoprávněné podnikání.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama