
ADATA Legend 840 1TB: Rychlý a levný disk pro PCIe 4.0
Seznam kapitol
Výrobci kvůli rozšíření disku v PS5, posílají na trh další a další SSD pro PCIe 4.0. ADATA uvádí solidní disk s exotickým řadičem Innogrit.

Na trhu je už celá řada výkonných řadičů PCIe 4.0. První měl Phison, následoval Samsung, WD a Marvell. Časem se připojili i SMI a jako poslední se objevil čínský InnoGrit. Na jeho řadičích už ADATA několik disků postavili a prodávají. Já vloni testoval highend verzi IG5236 na disku ADATA XPG Gammix S70. Dnes má ale už tento výrobce celou řadu i levnějších řadičů. Právě jeden z nich použili ADATA tentokrát.
Společnost InnoGrit má zajímavou historii. Důležité je hlavně to, že jde o první čínské řadiče, vyvíjené na vlastním základu. Zakladatel je sice bývalý pracovník Marvellu, ale vydat po pěti letech od založení firmy první řadič PCIe 4.0 není vůbec špatné. Navíc se zdá, že celkem funguje a netrpí zásadními problémy. Na něj pak navázaly další modely řadičů.
ADATA experimentuje
Řadiče InnoGrit, kterých společnost nabízí několik, už nejsou jen exotickou alternativou zaběhlým výrobcům řadičů. V tuto chvíli je používá už řada výrobců disků pro M.2 a časem budou asi přibývat. Roli bude hrát jistě cena, ale jak uvidíte dále, výkonově jsou na tom hodně dobře.

Je celkem zajímavé, že právě ADATA je v tomto směru takový průkopník a experimentátor. Jako jediný výrobce SSD používá i velice exotické kontroléry, na které si nikdo jiný netroufá. V nejvyšší řadě osazuje osvědčený Phison E16, ale u levných disků najdeme SM2262, nyní SM2267 ale také Realtek RTS5762. Tím se dostávám k počtu disků M.2 disků ADATA.
Nepřehledná nabídka ADATA
Tady musím říci, že ADATA doslova chrlí disky na trh. A některé se liší jen názvem, jinak jsou totožné. To je pro zákazníky hodně matoucí. Na základu řadiče InnoGrit IG5220 (jako náš dnešní disk) je v nabídce dvojice disků. Jeden je v běžné edici Legend a druhý v XPG Atom. Disky jsou úplně shodné v každém detailu, včetně chladiče. Také cena je stejná.
ADATA Legend 840

Tento model je střední třída postavená samozřejmě na čipech 3D TLC. Disk disponuje SLC cache, ale výrobce její kapacitu nijak nespecifikuje. Já jí samozřejmě vyzkouším, včetně měření teploty a závislosti výkonu. Jinak jde o moderní disk standardu NVMe 1.4 se spoustou funkcí a zárukou výrobce 5 let. Jako chlazení je dodáván pouze tradiční plíšek, který chlazení nijak zvlášť nepomáhá.
V tuto chvíli jsou na trhu dvě SSD ADATA Legend 840. Začínáme kapacitou 512 GB a končíme na 1 TB. Kromě kapacity se nijak zásadně parametry neliší. Jediný rozdíl je hodnota zápisu a hodnoty 4K IOPs. 512GB disk stojí 2500 korun a větší kapacita 4000 korun. V ČR jsou běžně k dostání pouze 1TB verze. Konkurence je opravdu velká.
