Velký test čtyř desek Intel Z87 do 5000 korun – druhá část
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Velký test čtyř desek Intel Z87 do 5000 korun – druhá část

Velký test čtyř desek Intel Z87 do 5000 korun – druhá část | Kapitola 17

Michal Šimonek

Michal Šimonek

11. 9. 2013 03:00 24

Seznam kapitol

1. ASRock Z87 Extreme4 – software 2. Asus Z87-PRO – software 3. Asus Z87-PRO – software autotaktování 4. Gigabyte GA-Z87X-UD4H – software 5. MSI Z87-GD65 Gaming – software 6. ASRock Z87 Extreme4 – napájení a externí čipy 7. Asus Z87-PRO – napájení a externí čipy 8. Gigabyte GA-Z87X-UD4H – napájení a externí čipy 9. MSI Z87-GD65 Gaming – napájení a externí čipy
10. Testovací sestavy a výběr testů 11. Měření výkonu SATA 12. Měření výkonu, benchmarky procesoru I. 13. Měření výkonu, benchmarky procesoru II. 14. Měření výkonu, benchmarky procesoru III. 15. Přetaktování jednotlivých desek 16. Spotřeba a teploty 17. Závěrečné vyhodnocení

V prvním dílu jsme si haswellovské desky s čipsetem Intel Z87 zběžně představili, dnes všechno rozebereme do detailů a ohodnotíme. Podíváme se na odkryté napájení základních desek a přídavné čipy, změříme provozní vlastnosti i možnosti přetaktování. A výsledek? Jedné z desek jsme udělili bronzovou hvězdu.

Reklama

Máme za sebou sáhodlouhý článek o střední a vyšší třídě základních desek Z87. Nejedná se však o nejvyšší třídu "klasických" desek, kam spadají například Asus Z87-Expert/Deluxe, Gigabyte GA-Z87X-UD5H nebo OC deska MSI MPower Max. Z mého pohledu bude většině uživatelů bohatě dostačovat tato třída, ve které vesměs najdeme velmi kvalitní desky.

Ještě než přejdeme k samotnému hodnocení produktů, musíme si uvědomit, že ASRock Extreme 4 spadá do nižší kategorie. Hodnocení pro tuto desku je tedy jiné v poměru váhy za určité bonusy a zpracování, než u zbylé trojice desek. Obecně totiž nemůžeme hodnotit levnou a drahou, dobře vybavenou desku dle stejných měřítek – například ztěží se na základní desce lowendu dočkáte nadstandardních součástek a excelentně vybaveného IO panelu. Škoda, že nebyla k dispozici ASRock Z87 Extreme6.

Samotné hodnocení se skládá z několika částí, obecně vzato je to kombinace kvality zpracování a napájení, konektivity, výkonu, přetaktování, dodaného příslušenství, zajímavých jedinečných funkcí, BIOSu a softwarové vybavenosti a také ceny. To vše se nakonec projeví určitým podílem na celkovém hodnocení. Musím konstatovat, že všechny dnešní desky jsou rozhodně tím lepším, s čím se lze v praxi setkat.

1. místo – Asus Z87-PRO

Velký test čtyř desek Intel Z87 do 5000 korun – druhá část
i Zdroj: PCTuning.cz

Asus málokdy klopýtne s celkovou povedeností desky vedle. Většinou částečným problémem byla vyšší cena i v nízkém segmentu. Dnes tu ale máme povedenou desku se skvělou výbavou za typickou Alfa / Alza cenu, jež je téměř na cenové úrovni MSI.

Po stránce výkonu není co vytknout. Příkon v klidu i zátěži je dobrý, přetaktování pak dopadlo téměř na výbornou. Malým neduhem se jeví nepatrně vyšší teploty u obvodů, jsou však pod 40 stupňů, a tak není třeba vstávat ze židle. Jinak dobře povedený layout desky včetně výstupů na zadním panelu má jedinou výtku. Jeden e-Sata by se tam rozhodně ještě vešel. Na druhou stranu zadní IO výstupy disponují 6× USB 3.0, které asi využijeme nejčastěji, a rozhodně potěší přítomnost modulu Bluetooth 4.0 a WiFi se standardem 802.11n. V této třídě desek se jedná o velmi příjemný bonus. S tím souvisí i bohaté příslušenství, které obsahuje i rozložitelnou anténu k WiFi.

Pokud se vrátím k rozložení desky, to má plně digitální napájení pro procesorovou část i paměti. Součástky se jeví lepšího standardu. Rozložení slotů je na dobré úrovni. To stejné platí o funkčních tlačítkách a přepínačích. Znovu post displej, tlačítko start, tlačítko pro správnou funkci nastavení pamětí, přepínač pro taktování s dvěma pozicemi, přepínač úsporných funkcí, tlačítko pro vstup do BIOSu... ale kde je tlačítko Reset? To bohužel chybí. Podpora SLI i Crossfire je samozřejmostí, o tom se nemusíme už ani bavit – všechny dnešní testované desky to podporují. Zvukový kodek je nejnovější Realtek ALC1150. Asus nepotřebuje ani dva BIOS čipy, náhradou je funkce BIOS Flashback, velmi užitečná věc pro případ nouze a nebo updatu BIOSu jen tak. Co musím jasně pochválit, je software AI Suite III. Tam horko těžko budu hledat chybu, zajímavé jsou bezdrátové komunikační funkce s chytrými zařízeními, zrychlené dobíjení všech zařízení (nejen Apple, ale i komplet Android zařízení), USB boost a nejvíce mě dostala jako taktovače 4-way optimalizace: automatika provedla kompletní naladění systému za mě včetně zachování úsporných funkcí a řízení ventilátorů. Bronz skvělé desce neunikne.

Velký test čtyř desek Intel Z87 do 5000 korun – druhá část
i Zdroj: PCTuning.cz

Graf ceny produktu Asus Z87-PRO poskytuje server Heureka.cz

Velký test čtyř desek Intel Z87 do 5000 korun – druhá část
i Zdroj: PCTuning.cz

PCTuning uděluje desce Asus Z87-PRO
bronzovou hvězdu
za slušné zpracování, bezproblémovou
funkčnost během testování a speciální funkce.

2. místo – Gigabyte GA-Z87X-UD4H

Velký test čtyř desek Intel Z87 do 5000 korun – druhá část
i Zdroj: PCTuning.cz

Gigabyte vtrhl na pole Z87 vyšší třídy s netradičně zabarvenou deskou. Pokud začnu s negativy, jedním z největších je cena. Ta je kolem 4700 korun ve velkých shopech Alza a Alfa, desce chybí například nějaký ten WiFi modul a nebo jiný bonusový dárek, který by vyšší cenu lépe ospravedlnil. Druhým, avšak do budoucna řešitelným problémem je nové rozhraní BIOSu. Samo o sobě vypadá dobře, to je bez debat, ale setkal jsem se s jakýmsi sekáním v rozhraní BIOSu, občas mi samotná obrazovka BIOSu nadobro zamrzla. Tento jev je spíše nepříjemný, nejspíš souvisí s UEFI rozhraním a USB zařízeními.

Pokračujeme v příjemném hodnocení. Co je pro nás důležitější, samotné zpracování desky je na vysoké úrovni, PCB je tvrdé a téměř se neohýbá. Také napájení je plně digitální pro CPU část i paměti. Samotné součástky jsou vyšší kvality. K rozložení slotů není výhrad, některé potěší přítomnost PCI slotu. Potěší přítomnost dvojice eSATA 6G. Na základní desce najdeme znovu plno tlačítek a přepínačů. Nesmím zapomenout na dva BIOS čipy, s nimi jsou spojeny přepínače BIOSů, deska disponuje potom tlačítky start, reset i softwarové vymazání nastavení BIOSu. I tady nechybí postdisplej, i když je na nezvyklém místě.

Zvukový kodek je starší ALC898, přesto není o moc horší než nejnovější ALC1150. U Gigabyte se mi líbí ochrana USB slotů, pokud u jednoho dojde ke zkratu, na ostatní to vliv mít nebude. Pochvalu zaslouží také nový software, konečně nějaká inovace dobrým směrem. Fungoval bez potíží, je přehledný a má také několik jedinečných funkcí – ty více souvisí s diskovými poli a oddíly a špatná není ani autokalibrace ventilátorů. Výkon desky byl na skvělé úrovni, propadu vůči ostatním se však deska dočkala ve Winraru a trochu také v SATA propustnosti. Provozní vlastnosti Gigabytu byly na dobré úrovni, to stejné lze říci o taktování. O první místo v taktování se dělí s předchozí hodnocenou deskou. Celkově se jedná o skvělou desku, kde jen pár chybějících drobností a funkčních nedostatků ubírá na celkovém procentuálním hodnocení.

Velký test čtyř desek Intel Z87 do 5000 korun – druhá část
i Zdroj: PCTuning.cz

Graf ceny produktu Gigabyte GA-Z87X-UD4H poskytuje server Heureka.cz

3. místo – MSI Z87-GD65 Gaming

Velký test čtyř desek Intel Z87 do 5000 korun – druhá část
i Zdroj: PCTuning.cz

Dračí emblém je výsadou Gaming sérií MSI. MSI udělalo asi největší krok kupředu za posledních několik let. Dnes už znovu s MSI musíme počítat jako se zástupcem kvalitních desek. Jak na tom tedy GD65 Gaming je? Znovu se prvně zaměříme na pár nedostatků. Samotné PCB je o něco tenčí, deska se pod zátěží o něco více prohýbá než zbylé dvě aktérky vyššího segmentu. Je škoda, že taková drobnost jako i digitálně řízený okruh pamětí unikl této MSI.

Zadní panel je slušný, ale jedno eSATA by na škodu být také nemuselo. Nejedná se však o nic dramatického. Deska lehce ztratila v přetaktování, ze všech zúčastněných dosáhla nejnižší frekvenci, ale pouze o 25 MHz. Samotný příkon v klidu i zátěži je na příjemné úrovni. Rozložení na PCB je dobré, není co vytknout. Cívky jsou o něco nižší propustnosti, ale jinak se jedná o kvalitní součástky včetně kondenzátorů. Bonusem desky je potom síťový čip Killer a nebo přítomnost vhodně umístěného mSATA konektoru na desce.

Potěší také zvukový kodek ALC1150 a s ním spojený software Soundblaster Cinema. Nechybí poměrně bohaté příslušenství, i když je tentokrát v podobě papírových příjemností (stručný návod na OC Haswellu), a nebo hezká visačka na dveře. Po hardwarové stránce bych neměl znovu opomenout dvojici BIOSů, spoustu tlačítek jako je start, reset, přímý vstup do BIOSu, měřící body a nebo post displej. Pro nováčky v taktování je vhodné tlačítko OC Genie a s ním spojený přepínač. Po stránce výkonu nedocházelo k žádným negativním projevům. Samotný BIOS i software je přehledný a příjemně se s ním dělá. Kromě OC Genie a nastavování ventilátorů je lehkým bonusem třeba zrychlené dobíjení mobilních zařízení, i když nejsou podporována zcela všechna. Deska má dobrou cenovou relaci, ale při součtu zajímavostí a kladů to stačilo jen na celkové čtvrté místo, resp. třetí místo ve své kategorii vyšších desek. Rozdíl je však malý, a tak si dovolím tvrdit, že se jedná o dobrou desku.

Velký test čtyř desek Intel Z87 do 5000 korun – druhá část
i Zdroj: PCTuning.cz

Graf ceny produktu MSI Z87-GD65 Gaming poskytuje server Heureka.cz

Mimo standardní hodnocení – ASRock Z87 Extreme4

Velký test čtyř desek Intel Z87 do 5000 korun – druhá část
i Zdroj: PCTuning.cz

Pokud začnu negativy, tím největším je lehký propad výkonu v některých měřeních, což tentokrát souvisí s nedoladěností BIOSu, po hardwarové stránce problém nebyl. Celkový výsledek trochu kazí o něco vyšší příkon sestavy v zátěži. Ten klidový je však excelentní. PCB ASRocku je takové tenčí a pod těžkým chladičem se vám bude slušně namáhat. Na pevnosti ASRock musí do budoucna ještě trochu zapracovat. Potěšující je potom vzhledem k střední třídě potenciál k taktování.

Pro ostatní uživatele bude důležitý fakt, že deska má digitálně řízený okruh pro procesor a vedení k DRAM je na kratších drahách, tudíž při ideálně vyladěném BIOSu by byly nízké latence. Potěší potom rozložení slotů i přítomnost starších PCI slotů. V této třídě má PCI ještě jakž takž svůj smysl (subjektivní názor). Na zadních výstupech potěší přítomnost e-SATA i 4× USB 3.0, zajímavý je i duální HDMI, což je popsané více v příslušné kapitole. Na samotné desce je pak až překvapující přítomnost tlačítek Start, Reset a post displeje. Osm zahnutých SATA 6G konektorů potvrzuje slušnou desku střední třídy, stejně jako použití intelovského síťového čipu spolu se zvukovým stíněním v podobě ALC 1150 včetně dalších dvou zesilovačů.

Software ASRock Tunne je vcelku přehledný a zajímavý, ale není ničím zcela výjimečný. Samotný BIOS je svižný, zajímavé jsou zde hlasové funkce a nebo kontaktní záložka na servis. Nebýt těch drobných neduhů s celkovým výkonem, deska by si sáhla ve své kategorii na bronzovou hvězdu.

Velký test čtyř desek Intel Z87 do 5000 korun – druhá část
i Zdroj: PCTuning.cz

Graf ceny produktu ASRock Z87 EXTREME4 poskytuje server Heureka.cz

• první díl velkého testu najdete zde

Poděkování

Za zapůjčení základních desek do srovnávací recenze patří poděkování společnosti Alza a Alfa.

Poslední kousek zapůjčil ASRock, děkujeme

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama