Velký test čtyř desek Intel Z87 do 5000 korun – druhá část
Hardware Článek Velký test čtyř desek Intel Z87 do 5000 korun – druhá část

Velký test čtyř desek Intel Z87 do 5000 korun – druhá část | Kapitola 17

Michal Šimonek

Michal Šimonek

11. 9. 2013 03:00 24

Seznam kapitol

1. ASRock Z87 Extreme4 – software 2. Asus Z87-PRO – software 3. Asus Z87-PRO – software autotaktování 4. Gigabyte GA-Z87X-UD4H – software 5. MSI Z87-GD65 Gaming – software 6. ASRock Z87 Extreme4 – napájení a externí čipy 7. Asus Z87-PRO – napájení a externí čipy 8. Gigabyte GA-Z87X-UD4H – napájení a externí čipy 9. MSI Z87-GD65 Gaming – napájení a externí čipy
10. Testovací sestavy a výběr testů 11. Měření výkonu SATA 12. Měření výkonu, benchmarky procesoru I. 13. Měření výkonu, benchmarky procesoru II. 14. Měření výkonu, benchmarky procesoru III. 15. Přetaktování jednotlivých desek 16. Spotřeba a teploty 17. Závěrečné vyhodnocení

V prvním dílu jsme si haswellovské desky s čipsetem Intel Z87 zběžně představili, dnes všechno rozebereme do detailů a ohodnotíme. Podíváme se na odkryté napájení základních desek a přídavné čipy, změříme provozní vlastnosti i možnosti přetaktování. A výsledek? Jedné z desek jsme udělili bronzovou hvězdu.

Reklama
Reklama

Máme za sebou sáhodlouhý článek o střední a vyšší třídě základních desek Z87. Nejedná se však o nejvyšší třídu "klasických" desek, kam spadají například Asus Z87-Expert/Deluxe, Gigabyte GA-Z87X-UD5H nebo OC deska MSI MPower Max. Z mého pohledu bude většině uživatelů bohatě dostačovat tato třída, ve které vesměs najdeme velmi kvalitní desky.

Ještě než přejdeme k samotnému hodnocení produktů, musíme si uvědomit, že ASRock Extreme 4 spadá do nižší kategorie. Hodnocení pro tuto desku je tedy jiné v poměru váhy za určité bonusy a zpracování, než u zbylé trojice desek. Obecně totiž nemůžeme hodnotit levnou a drahou, dobře vybavenou desku dle stejných měřítek – například ztěží se na základní desce lowendu dočkáte nadstandardních součástek a excelentně vybaveného IO panelu. Škoda, že nebyla k dispozici ASRock Z87 Extreme6.

Samotné hodnocení se skládá z několika částí, obecně vzato je to kombinace kvality zpracování a napájení, konektivity, výkonu, přetaktování, dodaného příslušenství, zajímavých jedinečných funkcí, BIOSu a softwarové vybavenosti a také ceny. To vše se nakonec projeví určitým podílem na celkovém hodnocení. Musím konstatovat, že všechny dnešní desky jsou rozhodně tím lepším, s čím se lze v praxi setkat.

1. místo – Asus Z87-PRO

Velký test čtyř desek Intel Z87 do 5000 korun – druhá část

Asus málokdy klopýtne s celkovou povedeností desky vedle. Většinou částečným problémem byla vyšší cena i v nízkém segmentu. Dnes tu ale máme povedenou desku se skvělou výbavou za typickou Alfa / Alza cenu, jež je téměř na cenové úrovni MSI.

Po stránce výkonu není co vytknout. Příkon v klidu i zátěži je dobrý, přetaktování pak dopadlo téměř na výbornou. Malým neduhem se jeví nepatrně vyšší teploty u obvodů, jsou však pod 40 stupňů, a tak není třeba vstávat ze židle. Jinak dobře povedený layout desky včetně výstupů na zadním panelu má jedinou výtku. Jeden e-Sata by se tam rozhodně ještě vešel. Na druhou stranu zadní IO výstupy disponují 6× USB 3.0, které asi využijeme nejčastěji, a rozhodně potěší přítomnost modulu Bluetooth 4.0 a WiFi se standardem 802.11n. V této třídě desek se jedná o velmi příjemný bonus. S tím souvisí i bohaté příslušenství, které obsahuje i rozložitelnou anténu k WiFi.

Pokud se vrátím k rozložení desky, to má plně digitální napájení pro procesorovou část i paměti. Součástky se jeví lepšího standardu. Rozložení slotů je na dobré úrovni. To stejné platí o funkčních tlačítkách a přepínačích. Znovu post displej, tlačítko start, tlačítko pro správnou funkci nastavení pamětí, přepínač pro taktování s dvěma pozicemi, přepínač úsporných funkcí, tlačítko pro vstup do BIOSu... ale kde je tlačítko Reset? To bohužel chybí. Podpora SLI i Crossfire je samozřejmostí, o tom se nemusíme už ani bavit – všechny dnešní testované desky to podporují. Zvukový kodek je nejnovější Realtek ALC1150. Asus nepotřebuje ani dva BIOS čipy, náhradou je funkce BIOS Flashback, velmi užitečná věc pro případ nouze a nebo updatu BIOSu jen tak. Co musím jasně pochválit, je software AI Suite III. Tam horko těžko budu hledat chybu, zajímavé jsou bezdrátové komunikační funkce s chytrými zařízeními, zrychlené dobíjení všech zařízení (nejen Apple, ale i komplet Android zařízení), USB boost a nejvíce mě dostala jako taktovače 4-way optimalizace: automatika provedla kompletní naladění systému za mě včetně zachování úsporných funkcí a řízení ventilátorů. Bronz skvělé desce neunikne.

Velký test čtyř desek Intel Z87 do 5000 korun – druhá část

Graf ceny produktu Asus Z87-PRO poskytuje server Heureka.cz

Velký test čtyř desek Intel Z87 do 5000 korun – druhá část

PCTuning uděluje desce Asus Z87-PRO
bronzovou hvězdu
za slušné zpracování, bezproblémovou
funkčnost během testování a speciální funkce.

2. místo – Gigabyte GA-Z87X-UD4H

Velký test čtyř desek Intel Z87 do 5000 korun – druhá část

Gigabyte vtrhl na pole Z87 vyšší třídy s netradičně zabarvenou deskou. Pokud začnu s negativy, jedním z největších je cena. Ta je kolem 4700 korun ve velkých shopech Alza a Alfa, desce chybí například nějaký ten WiFi modul a nebo jiný bonusový dárek, který by vyšší cenu lépe ospravedlnil. Druhým, avšak do budoucna řešitelným problémem je nové rozhraní BIOSu. Samo o sobě vypadá dobře, to je bez debat, ale setkal jsem se s jakýmsi sekáním v rozhraní BIOSu, občas mi samotná obrazovka BIOSu nadobro zamrzla. Tento jev je spíše nepříjemný, nejspíš souvisí s UEFI rozhraním a USB zařízeními.

Pokračujeme v příjemném hodnocení. Co je pro nás důležitější, samotné zpracování desky je na vysoké úrovni, PCB je tvrdé a téměř se neohýbá. Také napájení je plně digitální pro CPU část i paměti. Samotné součástky jsou vyšší kvality. K rozložení slotů není výhrad, některé potěší přítomnost PCI slotu. Potěší přítomnost dvojice eSATA 6G. Na základní desce najdeme znovu plno tlačítek a přepínačů. Nesmím zapomenout na dva BIOS čipy, s nimi jsou spojeny přepínače BIOSů, deska disponuje potom tlačítky start, reset i softwarové vymazání nastavení BIOSu. I tady nechybí postdisplej, i když je na nezvyklém místě.

Zvukový kodek je starší ALC898, přesto není o moc horší než nejnovější ALC1150. U Gigabyte se mi líbí ochrana USB slotů, pokud u jednoho dojde ke zkratu, na ostatní to vliv mít nebude. Pochvalu zaslouží také nový software, konečně nějaká inovace dobrým směrem. Fungoval bez potíží, je přehledný a má také několik jedinečných funkcí – ty více souvisí s diskovými poli a oddíly a špatná není ani autokalibrace ventilátorů. Výkon desky byl na skvělé úrovni, propadu vůči ostatním se však deska dočkala ve Winraru a trochu také v SATA propustnosti. Provozní vlastnosti Gigabytu byly na dobré úrovni, to stejné lze říci o taktování. O první místo v taktování se dělí s předchozí hodnocenou deskou. Celkově se jedná o skvělou desku, kde jen pár chybějících drobností a funkčních nedostatků ubírá na celkovém procentuálním hodnocení.

Velký test čtyř desek Intel Z87 do 5000 korun – druhá část

Graf ceny produktu Gigabyte GA-Z87X-UD4H poskytuje server Heureka.cz

3. místo – MSI Z87-GD65 Gaming

Velký test čtyř desek Intel Z87 do 5000 korun – druhá část

Dračí emblém je výsadou Gaming sérií MSI. MSI udělalo asi největší krok kupředu za posledních několik let. Dnes už znovu s MSI musíme počítat jako se zástupcem kvalitních desek. Jak na tom tedy GD65 Gaming je? Znovu se prvně zaměříme na pár nedostatků. Samotné PCB je o něco tenčí, deska se pod zátěží o něco více prohýbá než zbylé dvě aktérky vyššího segmentu. Je škoda, že taková drobnost jako i digitálně řízený okruh pamětí unikl této MSI.

Zadní panel je slušný, ale jedno eSATA by na škodu být také nemuselo. Nejedná se však o nic dramatického. Deska lehce ztratila v přetaktování, ze všech zúčastněných dosáhla nejnižší frekvenci, ale pouze o 25 MHz. Samotný příkon v klidu i zátěži je na příjemné úrovni. Rozložení na PCB je dobré, není co vytknout. Cívky jsou o něco nižší propustnosti, ale jinak se jedná o kvalitní součástky včetně kondenzátorů. Bonusem desky je potom síťový čip Killer a nebo přítomnost vhodně umístěného mSATA konektoru na desce.

Potěší také zvukový kodek ALC1150 a s ním spojený software Soundblaster Cinema. Nechybí poměrně bohaté příslušenství, i když je tentokrát v podobě papírových příjemností (stručný návod na OC Haswellu), a nebo hezká visačka na dveře. Po hardwarové stránce bych neměl znovu opomenout dvojici BIOSů, spoustu tlačítek jako je start, reset, přímý vstup do BIOSu, měřící body a nebo post displej. Pro nováčky v taktování je vhodné tlačítko OC Genie a s ním spojený přepínač. Po stránce výkonu nedocházelo k žádným negativním projevům. Samotný BIOS i software je přehledný a příjemně se s ním dělá. Kromě OC Genie a nastavování ventilátorů je lehkým bonusem třeba zrychlené dobíjení mobilních zařízení, i když nejsou podporována zcela všechna. Deska má dobrou cenovou relaci, ale při součtu zajímavostí a kladů to stačilo jen na celkové čtvrté místo, resp. třetí místo ve své kategorii vyšších desek. Rozdíl je však malý, a tak si dovolím tvrdit, že se jedná o dobrou desku.

Velký test čtyř desek Intel Z87 do 5000 korun – druhá část

Graf ceny produktu MSI Z87-GD65 Gaming poskytuje server Heureka.cz

Mimo standardní hodnocení – ASRock Z87 Extreme4

Velký test čtyř desek Intel Z87 do 5000 korun – druhá část

Pokud začnu negativy, tím největším je lehký propad výkonu v některých měřeních, což tentokrát souvisí s nedoladěností BIOSu, po hardwarové stránce problém nebyl. Celkový výsledek trochu kazí o něco vyšší příkon sestavy v zátěži. Ten klidový je však excelentní. PCB ASRocku je takové tenčí a pod těžkým chladičem se vám bude slušně namáhat. Na pevnosti ASRock musí do budoucna ještě trochu zapracovat. Potěšující je potom vzhledem k střední třídě potenciál k taktování.

Pro ostatní uživatele bude důležitý fakt, že deska má digitálně řízený okruh pro procesor a vedení k DRAM je na kratších drahách, tudíž při ideálně vyladěném BIOSu by byly nízké latence. Potěší potom rozložení slotů i přítomnost starších PCI slotů. V této třídě má PCI ještě jakž takž svůj smysl (subjektivní názor). Na zadních výstupech potěší přítomnost e-SATA i 4× USB 3.0, zajímavý je i duální HDMI, což je popsané více v příslušné kapitole. Na samotné desce je pak až překvapující přítomnost tlačítek Start, Reset a post displeje. Osm zahnutých SATA 6G konektorů potvrzuje slušnou desku střední třídy, stejně jako použití intelovského síťového čipu spolu se zvukovým stíněním v podobě ALC 1150 včetně dalších dvou zesilovačů.

Software ASRock Tunne je vcelku přehledný a zajímavý, ale není ničím zcela výjimečný. Samotný BIOS je svižný, zajímavé jsou zde hlasové funkce a nebo kontaktní záložka na servis. Nebýt těch drobných neduhů s celkovým výkonem, deska by si sáhla ve své kategorii na bronzovou hvězdu.

Velký test čtyř desek Intel Z87 do 5000 korun – druhá část

Graf ceny produktu ASRock Z87 EXTREME4 poskytuje server Heureka.cz

• první díl velkého testu najdete zde

Poděkování

Za zapůjčení základních desek do srovnávací recenze patří poděkování společnosti Alza a Alfa.

Poslední kousek zapůjčil ASRock, děkujeme

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Pctuning