Zrozena nejen pro přetaktování – MSI MPower Max
PCTuning Článek

Zrozena nejen pro přetaktování – MSI MPower Max

Michal Šimonek

Michal Šimonek

10. 7. 2013 10:00 15

Seznam kapitol

1. MPower a MPower Max 2. Představení základní desky MPower Max 3. MPower - prezentační obrázky 4. MPower Max - základní deska a specifikace 5. MPower Max - detaily základní desky 6. Pohled do útrob BIOSu 7. MPower Max - BIOS II 8. MSI - softwarové novinky I. 9. MPOWER MAX- napájení desky a popis čipů
10. Testovací sestava a výběr testů 11. Měření výkonu, SATA a benchmarky procesoru I. 12. Měření výkonu, benchmarky procesoru II. 13. Měření výkonu, benchmarky procesoru III. 14. Přetaktování základní desky 15. Výkon po vyšším přetaktování ve vybraných testech 16. Spotřeba a teploty 17. Závěrečné vyhodnocení

Pokračování Z87 testů základních desek na sebe nenechalo dlouho čekat a představujeme vám dalšího kandidáta. Tentokrát z vyšší třídy a skoro nejvyššího zástupce desek od výrobce MSI. Ten konečně zjednodušil pojmenování této řady pro nadšence a jednoduše je to „MPower“ série. Co potenciálním kupcům nabídne?

Reklama
Reklama
Zrozena nejen pro přetaktování – MSI MPower Max

Když MSI před rokem představilo desku Mpower série, dočkala se díky koncepci i ceně celkem velké popularity. Sice existovala již dříve série XPower, ale ta byla určena jednoznačně jen největším fanouškům overclockingu a stála nepoměrně více. Letošní rok MSI pokračuje v tradici a nabízí celkem tři produkty pro rozhraní LGA 1150 a čipset Z87. Mpower a Mpower Max jsou takové "lidovější" desky pro taktování a Xpower je tou extrémní a nejdražší verzí. Pokud si to zjednodušíme, Asus má svou ROG sérii, Gigabyte sérii OC, ASRock také OC sérii a MSI Mpower/Xpower sérii.

Zrozena nejen pro přetaktování – MSI MPower Max

Už z obrázku je jasné, že Mpower jsou klasické ATX desky a Xpower patří k velkoformátové eATX. Než se vrhneme na samotnou základní desku a věcí s ní spojené, musíme si ve zkratce představit také nový čipset. I když přespříliš novinek oproti stále aktuálnímu Z77 zde není, musíme si je z povinnosti rozepsat.

Z87 - Intel Z87 Express

Nejprve si připomeňme tímto obrázkem loňský Intel Z77 čipset. Bylo o něm napsáno detailněji mnohokrát v našich recenzích. Můžeme si ho tak porovnat s nově příchozím Intel Z77.

Zrozena nejen pro přetaktování – MSI MPower Max

Intel Z87 Express přínáší oproti loňskému Intel Z77 pouze pár novinek. Jednou z nejzajímavějších je nejspíš podpora přehrávání až 4K videa. To je umožněno díky novému grafickému čipu v procesoru Haswell, grafické řady GT (v našem případě model HD 4600) a video výstupu na desce.

"Jižní" můstek má potom podporu až 6x SATA 6G oproti původním 4x SATA6G+ 2x SATA 3G. Dva pomalejší byly tedy nahrazeny rychlejším SATA 6G. Jestliže Z77 měl možnost připojit napřímo 4 USB 3.0, nový čipset umožňuje na Haswell platofrmě celých 6 USB 3.0 a s podporou xHCI rozhraní. PCIe linky se nemění, je jich vyvedeno celkem 16 z procesoru a nebo 4 z PCH (z PCH standard 2.0). Nativní PCI i letos zcela chybí. Platí i využití PCIe 3.0 linek mezi grafické karty, eventuálně rozhraní Thunderbolt. Podpora dulachannel a pamětí se také nemění. Nativně je to 1600 MHz 1.5V a nebo 1.65V pro paměti profilu XMP. Děličky v procesoru jsou až po 2933 MHz!

Zrozena nejen pro přetaktování – MSI MPower Max

Samostatný obrázek pro nově příchozí Intel Z87 čipset.

Hlavní změny jsou ale spojené s procesorem Haswell. Ať už jde o možnost výstupu monitorů, které jsou propojené s CPU. A nebo o celé řízení procesoru, grafického jádra i IO - je nyní integrováno v procesoru. Externí kontrolér pouze dodá napětí kolem 1.8V a CPU si s ním už sám poradí. Procesory "K" navíc disponují tweakovacími vylepšeními v podobě BCLK skoků, aby nedošlo k výpadkům IO, PCIe a SATA zařízení a stále šlo taktovat v dalších dimenzích (ideální na ladění DRAM taktů, cache taktů apod.). Nově můžeme měnit i frekvenci cache, ta byla u Ivy Bridge a Sandy Bridge pevná a běžela na stejném taktu jako procesor.

Zrozena nejen pro přetaktování – MSI MPower Max

Mezi koncové uživatele se dostanou do oběhu i další platformy. Ty nejsou ale součástí dnešního článku, postačí pouze tabulkové srovnání (Intel má v tabulce drobnou chybku s USB 3.0).

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning