Velký test čtyř microATX desek Z77 – první díl
Hardware Článek Velký test čtyř microATX desek Z77 – první díl

Velký test čtyř microATX desek Z77 – první díl | Kapitola 7

Michal Šimonek

Michal Šimonek

20. 2. 2013 03:00 16

Seznam kapitol

1. Intel Z77 čipset stručně 2. ASRock Z77 Extreme4-M 3. Asus P8Z77M-PRO 4. Gigabyte Z77MX-D3H 5. MSI Z77MA-G45 6. ASRock Z77 Extreme4-M – základní layout desky 7. Asus P8Z77M-PRO – základní layout desky 8. Gigabyte Z77MX-D3H – základní layout desky 9. MSI Z77MA-G45 – základní layout desky
10. ASRock Z77 Extreme4-M – detaily desky 11. Asus P8Z77M-PRO – detaily desky 12. Gigabyte Z77MX-D3H – detaily desky 13. MSI Z77MA-G45 – detaily desky 14. ASRock Z77 Extreme4-M – BIOS 15. Asus P8Z77M-PRO – BIOS 16. Gigabyte Z77MX-D3H – BIOS 17. MSI Z77MA-G45 – BIOS

Ne každý je fanda velkých e-ATX a ATX fošen pro svůj počítač. Poslední roky, i vzhledem k úspornějším platformám, roste popularita micro-ATX formátu. Tedy kompromisem mezi standardním ATX a skutečně malinkatým ITX rozměrem. V následujících dvou článcích se podíváme na vyšší střední třidu micro-ATX od Asusu, ASRocku, MSI a Gigabytu.

Reklama
Reklama

Velký test čtyř microATX desek Z77 – první díl

Deska má rozměry standardního mATX formátu, tedy 24,4 × 24,4cm. PCB základní desky ASUS je v tradičním tmavě hnědo-šedávém odstínu. Pasivy jsou potom uchyceny také plastovými push-piny. A to jak pasiv nad oblastí VRM, tak nad jižním můstkem. Drží však dostatečně pevně a nijak se neviklou. Samotný pasiv nad oblastí napájení procesoru je členitě větvený a v modrém barevném ladění se stříbrnou částí. Sloty a konektory mají potom modrou, černou a nebo bílou barvu.

Velký test čtyř microATX desek Z77 – první díl

I Asus má osmipinový konektor napájení pro procesor, napájecí konektor desky je znovu na tradičním místě. Naproti tomuto konektoru se nachází modrý USB 3.0 konektor. Nad napájecím konektorem je TPM modul. Zajímavý je také netradičně umístěný bílý COM port v pravém horním rohu. Paměťové sloty mají pojistku pouze z jedné strany, to usnadní případné zandávání a nebo vyndávání pamětí (netřeba demontovat dedikovanou kartu). Jsou barevně odlišené, snadno lze poznat dualchannel kombinace. Maximální oficiální podpora je až 32 GB pamětí o frekvencích 1333 MHz až po 2400 MHz (OC). PCIe sloty jsou identicky rozpoložené jako u ASRocku. První je primární PCIe x16, pod ním PCIe x1, další PCIe x16 a nakonec černý PCIe x16 slot vyvedený z jižního můstku. K jejich rozmístění nemám výhrady. Na pravé spodní straně desky máme šestici zahnutých SATA konektorů. Na základní desce je ještě několik tlačítek a spínačů. Jejich popis naleznete v jiné kapitole.

Velký test čtyř microATX desek Z77 – první díl

I v tomto případě poskytnu pohled na PCIe sloty. Modrý pracuje samostatně v x16 režimu, pokud osadíme bílý, bude fungovat na poloviční rychlosti x8. Základní deska umožňuje využít SLI a nebo Crossfire. Poslední černý slot obsluhuje jižní můstek a pracuje pouze na rychlosti x4. Pojistka slotu je automatická, zaklapávací a spolehlivá.

Velký test čtyř microATX desek Z77 – první díl

Okolí kolem patice procesoru je nemálo podobné tomu na ASRocku, pouze pár kondenzátorů. Desku by tedy šlo využít i na extrémní taktování. Baterie CMOS je na relevantním (stejném) místě kousek nad prvním PCIe slotem.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning