AMD Threadripper 2950X (šestnáct jader) v testu
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek AMD Threadripper 2950X (šestnáct jader) v testu

AMD Threadripper 2950X (šestnáct jader) v testu | Kapitola 10

Z. Obermaier

Z. Obermaier

10. 9. 2018 03:00 53

Seznam kapitol

1. AMD Ryzen Threadripper 2950X 2. Takty Ryzenu TR 2950X a režimy pamětí 3. AMD Ryzen Threadripper 2950X 4. Testovací sestava a specifikace CPU 5. Syntetické testy – Paměti 6. Syntetické testy – Výpočetní operace 7. Komprese, multimédia, Javascript
8. Photoshop, Excel, šifrování 9. 3D rendering, Multitasking, DosBox 10. Spotřeba a teploty 11. Shrnutí výkonu a ceny 12. Přetaktování Ryzen Threadripper 2950X 13. Výkon režimů pamětí UMA a NUMA 14. Hodnocení a závěr

Nástupce šestnáctijádrového Threadripperu 1950X nepřináší více jader, ale vyšší frekvence, lepší podporu pamětí, automatické přetaktování a zajímavý herní výkon. Spotřeba zůstala stejná, stejně tak i teploty. Škoda jen nulového přetaktování, to ale při základním výkonu asi není nutné řešit.

Reklama

Spotřeba a teploty

AMD Threadripper 2950X (šestnáct jader) v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Měření spotřeby je stěžejním momentem recenze procesorů. K měření používám zásuvkový Wattmetr s přesností na několik procent, pro naše účely však dostatečné. Klidový odběr naší sestavy měřím po několik minutách ustálení počítače, v BIOSu nastavuji všechny úsporné funkce na Auto nebo Enabled. Zátěž pak měřím v programu Cinebench R15, kdy zaznamenávám nejvyšší odběr během celého testu. Zpravidla se to týká několika úvodních vteřin, kdy je spotřeba nejvyšší a postupně s menší zátěží CPU klesá a ustálí se.

AMD Threadripper 2950X (šestnáct jader) v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Jelikož má nástupce Ryzen Threadripper 2950X stejné TDP jako jeho předchůdce, dá se čekat, že i spotřeba bude stejná. To se také potvrdilo, spotřeba je v rámci chyby měření shodná. AMD jen využilo nějakou rezervu v taktu a napětí, které je u druhé generace nižší, k navýšení výkonu v rámci TDP, tedy při zachování stejné spotřeby. To je dobrá zpráva, jelikož spotřeba u těchto procesorů není zanedbatelnou položkou.

Teplotu procesorů mám také změřenou, ovšem není zcela srovnatelná napříč modely. U různých platforem používám jiné chladiče a srovnávat všechy výsledky by bylo nesmyslné. Budu tedy srovnávat jen napříč procesory změřenými s tím konkrétním chladičem, tedy AMD procesory s AMD procesory a tak podobně s dalšími. K testu jsem použil chladič NZXT Kraken X61, ten jeden z několika, který v tuto chvíli podporuje Threadripper díky přibalené redukci u CPU.

Teploty

V maximální zátěži se teplota vyšplhala na pouhých 60-62 stupňů
i Zdroj: PCTuning.cz
V maximální zátěži se teplota vyšplhala na pouhých 60-62 stupňů

V klidu měl procesor kolem 40–45 stupňů. V zátěži pak teplota Ryzenu Threadripper 2950X vyskočila pouze na 62 stupňů, což není mnoho. Použitý vodní chladič je výkonný, tedy se nedivím. Zde je nutné říci, že maximální teplota rozvaděče tepla Ryzenů je 95 stupňů, poté se systém nemilosrdně vypne v rámci ochranných funkcí. Chladit musíte pod tuto hodnotu + rezerva pro horké dny, což nebude vzduchem úplně snadné. AMD před použitím vzduchu a taktování důrazně varuje, Threadripper potřebuje vodu.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama