AMD Bulldozer – procesor FX-8150 v patnácti hrách (2/2)
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek AMD Bulldozer – procesor FX-8150 v patnácti hrách (2/2)

AMD Bulldozer – procesor FX-8150 v patnácti hrách (2/2) | Kapitola 4

Z. Obermaier

Z. Obermaier

13. 10. 2011 03:00 75

Seznam kapitol

1. Druhá část testu Bulldozeru 2. Testovací systém 3. AMD FX-8150 vs Core i7-2600K srovnání 4. Porovnání architektur na 4,2 GHz 5. Herní výkon – netaktované CPU
6. Herní výkon – přetaktované CPU 7. Porovnání výkonu ve SLI 8. Shrnutí herního výkonu 9. Finální zhodnocení

Včera jsme si představili procesory AMD FX a jejich výkon v mnoha aplikacích a testovacích programech. Dnes doplníme mozaiku informací o zbytek testů, které se do první části nevešly. Hlavně se ale zaměříme na herní výkon. Podíváme se například, jak si poradí AMD FX s hrami v plném HD rozlišení. Po všech testech nás čeká finální verdikt.

Reklama
AMD Bulldozer – procesor FX-8150 v patnácti hrách (2/2)
i Zdroj: PCTuning.cz

AMD Bulldozer – procesor FX-8150 v patnácti hrách (2/2)
i Zdroj: PCTuning.cz

Vždycky jsme v testech nových generací procesorů porovnávali starou a novou architekturu "takt na takt". Je jasné, že ne vždy jde o zcela korektní srovnání, jelikož jsou architektury které těží z vysokých frekvencí víc a jiné méně. Jak zajímavost je to ale podstatné srovnání jež nám zaručeně poví kde jsou slabiny a kde naopak novinky vynikají. Toto srovnání se dá také brát jako pohled majitele staršího procesoru, který měl ve svém počítači přetaktovaný a nyní ho zajímá jak si s novým (také přetaktovaným) polepší. V této kapitole chci hlavně srovnávat architekturu Stars (Phenom II) a Bulldozer (AMD FX). Sandy Bridge je zde jen jako doplněk, mne nejvíce zajímá jak pokročilo AMD se svými čipy a zdali novinka nabízí víc než jejich současná řešení.

Už při pohledu na výsledky, je jasné, že AMD FX dostal "na zadek" a mnohde hodně tvrdou rákoskou. Všichni víme jak to dopadlo a jistě jste všichni četli desítky recenzí po celém světě, tedy nejde o žádné překvapení. Phenom II je v některých aplikacích až 20-30-40 procent výkonnější. Někde je to méně a párkrát i prohrává. Průměrně ale předběhl FX o 13 procent, což sice nevypadá tak hrozně, žádná sláva to ale není. Ostatně podívejte se na konkrétné testované aplikace a rozdíly výkonu v tabulce. Jako protiváhu ale připomínám, že 4,2 GHz je pro Phenom II většinou „konečná“ a víc se v domácích podmínkách podaří jen výjimečně. Tam ale AMD FX teprve začíná, s tím, že jeho potenciál je mnohem dále.

Také srovnání se Sandy Bridge není překvapením. Core i7 druhé generace je doslova „brutální“ procesor a ukázal svou nadčasovost v návrhu. Na to, že jde o střední třídu „za pár korun“, je to síla. Na frekvenci 4,2 GHz jej dostanete i bez zvyšování napětí a výkon je skvělý. Ale připouštím, že za něj také zaplatíte výrazně více peněz.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama