Surface Book 2 (15): Vrchol elegance a výkonu za sto tisíc
i Zdroj: PCTuning.cz
Mobilní zařízení Článek Surface Book 2 (15): Vrchol elegance a výkonu za sto tisíc

Surface Book 2 (15): Vrchol elegance a výkonu za sto tisíc

Z. Obermaier

Z. Obermaier

21. 1. 2019 03:00 28

Seznam kapitol

1. Microsoft Surface Book 2 (15) 2. Představení, balení a specifikace 3. Surface Book 2 - hardware I. (CPU, GPU) 4. Surface Book 2 - Hardware II. (disky, paměť) 5. BIOS a software 6. Zpracování, konektory a repro
7. Klávesnice, chlazení a výdrž baterie 8. Výkon procesoru (Core i7-8650U) 9. Testy herního výkonu (GTX 1060) 10. Galerie notebooku 11. Závěr

Pokud si zkusíte tenhle PC-Tablet, budete ho za každou cenu chtít. Excelentní zpracování, luxusní vzhled, čtyřjádrový procesor, 4K displej, dedikovaná grafika GTX 1060, odnímatelná klávesnice, dvě baterie s celodenní výdrží, spousta vychytávek a hodnotného příslušenství. Bomba za kterou ale zaplatíte balík.

Reklama

Microsoft Surface Book 2 (15)

Surface Book 2 (15): Vrchol elegance a výkonu za sto tisíc
i Zdroj: PCTuning.cz

Počítač v dnešním testu je z mnoha směrů výjimečný. Případného kupce totiž zaujme v několika ohledech, které bychom u jednoho zařízení jiné značky hledali těžko. Microsoft a jeho řada produktů Surface má dlouho historii, ale model Surface Book 2 dotáhl vše po letech k dokonalosti. Pokud vás při pohledu na počítač napadne, že tohle je přeci okopírovaný Apple Macbook Pro, tak je to ve skutečnosti přesně naopak. Apple se u posledních modelů Macbooků Pro tentokrát hodně inspiroval u Microsoftu, který toto tělo uvedl jako první z této dvojice výrobců.

První a možná nejdůležitější vlastnost je možnost oddělení horní části od klávesnice, tedy funkce tablet. Jak ukazuje následující čtveřice režimů, první je jasný: Notebook se vším všudy. Zde musím říci, že v těle notebooku s klávesnicí se skrývají dvě důležité komponenty. Druhý akumulátor a dedikovaná grafika GeForce GTX 1060 s 6 GB paměti. Pokud tedy oddělíte tablet od těla, ztratíte kontakt s výkonnou grafikou i větším akumulátorem. V tu chvíli si musíte vystačit s integrovanou GPU v procesoru Intel a menším akumulátorem v tabletu. Zajímavé je, že chlazení tabletu je aktivní, využívá ventilátor. Třetí použití je režim Studio, jde o tabletový režim, kdy pracujete jen s plochou ale s připojeným akumulátorem a GTX 1060. Spodní část je ale skrytá. Poslední je funkce Sledování, je určená k lepšímu zážitku z filmů, proti Laptop módu moc výhod nevidím, ale budiž, využití jistě najde.

Surface Book 2 (15): Vrchol elegance a výkonu za sto tisíc
i Zdroj: PCTuning.cz

Další věcí, která zaujme, je kompletně hořčíkové tělo z jednoho kusu. Zpracování je prostě perfektní, převyšující Apple Macbook Pro i krasavce ve světě notebooků – Asus Zenbook a Zephyrus. Nikde nic nevyčnívá (jen karta SD, pokud ji zasunete), vše je dokonale hladké a nic neruší dojem z dokonale opracovaného kovu. Při hmotnosti 2 kg je manipulace snadná, zamrzí jen některé divně umístěné konektory. K tomu se ale dostaneme později. I když je vzhled u těchto elegantních pracovních strojů velmi důležitý, počítač dělá hlavně jeho výkon. A ten vám u Surface Book 2 chybět nebude. Je až neuvěřitelné, co všechno se do počítače vešlo. Hovořit budu jen o patnáctipalcové verzi, jelikož na trhu je i menší, třináctipalcová.

Stroj je osazený procesorem Intel Core i7-8650U se čtyřmi jádry architektury Kaby Lake, disponuje tedy osmi vláknovým výkonem na taktu až 4,2 GHz. Použít v tabletu lze jeho grafické jádro Intel UHD 620 na taktu 1,15 GHz. Pro větší grafický výkon slouží dedikovaná GeForce GTX 1060 s 6GB vlastní paměti. Na tomto čipu spustíte spoustu her bez potíží, i když primárně tohle není herní počítač. LCD s rozlišením 3240 × 2160 bodů totiž už tato karta ve hrách neutáhne, musíte snížit rozlišení. Také poměr stran 3:2 není hrám příznivě nakloněn. Hrát se ale na Surface Book 2 dá velice dobře.

Paměť je solidních 16 GB, což je rozumná kapacita. Osobně si ale myslím, že Photoshop a další aplikace, na které je zde mířeno, mohou už požadovat u zpracování velkých věcí větší kapacitu. 32 GB ale v nabídce není. Jediným rozdílem, který také mění zásadně cenu, je pak velikost disku. Všechno, co jsem zmínil dříve, je pro všechny modely společné, liší se právě jen disk. Nejvyšší verze s 1 TB diskem vyjde na 100 000 korun s daní. Levnější model s 512 GB diskem stojí 86 000 korun a základní model s 256 GB SSD pořídíte za 71 000 korun. Příplatek za 512 GB SSD je brutálních 14 000 korun. Jako sorry, ale za tuhle částku můžete mít 2TB Samsung 970 EVO. Zde Microsoft s cenou extrémně přestřelil.

Surface Book 2 (15): Vrchol elegance a výkonu za sto tisíc
i Zdroj: PCTuning.cz

Zatím jsme probrali hardware a vzhled, to ale není u Surface Book 2 ještě všechno. Hodně důležitou součástí ekosystému Surface a Windows 10 je příslušenství, neboli pomocníci v práci. 4K displej je samozřejmě dotykový, má ale i přesnou vrstvu pro použití stylusu. V tablet režimu je použití Pera neskutečně intuitivní, produktivní a doslova vás ohromí. Cena je ale 2300 korun. Druhým doplňkem, který potřebujete, je Dial, neboli otočný ovladač všeho. Pokud jednou rukou kreslíte, Dialem můžete ovládat druhou rukou barvy, kontextové nabídky a mnoho dalšího. Jde o super pomocníka. Ovšem také není levný, stojí tři tisíc korun. Jelikož počítač nemá portů USB na rozdávání, potřebujete také myš, ideálně Arc za 1700 korun komunikující s počítačem skrze Bluetooth. Pokud si pořídíte vše tohle, připravte si dalších 7000 korun. Být členem komunity Surface není levné.

Surface Book 2 (15): Vrchol elegance a výkonu za sto tisíc
i Zdroj: PCTuning.cz

V případě, že už svůj Surface Book 2 máte, a to včetně všech pomocníků, zbývá jediná věc, nějak si ho personifikovat. Neboli odlišit jej od ostatních, které potkáte ráno ve své oblíbené kavárně, kanceláři nebo jiném podniku s možným výskytem uživatelů Surface Book. Existují firmy, které vám váš počítač kompletně vybaví vámi požadovaným vzhledem. V případě kompletní modifikace všech částí zaplatíte asi kolem 30 CAD, což je necelých 600 korun bez poštovného. Podobných shopů je ale jistě mnoho, fantazii se meze nekladou.

Surface Book 2 (15): Vrchol elegance a výkonu za sto tisíc
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama