Úvaha: Jak chyba v algoritmu vyhladila planetu Zemi
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Úvaha: Jak chyba v algoritmu vyhladila planetu Zemi

Úvaha: Jak chyba v algoritmu vyhladila planetu Zemi | Kapitola 4

Michal Rybka

Michal Rybka

10. 8. 2012 03:00 52

Seznam kapitol

1. Příběh z burzy 2. Automatické algoritmy 3. Katastrofa! 4. Oscilace hodnot 5. Na počítač není spoleh 6. Nedozírné důsledky

Počítače umí mechanicky vykonávat předprogramovanou činnost rychlostí historicky nevídanou. Díky tomu umí rychle řešit i složité problémy. Velmi rychle, v reálném čase. A pokud se věci pokazí a situace se vymkne kontrole, dokážou nesmírně vysokou rychlostí vyrobit rozsáhlý malér. Rovněž rychle, v reálném čase.

Reklama

Dalším problémem jsou oscilace, tedy periodické výkyvy ceny, které nemají jiný důvod, než to, že algoritmy následují jiné algoritmy, když jedny začnou prodávat, tak i další začnou prodávat – a když ty rychlejší začnou nakupovat, pak po nich i ty další začnou nakupovat. Pokud jsou oscilace stabilní a pohybují se v limitu, je to dobré. Jenomže může dojít k jevu, kdy se cena „rozkmitá“ a oscilace se stále zvyšují, což může vést opět k flash crashi, když cena klesne dost hluboko a systémy začnou masivně vyprodávat.

Úvaha: Jak chyba v algoritmu vyhladila planetu Zemi
i Zdroj: PCTuning.cz

Samostatnost rozhodování systému dodává automatické sledování zpráv. Typická reakce trhu na vydanou zprávu je kolem čtyř sekund, což odpovídá přečtení tweetu a nebo titulku člověkem. Moderní algoritmy už analyzují titulky samy (machine readable news), protože pokud zareagují rychleji, získají výhodu. Systém proto hledá klíčová slova, snaží se určit, kterého regionu se týkají, kdy nastaly a jaký budou mít dopad – a reagují dříve, než lidé. Problém je v tom, že při takto automatizované reakci dává smysl, abyste se protihráčovy algoritmy pokusili navnadit nějakou zprávou, kterou interpretují špatně a vytěžili z toho. Pokud máte systém pro generování zpráv, můžete cizí algoritmy mást. Jinou technikou, jak mást cizí algoritmy, je quote stuffing, generování falešných nabídek, které rychle vytvoříte a vzápětí zase stáhnete. Tím zaměstnáváte protivníka, protože je jednodušší takové nabídky vytvářet, než analyzovat, čímž získáváte výhodu.

Úvaha: Jak chyba v algoritmu vyhladila planetu Zemi
i Zdroj: PCTuning.cz

Když se na bitevním digitálním poli elektronického obchodu setkají všechny možné techniky, vzniká svérázný ekosystém, který ale zdaleka není stabilní a nesměřuje už jen k minimalizaci výnosů z obchodů. Vytváří se prostor pro flash crashe i spiky, kterým se kouzelně říká ultra fast black swans. Black swan, černá labuť, je událost, která je výjimečná, nepředvídatelná a někdo na ní vydělá a někdo prodělá, aniž by ji ve skutečnosti kdokoliv kontroloval. Její ultrarychlá verze se projeví tak, že proděláte a nebo vyděláte peníze dřív, než se stačíte leknout. Protože je to událost v ultrarychlém světě, nastává tam na naše poměry dost často – mezi lety 2006 a 2011 bylo zaznamenáno 18.520 podobných událostí.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama