Velký test čtyř desek Intel Z87 do 5000 korun – druhá část
Hardware Článek Velký test čtyř desek Intel Z87 do 5000 korun – druhá část

Velký test čtyř desek Intel Z87 do 5000 korun – druhá část | Kapitola 16

Michal Šimonek

Michal Šimonek

11. 9. 2013 03:00 24

Seznam kapitol

1. ASRock Z87 Extreme4 – software 2. Asus Z87-PRO – software 3. Asus Z87-PRO – software autotaktování 4. Gigabyte GA-Z87X-UD4H – software 5. MSI Z87-GD65 Gaming – software 6. ASRock Z87 Extreme4 – napájení a externí čipy 7. Asus Z87-PRO – napájení a externí čipy 8. Gigabyte GA-Z87X-UD4H – napájení a externí čipy 9. MSI Z87-GD65 Gaming – napájení a externí čipy
10. Testovací sestavy a výběr testů 11. Měření výkonu SATA 12. Měření výkonu, benchmarky procesoru I. 13. Měření výkonu, benchmarky procesoru II. 14. Měření výkonu, benchmarky procesoru III. 15. Přetaktování jednotlivých desek 16. Spotřeba a teploty 17. Závěrečné vyhodnocení

V prvním dílu jsme si haswellovské desky s čipsetem Intel Z87 zběžně představili, dnes všechno rozebereme do detailů a ohodnotíme. Podíváme se na odkryté napájení základních desek a přídavné čipy, změříme provozní vlastnosti i možnosti přetaktování. A výsledek? Jedné z desek jsme udělili bronzovou hvězdu.

Reklama
Reklama

Spotřeba

Velký test čtyř desek Intel Z87 do 5000 korun – druhá část

Spotřebu jsem měřil běžným zásuvkovým wattmetrem. V klidovém stavu jsem ponechal zapnuté úsporné funkce na auto a sestavu nechal asi 10 minut ustálit ve Windows. V zátěži jsem měřil nejčetnější spotřebu během několika průběhů v Cinebench R11.5 (jelikož nejvyšší zaznamenaná spotřeba byla třeba jen o 1 W vyšší než nejčastější spotřeba!). Tím jsem reflektoval více reálné podmínky zátěže, než při LINX nebo PRIME zátěži.

Velký test čtyř desek Intel Z87 do 5000 korun – druhá část

Spotřeba daných sestav je na podobné úrovni. V klidovém stavu si nejlépe vede ASRock, zbylá trojice má příkon podobný a stále dobrý. Tyto desky však mají také více externích čipů, což může dělat daný rozdíl. V zátěži o 2 W vede Gigabyte nad Asus a MSI. 2W jsou však zcela zanedbatelné, naopak ASRock má v zátěži o 15W vyšší příkon. Zde už se nebude jednat o chybu měření nebo odchylky přesnosti zařízení.

Teploty

Velký test čtyř desek Intel Z87 do 5000 korun – druhá část

Teploty jsem měřil bodovým bezdotykovým termometrem. Pokojové teploty byly po všechny dny kolem 30° C. Postupně jsem změřil klidové stavy u napájecí kaskády procesoru a nakonec teplotu u PCH. Totéž jsem zopakoval pro stav zátěže, kdy během loopování benchmarku 3DMark Vantage a jsem započal odměřovat teploty na stejných místech. Teplota na různých místech napájecí kaskády byla různá, naměřil jsem tedy 5 míst a výsledek poté zprůměroval.

Velký test čtyř desek Intel Z87 do 5000 korun – druhá část

Napájecí kaskáda měla teploty na všech základních deskách na velmi dobrých hodnotách. Nejnižší teploty dosáhl Gigabyte a ASRock, o kousek více měly MSI a Asus. I tak teploty pod 40° C v zátěži na kaskádě jsou vynikající.

Velký test čtyř desek Intel Z87 do 5000 korun – druhá část

Čipset jižního můstku příliš nehřeje. Teploty mají desky téměř stejné.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning