PCTuning Článek

AMD Threadripper 2950X (šestnáct jader) v testu

Z. Obermaier
Z. Obermaier
10. 9. 2018 03:00 53 Sdílej:

Seznam kapitol

1. AMD Ryzen Threadripper 2950X 2. Takty Ryzenu TR 2950X a režimy pamětí 3. AMD Ryzen Threadripper 2950X 4. Testovací sestava a specifikace CPU 5. Syntetické testy – Paměti 6. Syntetické testy – Výpočetní operace 7. Komprese, multimédia, Javascript
8. Photoshop, Excel, šifrování 9. 3D rendering, Multitasking, DosBox 10. Spotřeba a teploty 11. Shrnutí výkonu a ceny 12. Přetaktování Ryzen Threadripper 2950X 13. Výkon režimů pamětí UMA a NUMA 14. Hodnocení a závěr

Nástupce šestnáctijádrového Threadripperu 1950X nepřináší více jader, ale vyšší frekvence, lepší podporu pamětí, automatické přetaktování a zajímavý herní výkon. Spotřeba zůstala stejná, stejně tak i teploty. Škoda jen nulového přetaktování, to ale při základním výkonu asi není nutné řešit.

Reklama
Reklama

AMD Ryzen Threadripper 2950X

Chtěl jsem procesory přímo z distribuce, tedy ty, které si sami můžete koupit. Tím se vyhneme možnosti, že máme lepší kousek od výrobce nebo nějakého výrobce desek. Čip jsem prostě objednal z obchodu CaseKing, dorazil tedy v prodejním balení, a tudíž nejde o žádný výběrový kus zcela určitě. Byl kompletně zabalený, nikým zatím netestovaný a budeme ho trápit jako první.

Všechny procesory Ryzen druhé generace jsou stejné (včetně Ryzen 7, 5 a 3), pocházejí tedy z revize PiR–B2 a Stepping 2. Jde o stejný křemík, jenž měly už některé pozdější Threadrippery první generace. To mne utvrzuje v názoru, že vše kolem 12mm výroby je jen povídačka, a jde stále o ty samé křemíky na 14nm. Možná snad s jinou maticí.

Screen z programu CPUz nám jen potvrdí co už víme. Základní frekvence procesoru Ryzen Threadripper 2950X je 3,5 GHz, s Turbem pro všechna jádra 3,55 GHz. Maximální frekvence s XFR2 je 4,4 GHz. Všimněte si celkem solidního napětí 1,32 V, první generace těchto čipů měla napětí kolem 1,4 V pro šestnáct jader. Zde vidím pokrok ve vyzrálosti výrobního procesu.

Nesmíme zapomenout na úsporné režimy. Procesory Ryzen Threadripper mají danou nejnižší hodnotu nově, a to násobič 20×. Běžné Ryzeny mají násobič 22×. To je i tak celkem dost, když uvážíme že Intel se pohybuje u všech procesorů někde kolem násobiče 12×. Klidové napětí je ale solidních 0,8 V.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning