PCTuning Článek

AMD Ryzen 9 5900HX a GeForce RTX 3080 (16 GB) v testu

Z. Obermaier
Z. Obermaier
26. 1. 2021 03:00 36 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Konečně AMD v mobilním highendu 2. Mobilní Ryzeny 5000 3. Mobilní GeForce RTX 3000 4. Procesor Ryzen 9 5900HX 5. GeForce RTX 3080 Mobile
6. Výkon Ryzen 9 5900HX 7. Výkon GeForce RTX 3080 Mobile v 1080p 8. Výkon v 1440p a aplikacích 9. Hry s DLSS a RT 10. Závěr

Nové Ryzeny 5000 do notebooků i mobilní GeForce RTX 3000 byly představeny už na CES 2021, recenze mohou vyjít ale až dnes. Sice vám nesmíme ukázat notebook, kde jsou osazené, ale výkon nové generace AMD procesorů i 3D grafiky Nvidia ano. A je docela na co se těšit!

Reklama
Reklama

 

Závěr

V prvé řadě musím kladně kvitovat fakt, že se výrobci notebooků konečně zaměřili i na stroje v highendu osazené procesory od AMD spolu s výkonnými grafikami. Je skvělé, že se tato mezera na trhu zaplní. Procesory AMD mají nejen vyšší výkon, ale hlavně nižší spotřebu než nejvýkonější mobilní procesory od Intelu. A to se v noteboocích počítá. Znamená to nižší hlučnost, vyšší výdrž baterie a lepší herní komfort.

Hodnocení AMD Ryzen 9 5900HX

Nejprve zhodnotím procesor Ryzen 9 5900HX. Připomínám, že nejde o nejvyšší a nejvýkonnější model. Jde o osmijádro (šestnáct vláken) architektury Zen 3. Koncovka HX znamená, že TDP lze měnit ze základní hodnoty 45 W na 54 W a libovolně mezi tím. Lze to měnit pohodlně ve Windows bez nutnosti restartu. APU nese i iGPU Radeon Vega s 512 SP, žádné výkony ale od něj nečekejte. Hodí se pro úsporné zobrazování desktopu a akceleraci přehrávaného videa.

Základní frekvence CPU je 3,3 GHz a maximální Turbo 4,6 GHz. V plné zátěži procesor pracuje na frekvenci od 3,8 do 4,3 GHz. Záleží, jaký zvolíte výkonnostní profil a s ním i TDP. Výkon tohoto modelu (cca třetí nejvýkonnější) je v průměru asi 21 % nad Ryzen 9 4800HS předchozí generace a stejně nad Comet Lake Core i7–10875H. V obou případech také nejde o nejvýkonnější čipy minulé generace.

Výkonový posun je to pěkný, ovšem u Ryzenů srovnáváme 35W a 45W procesory. Vůči nejvýkonnějšímu Ryzenu 9 4900H s TDP až 54 W bude rozdíl výkonu o poznání menší. Proti němu ale AMD nasadilo Ryzen 9 5980HX a ten mu jistě opět uteče. Nárůst výkonu 20 % je ale pěkný a jako mezigenerační ho považuji jako nezvykle vysoký, u Intelu se takový posun mezi generacemi konal maximálně, když přešel u mobilních čipů na osm jader ze šesti.

Za skvělý výkon a provozní vlastnosti si mobilní Ryzeny 5000 a konkrétně AMD Ryzen 5900HX zaslouží nejvyšší ocenění!

Hodnocení GeForce RTX 30 Mobile

Výkon procesoru hodnotím velmi kladně, ale z výkonu GeForce RTX 3080 už tolik nadšený nejsem.

Proti minulé generaci GeForce RTX 2080 Super Mobile mi po stránce čistého výkonu bez zohlednění DLSS vychází GeForce RTX 3080 o 13 % rychlejší v rozlišení 1080p. Limitujícím faktorem je tady ale už procesor. Pokud se podíváme na srovnání s novinky proti nedávno testovanému monstróznímu DTR notebooku Eurocom s desktopovým CPU Intel i9-10900K, tak se rozdíl zmenšuje na pouhá 3 %. U notebooků je ale obecně jakékoliv srovnávání komplikované, protože nikdy se nejedná o identické stroje lišící se pouze grafickou kartou. Velkou roli zde hraje nastavený limit TDP pro GPU, který zásadně ovlivní jeho výkon a ten bude u DTR modelu podstatně vyšší než u klasického notebooku.

Nvidia propaguje hlavně nárust výkonu v rozlišení 1440p. Což je aktuálně také poněkud problematické otestovat, protože pouze minimum notebooků ze starší generace mělo takový displej a nemáme naměřené vlastní výsledky ani možnost je doměřit. Proto Nvidia pohotově přišla s pěknou tabulkou čítající mnoho titulů, kde rozdíl ve výkonu dosahuje 35 %. Je třeba ale tabulku číst pozorně, srovnání je totiž s mobilní GeForce starou dvě generace. Staví se tedy proti sobě úsporná Max-Q 2080 bez přídomku Super proti nové 3080. Rozdíl s loni uvedenými GeForce RTX 2080 Super nebude podle všeho tak velký.

Nvidia samozřejmě primárně propaguje použití technologií DLSS a RT, se kterými si poradí Ampere lépe než Turing. A tam bude zase rozdíl větší, na našem vzorku pár her to jsou desítky procent. Ale nezapomeňte, že DLSS s RT vyžadují přímo podporu v konkrétním titulu.

Díky nových technologiím Dynamic Boost 2.0, WhisperMode 2.0 a Resizable BAR určitě hráč získá větší komfort ve hraní a nižší hlučnost, ale výkon přeci jenom mohl být vyšší. Podle všeho Ampere potřebuje víc energie než Turing a tento problém se v noteboocích těžko řeší. Nvidia osadila plné jádro GA104 a také 16 GB pamětí, to je bomba. Frekvence jsou ale relativně nižší a výkon nevytáhnou – to může být ale třeba dané i TDP limitem našeho notebooku. Obecně je třeba dát si na TDP limity pozor, pomocí nich mohou výrobci notebooků docela změnit i výkon osazené GeForce.

Přesto jde ale o jasnou volbu tam, kde vybíráte výkonný herní notebook. Výkon navíc proti minulé generaci dostanete a s tím také nejmodernější GPU v noteboocích. S DLSS bude hratelnost dobrá, titulů přibývá překvapivě rychle.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning