Úvaha - Mac proti Windows, kdo s koho?!
Článek Úvaha - Mac proti Windows, kdo s koho?!

Úvaha - Mac proti Windows, kdo s koho?!

Jan Horčík

Jan Horčík

27. 6. 2009 03:00 52

Seznam kapitol

1. Pravda je tam venku... 2. Chcete změnu? 3. Jedno slovo: jednoduchost 4. Co umí a neumí Mac OS? 5. Instaluji aplikace 6. Kde jsou hry a čeština? Závěr

Používáte PC nebo notebook s Windows a jste spokojeni? Dobře pro vás. Nespokojeni? Chcete změnu? Ne, tohle nebude předvolební agitka, i když to tak začíná trochu znít. Jen bychom vám dnes rádi ukázali jednu z možných alternativ k majoritnímu operačnímu systému. Poznejte platformu Mac! Stanete se také jablíčkaři?

Reklama
Reklama

Jakmile jsem prozkoumal co všechno OS X nabízí, přišel čas přizpůsobit jej obrazu svému. Tedy především stáhnout všechny aplikace, které chybějí. GIMP pro Mac OS X pro zpracování obrazu. Neoffice jakožto plnohodnotný kancelářský balík zdarma. Adium, ultimátní instant messenger. Cyberduck, vynikající FTP klient. Firefox a Operu plus emailového klienta Thunderbird, na které jsem tak nějak zvyklý a nativní mailovací program mi nevyhovoval. Skype pro občasnou hlasovou komunikaci, Smultron pro editování HTML, PHP a podobně. A nakonec ještě servisní prográmek Onyx, protože něco z toho geeka ve mně přeci jenom zbylo. Chci mít nad OS X o něco víc kontroly, než "běžný" uživatel. A je to. Všechno je nainstalované. Všechno to příjemně rychle běhá, nezadrhává se to, nepokládá mi to úplně dementní dotazy, nesnaží se mě to přímo omezovat, nenapovídá mi to hovadiny. Je to skvělé, rychlé, dělá to to, co by mělo. Jsem spokojený.

Úvaha - Mac proti Windows, kdo s koho?!

Neoffice se funkčností snadno vyrovná jakémukoliv Office, vychází z OpenOfficu.

Úvaha - Mac proti Windows, kdo s koho?!

GIMP pro Mac. Prostě funguje.

Úvaha - Mac proti Windows, kdo s koho?!

Smultron - mocný nástroj pro všechny kodéry, v kombinaci s FTP klientem CyberDuck dokonalé duo.

Úvaha - Mac proti Windows, kdo s koho?!

Rychlý přístup k naposledny změněným souborům. Stejně tak při ukládání souborů máte možnost uložit je rychle do složek, se kterými se pracovalo naposledy.

Postupem času pronikám do tajů a zákoutí systému. Poznávám Dashboard, kam si můžete nalepit nejrůznější gadgety. Nejužitečnější mi připadají Stickies, malé žluté papírky, které velikost textu automaticky přizpůsobují tak, aby se vám toho vešlo co nejvíc na jeden lísteček. Skoro jako ve skutečnosti. Finder je náhražka za Průzkumníka, je jednoduchá, ale mocná. Vyhledávání je narozdíl od Windows integrální součástí Mac OS X, kterou každodenně používám - kliknutím na položky "Today" nebo "Yesterday" prostě a jednoduše najdu všechny dokumenty, se kterými jsem v poslední době pracoval. Mac OS má pevnou adresářovou strukturu, kterou pokud dodržujete - a není to nic obtížného - nemůže se stát, že byste si omylem smazali např. nějaké systémové soubory, soubory aplikací a podobně. Instalace aplikací je neuvěřitelně hladká a jednoduchá, prostě přetáhnete ikonku do složky "Applications".

Úvaha - Mac proti Windows, kdo s koho?!

Dashboard si můžete naplnit nekonečnou záplavou widgetů, které najdete na internetu.

Úvaha - Mac proti Windows, kdo s koho?!

Objevuji skvělé utilitky, které jsou nativní součátí systému. Digitální kolorometr se hodí pro tvorbu webů i práci s grafikou. Opravdu úžasné jsou ale možnosti automatizace Mac OS za pomoci utilit Automator a Script Editor. Automator je geniální utilita s jejíž pomocí můžete velmi snadno vytvářet makra, které se zde nazývají "workflows". Z knihovny různých složek akcí jako jsou "Calendar", "Contacts", "Internet", "Mail" a řada dalších vybíráte různé akce, které navzájem provazujete a upravujete jejich atributy. Samozřejmě je možné makra také nahrávat a posléze upravovat. Hromadná práce se soubory nebo emaily je tedy v Mac OS X hračkou. Script Editor už je pro pokročilejší uživatele, umožňuje nahrávat/psát složitější funkce a lépe je editovat. Pokud všechno tohle geekům přeci jen nestačí, je tu ještě klasický unixový terminál.

Úvaha - Mac proti Windows, kdo s koho?!

Jednoduchá tvorba složitých funkcí s pomocí Automatoru.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning