Zrozena nejen pro přetaktování – MSI MPower Max
i Zdroj: Pctuning
Hardware Článek Zrozena nejen pro přetaktování – MSI MPower Max

Zrozena nejen pro přetaktování – MSI MPower Max

Michal Šimonek

Michal Šimonek

10. 7. 2013 10:00 15

Seznam kapitol

1. MPower a MPower Max 2. Představení základní desky MPower Max 3. MPower - prezentační obrázky 4. MPower Max - základní deska a specifikace 5. MPower Max - detaily základní desky 6. Pohled do útrob BIOSu 7. MPower Max - BIOS II 8. MSI - softwarové novinky I. 9. MPOWER MAX- napájení desky a popis čipů
10. Testovací sestava a výběr testů 11. Měření výkonu, SATA a benchmarky procesoru I. 12. Měření výkonu, benchmarky procesoru II. 13. Měření výkonu, benchmarky procesoru III. 14. Přetaktování základní desky 15. Výkon po vyšším přetaktování ve vybraných testech 16. Spotřeba a teploty 17. Závěrečné vyhodnocení

Pokračování Z87 testů základních desek na sebe nenechalo dlouho čekat a představujeme vám dalšího kandidáta. Tentokrát z vyšší třídy a skoro nejvyššího zástupce desek od výrobce MSI. Ten konečně zjednodušil pojmenování této řady pro nadšence a jednoduše je to „MPower“ série. Co potenciálním kupcům nabídne?

Reklama
Zrozena nejen pro přetaktování – MSI MPower Max
i Zdroj: Pctuning

Když MSI před rokem představilo desku Mpower série, dočkala se díky koncepci i ceně celkem velké popularity. Sice existovala již dříve série XPower, ale ta byla určena jednoznačně jen největším fanouškům overclockingu a stála nepoměrně více. Letošní rok MSI pokračuje v tradici a nabízí celkem tři produkty pro rozhraní LGA 1150 a čipset Z87. Mpower a Mpower Max jsou takové "lidovější" desky pro taktování a Xpower je tou extrémní a nejdražší verzí. Pokud si to zjednodušíme, Asus má svou ROG sérii, Gigabyte sérii OC, ASRock také OC sérii a MSI Mpower/Xpower sérii.

Zrozena nejen pro přetaktování – MSI MPower Max
i Zdroj: Pctuning

Už z obrázku je jasné, že Mpower jsou klasické ATX desky a Xpower patří k velkoformátové eATX. Než se vrhneme na samotnou základní desku a věcí s ní spojené, musíme si ve zkratce představit také nový čipset. I když přespříliš novinek oproti stále aktuálnímu Z77 zde není, musíme si je z povinnosti rozepsat.

Z87 - Intel Z87 Express

Nejprve si připomeňme tímto obrázkem loňský Intel Z77 čipset. Bylo o něm napsáno detailněji mnohokrát v našich recenzích. Můžeme si ho tak porovnat s nově příchozím Intel Z77.

Zrozena nejen pro přetaktování – MSI MPower Max
i Zdroj: Pctuning

Intel Z87 Express přínáší oproti loňskému Intel Z77 pouze pár novinek. Jednou z nejzajímavějších je nejspíš podpora přehrávání až 4K videa. To je umožněno díky novému grafickému čipu v procesoru Haswell, grafické řady GT (v našem případě model HD 4600) a video výstupu na desce.

"Jižní" můstek má potom podporu až 6x SATA 6G oproti původním 4x SATA6G+ 2x SATA 3G. Dva pomalejší byly tedy nahrazeny rychlejším SATA 6G. Jestliže Z77 měl možnost připojit napřímo 4 USB 3.0, nový čipset umožňuje na Haswell platofrmě celých 6 USB 3.0 a s podporou xHCI rozhraní. PCIe linky se nemění, je jich vyvedeno celkem 16 z procesoru a nebo 4 z PCH (z PCH standard 2.0). Nativní PCI i letos zcela chybí. Platí i využití PCIe 3.0 linek mezi grafické karty, eventuálně rozhraní Thunderbolt. Podpora dulachannel a pamětí se také nemění. Nativně je to 1600 MHz 1.5V a nebo 1.65V pro paměti profilu XMP. Děličky v procesoru jsou až po 2933 MHz!

Zrozena nejen pro přetaktování – MSI MPower Max
i Zdroj: Pctuning

Samostatný obrázek pro nově příchozí Intel Z87 čipset.

Hlavní změny jsou ale spojené s procesorem Haswell. Ať už jde o možnost výstupu monitorů, které jsou propojené s CPU. A nebo o celé řízení procesoru, grafického jádra i IO - je nyní integrováno v procesoru. Externí kontrolér pouze dodá napětí kolem 1.8V a CPU si s ním už sám poradí. Procesory "K" navíc disponují tweakovacími vylepšeními v podobě BCLK skoků, aby nedošlo k výpadkům IO, PCIe a SATA zařízení a stále šlo taktovat v dalších dimenzích (ideální na ladění DRAM taktů, cache taktů apod.). Nově můžeme měnit i frekvenci cache, ta byla u Ivy Bridge a Sandy Bridge pevná a běžela na stejném taktu jako procesor.

Zrozena nejen pro přetaktování – MSI MPower Max
i Zdroj: Pctuning

Mezi koncové uživatele se dostanou do oběhu i další platformy. Ty nejsou ale součástí dnešního článku, postačí pouze tabulkové srovnání (Intel má v tabulce drobnou chybku s USB 3.0).

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama