Úvaha: Jak chyba v algoritmu vyhladila planetu Zemi | Kapitola 6
Seznam kapitol
Počítače umí mechanicky vykonávat předprogramovanou činnost rychlostí historicky nevídanou. Díky tomu umí rychle řešit i složité problémy. Velmi rychle, v reálném čase. A pokud se věci pokazí a situace se vymkne kontrole, dokážou nesmírně vysokou rychlostí vyrobit rozsáhlý malér. Rovněž rychle, v reálném čase.

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware
S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…
Přiznám se, že představa, že existenci lidstva ukončí nějaká stupidní počítačová chyba, že nějaké přetečení nebo dělení nulou a nebo vadný bit v paměti spustí lavinu automatizovaných událostí, které se vyřítí vpřed ve svém milisekundovém digitálním světě a přetečou do našeho světa reálného, mi přijde obzvlášť děsivá.

V srpnu 1914 se Evropa stala obětí automatické reakce diplomatů a generálů, která sice trvala celé týdny, ale rigidní algoritmy vojáků a úředníků nic nedokázalo zastavit. Trvalo to týdny, po které bylo možné válku odvrátit, kdyby někdo prokázal dost rozumu a zastavil připravené plány mobilizací a reakcí. Až se na nás přiřítí počítačová katastrofa podobného typu, nebudeme mít týdny. U raketových a protiraketových systémů se jedná jenom o minuty. U systémů pro automatické řízení letadel, u bojových robotů a nebo roboticky řízených aut půjde už jenom o sekundy nebo zlomky sekund.

Pravděpodobnost selhání v jednotlivých případech je malá, jako hrát ruskou ruletu s pravděpodobností 1 : 1 000 000. Jenomže počítače tuhle ruletu dokážou hrát neúnavně, stále dokola. A dokážou ji hrát neuvěřitelně rychle...