Ukryjte svá data aneb šifrování disku s VeraCrypt a BitLocker
Článek Ukryjte svá data aneb šifrování disku s VeraCrypt a BitLocker

Ukryjte svá data aneb šifrování disku s VeraCrypt a BitLocker

Petr Šaroun

Petr Šaroun

17. 4. 2019 03:00 45

Seznam kapitol

1. Šifrování disku 2. BitLocker šifrování – USB disk 3. Práce s USB diskem šifrovaným BitLockerem 4. Příprava na zašifrování pevného disku (HDD/SSD) 5. BitLocker a šifrování nesystémového disku
6. Stav zašifrovaného disku, vypnutí šifrování 7. VeraCrypt (TrueCrypt) – představení 8. VeraCrypt – šifrování 9. VeraCrypt – použití svazku VeraCrypt

Důvod pro šifrování soukromých dat je stejný, jako proč mít ve dveřích zámek. Nechceme, aby se v našich věcech někdo šťoural. Známý ztratil notebook, bohužel tam měl choulostivé fotografie přítelkyně a řadu osobních věcí, které si rozhodně nepřál zveřejňovat a jen se modlil, aby je nikdo nenahrál na Ulož.to, nebo ho nevydíral.

Reklama
Reklama

VeraCrypt – použití svazku VeraCrypt

Právě jsme vytvořili svazek VeraCrypt, který se tváří jako obyčejný MKV soubor. Teď ho připojíme jako disk A:

Postup je snadný, označíte si volné písmenko jednotky (já vybral A), soubor, který obsahuje svazek VeraCrypt, kliknete na tlačítko „Připoj“ a zadáte heslo. Není na tom nic složitého.

Připojení svazku
Připojení svazku

Připojený disk se tváří jako každý jiný disk, ale je šifrovaný a chráněný.

Připojený svazek
Připojený svazek

Po dokončení práce jednotku odpojte.

Odpojení svazku
Odpojení svazku

Možná se vám stalo, že jste zapnuli počítač a měli jste už otevřené programy. Windows 10 zavádí mód, kdy Windows uspí spuštěné programy a po startu je znovu obnoví do výchozího stavu, bohužel dokáže oblafnout i VeraCrypt i TrueCrypt. Řešení si ukážeme řekneme příště.

Ještě bude dobré zmínit režim TrueCrypt při připojení disku, ten slouží pro připojení kontejnerů (svazků) TrueCryptu.

Režim kompatibility s TrueCryptem
Režim kompatibility s TrueCryptem

Radím používat jen jednu verzi programu, ideálně převeďte data z TrueCryptu do VeraCryptu.

Závěr

Příště se podíváme na výkonnostní testy, jak šifrování zpomaluje přístup k disku. Podíváme se na TPM čip, který je na desce a může sloužit jako trezor na vaše klíče. Zkusíme si i některé pokročilejší scénáře.

Jestli si máte z dnešního dílu něco odnést, je to velká elegance a uživatelská přívětivost, s jakou je možné disky šifrovat.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning