ADATA Legend 840 1TB: Rychlý a levný disk pro PCIe 4.0
i Zdroj: PCTuning.cz
Článek ADATA Legend 840 1TB: Rychlý a levný disk pro PCIe 4.0

ADATA Legend 840 1TB: Rychlý a levný disk pro PCIe 4.0 | Kapitola 10

Z. Obermaier

Z. Obermaier

24. 1. 2022 23:55

Seznam kapitol

1. Disk ADATA Legend 840 2. Představení disku 3. Testovací sestava a specifikace 4. Testy malých souborů (nejdůležitější) 5. Testy malých souborů (důležité)
6. Testy sekvenční, IOPs a přístupové doby 7. Syntetické testy – body 8. Shrnutí výkonu disku 9. SLC cache a výkon versus teplota 10. Závěr

Výrobci kvůli rozšíření disku v PS5, posílají na trh další a další SSD pro PCIe 4.0. ADATA uvádí solidní disk s exotickým řadičem Innogrit.

Reklama
ADATA Legend 840 1TB: Rychlý a levný disk pro PCIe 4.0
i Zdroj: PCTuning.cz

Dnes testovaný disk je zajímavý z několika pohledů. I když to běžného uživatele ani zajímat nemusí, použitý diskový kontrolér InnoGrit IG5220 je velice zajímavým kusem hardware. Jde o čistě čínský produkt, a nutno říci, že funguje skvěle. Nepotřebuje externí DDR4 cache, splňuje všechny nejnovější standardy NVMe a jeho výkon je špičkový, respektive splňuje do puntíku to, co výrobce tvrdí.

Samotný disk ADATA je velice solidním produktem hlavně kvůli dvěma aspektům. První je velká a rychlá cache SLC (300 GB) a druhým je teplotní nezávislost výkonu. Disk sice dosahuje teplot kolem 70 °C, nijak ale neklesá výkon. Může být tedy použitý v noteboocích, PS5 a dalších zařízeních, kde je chlazení disků M.2 problematické.

ADATA Legend 840 1TB: Rychlý a levný disk pro PCIe 4.0
i Zdroj: PCTuning.cz

Disk se umístil svým výkonem na páté příčce testovaných disků pro PCIe 4.0 (oranžově označené v grafu). To je na v podstatě neznámý řadič super výsledek. Výtku mám v podstatě jen jednu, tou je cena. Za současné 4000 korun nejde o extra výhodnou nabídku. Například Kingston KC3000 stojí jen o 240 Kč víc a nabídne o téměř 20 procent vyšší výkon. Na druhou stranu ale pekelně topí a bez výkonného chladiče jej ani nelze používat.

Tady si musí každý vybrat dle svých priorit. Zdali si připlatíte za vyšší výkon a nutnost chlazení, nebo sáhnete po jen o kousek levnějším disku ADATA bez nutnosti se o chlazení starat. Za mě by ale disku slušela mírně nižší cenovka, o takových 300 korun už by šlo o jasnou volbu.

Zajímavý je fakt, že se čínské řadiče střední třídy už notně dotahují na téměř highend zavedených výrobců řadičů. Je možné, že se časem dočkáme i zvratu, kdy čínské disky SSD budou lepší než zavedené značky operující v tomto odvětví řadu let. Možná to ani nebude tak dlouho trvat, PCIe 5.0 může ukázat zajímavé příležitosti.

ADATA Legend 840 1TB: Rychlý a levný disk pro PCIe 4.0
i Zdroj: PCTuning.cz
Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama