Šmelina v časech hojnosti aneb proč si nekoupíme hezké věci
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Šmelina v časech hojnosti aneb proč si nekoupíme hezké věci

Šmelina v časech hojnosti aneb proč si nekoupíme hezké věci | Kapitola 6

Michal Rybka

Michal Rybka

5. 12. 2020 03:00 58

Seznam kapitol

1. Fronta na Playstation 2. Investiční kecky 3. Dobrý kraj, dobří lidé 4. a jejich bídné poddruhy 5. Kdo chtěl víc, nemá nic. 6. Bez papírů, bez nároku

Konzole nejsou, grafiky nejsou. Nic není. Proč nemůžeme mít pěkné a výhodné věci? Je to jen problém výrobců, že podcenili poptávku a zanedbali přípravu na uvedení nové generace produktů? Ne, ukazuje se, že za spoustu nedostupnosti mohou překupníci, novodobí veksláci, kteří jedou až v průmyslovém rozsahu.

Reklama

Možná si řeknete, že je snadné identifikovat podvodníky, ale oni jsou občas vykutálení. Před lety se mi stalo, že mi pán prodával Amigu 600 s originálkami. Přinesl mi ji doslova až domů, ale ve dveřích mi oznámil, je toho je hodně, že o tom přemýšlel a že chce o dva litry navíc za ty originálky, protože pro ně musí jet separátně. Tak co se dá dělat, dal jsem mu peníze a čekal, až pán originálky přiveze. Nepřivezl, telefon nebral a na maily neodpovídal – a nakonec jsem získal dojem, že nikdy žádné neměl.

By Wojciech Pędzich - Own work, CC BY-SA 4.0, Link
i Zdroj: PCTuning.cz
By Wojciech Pędzich - Own work, CC BY-SA 4.0, Link

Jindy jsem kupoval od pána celou netříděnou kolekci neboli lot. Měl na webu fotky, které jsem si uložil a vyjednal jsem dopravu celého lotu, protože toho bylo hodně. Peníze mu předal známý, který mi to vezl, protože toho bylo hodně. Když jsem to přebíral osobně, s úžasem jsem zjistil, že v zásilce není nic, co bylo na fotkách, zato tam byla spousta rozbitých tiskáren. I obrátil jsem se na pána, který mezitím z webu vše smazal – a pak mi tvrdil, že poslal přesně to, co sliboval. Řešil jsem tedy s právníkem, co budeme s pánem dělat – jenomže pán mu tvrdil, že moje obrázky, které jsem měl uložené, jsou nějaké moje obrázky, z jeho webu nejsou a že poslal přesně to, co sliboval. Takže od té doby nekupuji nic, na co není předem připravený předávací protokol s fotodokumentací.

Hodných lidí, kteří vás chtějí obrat a natáhnout, je kolem spousta. Někdo jen kšeftaří, někdo je podvodník a další je zloděj. A opravdu, opravdu se nevyplatí nic kupovat podle jejich podmínek, zvláště když cena vypadá rozumně. Někdy se to dá risknout, když kupujete něco levného, o co asi většina lidí nemá zájem – anebo to provozujete pod aukčním serverem, i když ten vám často taky nepomůže, protože se do sporů nevkládá.

To, co pomáhá, je zajišťovací služba, kdy nepošlete peníze druhé straně, ale aukčnímu serveru a teprve potom potvrdíte, že jste dostali, co jste dostat měli – a peníze se mu převedou. Problém je v tom, že s touto službou se objevila jiná sorta hodných lidí, kteří převezmou koupenou věc, pak nahlásí, že šlo o podvod, dostanou své peníze zpět, účet zruší a přestanou komunikovat. Světe zboř se, dělají to hlavně lidí z východní Evropy – a tím ostatním zatraceně zkomplikovali všechny nákupy z její západní části.

Hodných lidí je mezi námi jako máku – a když nemáte kamarády s dostatečnou stavbou těla, kteří jsou ochotní spolu s vámi za hodným pánem zajet a dostat to z něj zpět, máte docela smůlu. Takže opatrně s tím – i když něco moc, moc chcete, buďte opatrní. Lepší je nechat zdánlivě dobrý kup padnout než přijít k úhoně, protože pamatujte, limit škody pro trestný čin stále roste, nově je škoda pod 10 tisíc jenom přestupkem. Nikdo nemůže chtít po právu, aby se zabývalo drobnostmi a pamatujte, pokud dotyčného zmáčknete, riskujete mnohem větší postih, než riskuje on.

A proto nemůžeme mít pěkné věci, dámy a pánové. Protože je mezi námi příliš, příliš hodných lidí, kteří se hodlají popást na každém, který touží po pěkných věcech za každou cenu.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama