2× Asus Matrix Platinum v testu: GTX 780 Ti vs R9 290X
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek 2× Asus Matrix Platinum v testu: GTX 780 Ti vs R9 290X

2× Asus Matrix Platinum v testu: GTX 780 Ti vs R9 290X

Z. Obermaier

Z. Obermaier

31. 3. 2014 03:00 12

Seznam kapitol

1. Dvojice nabušených grafik v testu .. 2. Představení karet - Balení karet 3. Detaily první karty: GeForce GTX 780 Ti 4. Detaily druhé karty: Radeon R9 290X 5. Pohled do nitra karet: GeForce GTX 780 Ti 6. Pohled do nitra karet: Radeon R9 290X 7. Specifikace a Testovací sestava 8. Syntetické: 3D Mark 11, 3D Mark, Unigine Heaven
9. Hry Anno 2070, Assassins Creed III, Battlefield 3 10. Hry Bioshock Infinite, Crysis 3, Dirt Showdown 11. Hry Far Cry 3, Max Payne 3, Metro: Last L., Tomb Raider 12. Shrnutí výkonu 13. Spotřeba a teploty 14. Přetaktování 15. Závěr

V dnešní recenzi se podíváme na dvě grafické karty najednou. Špičkové modely Matrix Platinum jsou tím nejlepším, co Asus nabízí. Skvělé chlazení, tichý chod, robustní napájení, speciální funkce a samozřejmě vysoký výkon. Bude v nabušené verzi Matrix Platinum lepší GeForce nebo Radeon? To zkusíme rozlousknout v testu.

Reklama
2× Asus Matrix Platinum v testu: GTX 780 Ti vs R9 290X
i Zdroj: PCTuning.cz

V High-endu se nic moc neděje, snad kromě uvedení duálních monster, které jsou ale kapitolou samy pro sebe a za rozumné řešení na hraní se považovat dají snad jedině v myslích Američanů, kteří je kupují ve velkém. Za stejné peníze máte Titan Black nebo levnější, dnes testovanou GeForce GTX 780 Ti od Asus. Ta má v základu vyšší výkon než Titan Black. Testovat ale můžeme jen to, co je dostupné teď. A jako nejvýkonnější řešení je zde samozřejmě Radeon R9 290X a GeForce GTX 780 Ti.

Do této chvíle jsme už otestovali několik nereferenčních GeForce GTX 780 (Ti), měli jsme zde model od Gigabyte, Asus s chladičem DirectCUII a také referenční kartu. Asus zvítězil jednoznačně díky skvělému chlazení, výkonu a taktování. Dnes to ale taková sláva nebude, tentokrát jsem byl taktováním spíše zklamán. Ale nebudu předbíhat. Také Radeony R9 290X jsme zde měli v referenční verzi i s lepším chlazením od Asus. Moc kladné hodnocení ale ani jeden model s chlazením DirectCUII nezískal, přetaktování bylo slabé a dnes tomu bude nachlup stejně.

Tak trochu jsme čekali, že reputaci Radeonů napraví MSI a pošle nám k testu svůj „Lightning“, dle jiných recenzí se ale karta bohužel dá taktovat jen stejně žalostně, jako všechny grafiky s jádrem Hawaii. MSI vyrobilo jen malou sérii, nejsou čipy a ani potenciální kupci. Z tohoto důvodu se karta do ČR ani na test nedostala a nedostane. Škoda, ale nedá se nic dělat, otestovat ji nemohly ani významné evropské a světové redakce. Situaci zachraňuje Asus, který před pár dny uvedl svou verzi Matrix a Matrix Platinum. Na GeForce i Radeon v nejvyšší verzi Platinum se dnes podíváme v testu.

Začněme Radeonem. Karta je v mnoha směrech shodná s nedávno testovaným Radeonem s chlazením DirectCUII, pracovní frekvence karty a chladič jsou stejné. Plošný spoj je ale jiný, přibylo několik napájecích fází, funkce pro extrémní taktovače a hlavně možnosti nastavení softwarem. Jde zkrátka o vymazlenější model, ultimátní edici. Jak ale zjistíme, masivní napájení a funkce nic nezmohou s topivým a nenasytným čipem, kterému se do taktování nechce.

Model GeForce řady Matrix je na tom podobně, chlazení je stejné jako u verze DirectCUII, pracovní frekvence jsou ale podstatně vyšší. Také PCB je jiné, v podstatě stejné s Radeonem, rozdíly jsou drobné, výrazněji se samozřejmě liší část kolem čipu a pamětí. Výbava je po stránce funkcí pro taktování je stejná, možnosti ladění obdobné. Platí u ní ale totéž, co u Radeonu – pokud je jádro, kterému se do dalšího taktování nechce, nic s tím nezmůže ani čtrnáct fází napájení s měnitelnou frekvencí.

Je dobré, že jsme dostali obě karty najednou, můžeme totiž pěkně vedle sebe srovnat, která je lepší. Asus obě zařadil do edice Platinum, jde tedy o nejvyšší modely. Stejné chlazení, stejné podmínky, stejné teploty nám ukáží jak to bude s výkonem, hlučností a spotřebou. Jelikož Radeon má stejné frekvence jako už dříve testovaný model, žádný další nárůst výkonu nečekejme. U GeForce výrobce zatlačil na pilu a vyšponoval takty Boost až na 1,14 GHz což je celkem hodně. Zde nárůst výkonu je. Rozhodovat bude taktování, a hlavně hlučnost chlazení. Jak vše dopadlo, zjistíte dále...

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama