stavime-malou-domaci-sit-jak-si-usnadnit-hrani-a-sdileni-dat
PCTuning Článek

Stavíme malou domácí síť - jak si usnadnit hraní a sdílení dat

dr.Neo
dr.Neo
22. 11. 2005 00:00 56 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Co budeme potřebovat? 2. Softwarové nastavení sítě 3. Nastavení sdílení dat ve windows 4. Další možnosti nastavení sdílení

Chtěli jste si někdy zahrát s kamarádem po síti? Udělat si malou domácí síť? A nevíte jak na to? Tento článek by vám měl pomoci. Povíme si, jak takovou malou síť postavit, nastavit a sdílet nějaká data. Zaměříme se spíše na praktické provedení než hromadu teorie, takže zkušenější uživatelé nám tentokráte jistě prominou.

Reklama
Reklama

Podle mě, je zbytečné si doma nebo na LAN párty budovat optickou síť, která je sice rychlá, ale zase hodně nákladná. Nebo pomocí technologie wifi, která také není nejlevnější, je pomalejší a jsou u ní větší pingy (časová odezva serveru). Proto se zaměřím na metalickou síť pomocí UTP kabelu, která je levná, jednoduchá a dostatečně rychlá.

Síťová karta
Přídavná karta do PC, která nám umožňuje síťovou komunikaci. Pro naši malou síť stačí ta nejlevnější 100Mbit Ethernetová síťovka s RJ45 konektorem. Na novějších deskách už bývá integrovaná.


síťová karta do PCI

Switch nebo hub
Slouží k zapojení více počítačů do sítě. Rozdíl je v tom, že hub slouží jako rozbočovač. Přijatá data posílá na všechny své porty neboli do cele sítě. Switch už umí poslat data na jeden port, kde je připojen cílový počítač. Obecně switch je rychlejší a síť není tak zatěžovaná. Ale dneska se hub už ani nevyrábí. Ještě bychom se měli zamyslet nad celkovým počtem připojených PC. Máme 5portové, 8portové, 16portové a speciální 24portové a 48portové switche. Pro naší malou síť bych doporučil 8portový. Cenový rozdíl mezi 5 a 8portovým je minimální a v budoucnu to aspoň jednou oceníte. Opět postačí ten nejlevnější.


obyčejný 5portový switch

UTP kabel
Kabel, který se používá na síťování. Je to 8 žilový kabel, kde vždycky 2 žíly jsou spolu spletené. To kabelu dodává velkou odolnost proti rušení. Pří rychlostech 10 a 100Mbit jsou využívané jen dva páry a při 1000Mbit už všechny čtyři. U 1000Mbit je potřeba mít kabel kategorie 6 místo standardní kategorie 5e. Maximální délka kabelu by neměla překročit 100m.


UTP kabel

Koncovka RJ45
Krimpuje(nacvakává) se na konce UTP kabelu, aby se dal zapojit do síťové karty nebo switche. RJ45 se krimpuje pomocí speciálních kleští. Vyžaduje to trošku zručnosti a zkušeností. Doporučuji raději koupit si kabel hotový. Protože, když je špatně nakrimpovaný, může docházet k chybám nebo nestabilitě sítě.


koncovka RJ45

Křížený a nekřížený UTP kabel
Záleží, jak jsou na kabelu nakrimpované koncovky. Pokud piny na jedné straně odpovídají pinům na straně druhé, říkáme, že kabel je přímý. Pokud je kabel křížený, znamená to, že piny pro vysílaní signálu jdou do přijímacích pinů.Na obrázcích to vidíte lépe.


zapojení přímého kabelu


zapojení kříženého kabelu

Při budování sítě se můžeme setkat s dvěma typy.

Propojení dvou PC
V tomto případě nám stačí, aby každý počítač byl vybavený síťovou kartou a potřebnou délku UTP kabelu. Tento kabel musí byt křížený. Některé síťové karty sice umí rozpoznat, o který typ kabelu jde a podle toho se přizpůsobit. Nelze na to ovšem spoléhat, a proto používejte raději křížený kabel.


schéma zapojení dvou PC

Propojení tří a více PC
Pří této situaci si už nevystačíme jen se síťovou kartou a UTP kabelem, ale musíme ještě použít aktivní prvek kterým je switch. Zde už počítače ke switchi připojujeme pomocí přímého kabelu.


schéma zapojení tří a více PC

Když máme všechno připravené můžeme se pustit do sestavení sítě. Správně si nainstalujeme síťové karty a PC propojíme pomoci UTP kabelů. Dbáme na správné použití kabelů. Křížený mezi dvěma PC a přímý mezi PC a switchem. Pokud je vše správně propojené, měly by na síťových kartách (při zapnutém PC) svítit diody. Pokud někde nesvítí, je nejspíše špatný typ kabelu a nebo je kabel vadný. Výjimečně může být vadná i síťová karta.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning