uvaha-nestastna-valka-atari-vs-commodore
Historie Článek Úvaha: nešťastná válka Atari vs. Commodore

Úvaha: nešťastná válka Atari vs. Commodore | Kapitola 8

Michal Rybka

Michal Rybka

25. 5. 2012 03:00 25

Seznam kapitol

1. Podivuhodný boj 2. Ganiální nápady Amigy 3. Počátek „války“ 4. Ofenzíva konkurence
5. Dětské nemoci 6. Začátek 90. let 7. Třetí se směje 8. Smutný konec

Z historie bychom se měli učit, ale víme, jak to chodí. Jedna ze základních pouček východních bojových umění zní velmi prostě: „Choose your battle.“ Nejde jenom o volbu místa a času, aby vám třeba nesvítilo slunce do tváře. Jde i o hlubší aspekty volby toho, s kým se chystáte bojovat, kdy chcete bojovat a proč chcete bojovat.

Reklama

Přestože Amiga začala jako multimediální stroj, Commodore vlastně nikdy nezvládl přechod na CD-ROM. Měli dvě pokrokové Amigy, CDTV, což byla Amiga 500 v šasi CD komponenty, a CD32, což byla levně vypadající konzole, která v sobě obsahovala Amigu 1200. CD mechanika se ale nikdy nestala standardem u počítačů, distribuce software šla hlavně po disketách a tím, že vzniklo CDTV a CD32, vlastně ještě více roztříštili řadu. Mohli jste si koupit přídavnou CD mechaniku Amiga 570, která změnila Amigu 500 na CDTV a nebo naopak rozšířit CDTV a CD32 o klávesnici, myš a floppy mechaniku, čímž vznikla Amiga 500, respektive 1200, k tomuto sjednocení ale nikdy nedošlo ve vetší míře, šlo vlastně o dvě oddělené větve. Atari k tomu přistoupilo ještě hloupěji a CD u nich nehrálo prakticky vůbec žádnou roli.

Úvaha: nešťastná válka Atari vs. Commodore
i Zdroj: PCTuning.cz

A v roce 1993 se to stalo: všude na pultech stála levná PC s výkonnými procesory 386SX, standardně vybavená CD mechanikou, harddiskem, s upgradovatelnou grafikou, zvukovkou Sound Blaster a to všechno bylo hezky zabalené v midi toweru. Operační systém stále nebyl takový, jaký být mohl, ale nevadí: Dal se na tom hrát DOOM. Všichni chtěli hrát DOOM. Když jste si domů pořídili PC, provozovali jste na něm ten samý software, jako ve škole a nebo v práci. (V tehdejší době většina drobných domácích pirátů opravdu provozovala doslova ten samý software doma, co měli ve škole či v práci.) Nikdo nechtěl dvě platformy, nikomu se nechtělo kuchat se s uzavřeným domácím strojem, se strojem, který stál skoro to samé co PC, ale místo DOOMa na tom jel jenom o poznání horší GLOOM. Příznačné jméno pro hru, která ukončila nesmyslnou válku Atari s Commodore a i jejich vlastní existenci!

Úvaha: nešťastná válka Atari vs. Commodore
i Zdroj: PCTuning.cz

Pokud se chcete podívat na Amigy a Atari ST, od pondělí budou vidění tyto dvě série legendárních počítačů v Alza Muzeu, které je v showroomu v centrále v Jateční. Jsou tam vystavené všechny hlavní typy, od Atari 260ST po Falcon 030 a laptop Atari Stacy, od Amigy tam je k vidění jak první Amiga 1000, klasika Amiga 500 i 1200 a i CDTV. Vstup je zdarma.

A mimochodem: v kolekci nám chybí Atari ST Book, Amiga CD32 a Amigy 2500, 3000 a 4000. Pokud je máte a jste je ochotni darovat / prodat, dejte vědět na muzeum(zavinac)alza.cz. Funkční být nemusí, ale měly by být vizuálně zachovalé, ať je mohou obdivovat i další generace!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama