Test skříně Endorfy Arx 700 Air s parádním poměrem výkon cena | Kapitola 4
Seznam kapitol
Nová vlajková loď Arx 700 Air je údajně největší počítačovou skříní, jakou výrobce Endorfy ve své dosavadní historii vyrobil. Přesto není zbytečně velká a obecně ji lze charakterizovat jako produkt střední třídy, který bude soutěžit o své místo na trhu zejména dobrým poměrem výbavy a ceny. Právě pro svou výbavu bude ideálním kandidátem pro sestavy se vzduchovým chlazením, jímž poskytne vše potřebné přímo z krabice.
Do interiéru skříně Endorfy Arx 700 Air se podíváme nejprve z její levé strany. Skleněnou bočnici lze odejmout po uvolnění dvojice šroubů na zádi a povytažení směrem vzad.
Temperované sklo bočnice není nijak zatmaveno, takže nebude bránit pohledu do interiéru skříně. Naměřil jsem u něj tloušťku 4 mm. Po odejmutí bočnice mě překvapila její docela velká hmotnost, daná nejen tloušťkou skla, ale i váhou ocelových profilů nalepených po třech vnitřních okrajích skla. Čtvrtý vnitřní okraj skla je opatřen těsnící páskou z jemné pěnové hmoty.
Skříň Endorfy Arx 700 Air používá klasickou koncepci s napájecím zdrojem v odděleném tunelu na dně skříně. Zkrácení tunelu v přední části na mne vizuálně působí poněkud rušivým dojmem. Zcela otevřený prostor nad tunelem by měl umožnit maximální průtok chladícího vzduchu od čelních ventilátorů směrem ke stropu a zádi. Osazení optické mechaniky velikosti 5,25“ není v tomto případě možné.
Strop tunelu nad napájecím zdrojem lze využít k osazení dvojice 2,5“ disků, pro něž jsou zde připraveny kotevní otvory, včetně otvorů pro průtah kabelů. V přední části stropu nacházíme průduch pro montáž 120mm ventilátoru, který by mohl případně zlepšovat přísun chladícího vzduchu ke grafické kartě. Doplňuje jej otvor s gumovou průchodkou využitelný například k protažení napájecího kabelu grafické karty.
Zkrácení tunelu v přední části umožňuje pohodlné osazení 360mm radiátoru vodního chlazení na čelo skříně. Tunel je vpředu zakončen děrovanou přepážkou. Vzdálenost 105 mm u ventilačního průduchu na stropě tunelu odpovídá rozteči kotevních otvorů 120mm ventilátoru.
Na zadní stěně šasi se nachází poslední z pětice standardně dodávaných 140mm PWM ventilátorů řady Stratus. Detailní snímek ukazuje způsob upevnění šesti samostatných záslepek PCIe slotů.
Čelní stěna šasi bez dělících příček je vyplněna sestavou tří 140mm ventilátorů. V případě požadavku na osazení 120mm ventilátorů, nebo užšího 240mm a 360mm radiátoru vodního chlazení, lze rozteč kotevních otvorů úměrně zúžit přešroubováním bočních kovových profilů do alternativních otvorů na čele šasi.
Průduch ve stropě šasi je rozdělen dvojicí ztužujících příček. Dvě řady kotevních otvorů dovolují upevnění až tří 120/140mm ventilátorů, nebo radiátoru vodního chlazení do velikosti 360 mm.
Vnitřní přepážka v šasi je podle výrobce konstruována pro osazení základní desky až do velikosti ATX a pro tuto velikost jsou zde již připraveny distanční sloupky. Rovná plocha přepážky před zešikmením je ale docela dlouhá, takže by se sem mohla vejít i deska většího formátu. Ostatně jsou zde dokonce připraveny další tři otvory pro vzdálenější distanční sloupky. Maximální možnou délku základní desky si zjistíme později v rámci vestavby vzorové sestavy.