AMD Threadripper 2950X (šestnáct jader) v testu
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek AMD Threadripper 2950X (šestnáct jader) v testu

AMD Threadripper 2950X (šestnáct jader) v testu | Kapitola 12

Z. Obermaier

Z. Obermaier

10. 9. 2018 03:00 53

Seznam kapitol

1. AMD Ryzen Threadripper 2950X 2. Takty Ryzenu TR 2950X a režimy pamětí 3. AMD Ryzen Threadripper 2950X 4. Testovací sestava a specifikace CPU 5. Syntetické testy – Paměti 6. Syntetické testy – Výpočetní operace 7. Komprese, multimédia, Javascript
8. Photoshop, Excel, šifrování 9. 3D rendering, Multitasking, DosBox 10. Spotřeba a teploty 11. Shrnutí výkonu a ceny 12. Přetaktování Ryzen Threadripper 2950X 13. Výkon režimů pamětí UMA a NUMA 14. Hodnocení a závěr

Nástupce šestnáctijádrového Threadripperu 1950X nepřináší více jader, ale vyšší frekvence, lepší podporu pamětí, automatické přetaktování a zajímavý herní výkon. Spotřeba zůstala stejná, stejně tak i teploty. Škoda jen nulového přetaktování, to ale při základním výkonu asi není nutné řešit.

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…

1. 12. 2023 13:00
16
Reklama

Přetaktování Ryzen Threadripper 2950X

Taktoval jsem na Asus Zenith Extreme. Jelikož jsou procesory odemčené, je základní taktování celkem snadné. Stačí navolit násobič procesoru a nastavit napětí. Pro test jsem použil BIOS 1402. To je stále nejnovější verze, nenarazil jsem na žádný problém. Stabilitu testuji patnácti minutami v OCCT.
AMD Threadripper 2950X (šestnáct jader) v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Pokud se ptáte, zdali má Threadripper nějaké zvláštní funkce a nastavení v BIOSU, tak ohledně taktování nemá. Pokud znáte desky pro Ryzen, je nabídka zcela stejná – nic navíc. Nastavíte základní takt (nebo necháte jak je) a zvolíte násobič a napětí, nic víc nemusíte dělat. Vše je intuitivní a snadné. Jen musíte hlídat teplotu procesoru a VRM, raketově stoupají vzhůru po přetaktování s vyšším napětím.

Přetaktování PBO

AMD Threadripper 2950X (šestnáct jader) v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Fakt, že přetaktování nové generace Zenu bude bída, nám ukázal už Ryzen 2 2700X, jako první zástupce druhé generace procesorů Zen. Vše je vyšponované na maximum, a zbývá jen malý prostor pro manuální taktování. Zopakujme si data: Základní takt všech jader 2950X je 3,55 GHz při dobrém chlazení. Pokud zvolíte v utilitě Ryzen Master režim Overdrive (PBO), tak se navýší všechny podstatné limity.

AMD je nazývá PPT, TDC a EDC. PPT (Package Power Tracking) umožní překročit TDP o určité procento, které lze nastavit. TDC a EDC pak umožní VRM kaskádě dodávat proud nad základní limit. I tyto hodnoty lze měnit. Já nic neměnil, vše jsem nechal na základních hodnotách (900 W a 500 W). Frekvence se poté pohybovala v zátěži všech jader kolem frekvence 3,9–4,0 GHz, což je nárůst cca 10 procent.

Manuální OC

AMD Threadripper 2950X (šestnáct jader) v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Manuální přetaktování u těchto procesorů nedoporučuji, nejsem si jistý stabilitou v dlouhodobém horizontu. Hlavně spotřeba je tak brutální, že bych se bál o základní desku. Prostě nevěřím, že deska s kaskádou dimenzovanou na 900 W (480 A) dokáže zvládat roční pracovní zatížení kolem tří čtvrtin svého maxima. Taktovat ale Threadripper lze, proti PBO jsem se dostal asi o 300 MHz výše, na hodnotu 4200 MHz pro všechna jádra s napětím 1,54 V. Prime95 bych ale na to nepustil, nechci zničit desku nebo procesor.

PBO nebo OC?

AMD Threadripper 2950X (šestnáct jader) v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Základní nastavení s taktem 3,55 GHz u všech jader generuje zisk 3233 bodů. Pokud navýšíme takty pomocí Overdrive PBO, stoupne takt asi o 10 procent někam kolem 3,9–4,0 GHz. To znamená nárůst výkonu na 3526 bodů, tedy o 9 procent. Opravdoví hard core uživatel může navýšit tak o dalších 200 MHz manuálním přetaktováním. Výkon se tím posune o další procento na 3629 bodů. To hovoříme o 13 procentech nad základní výkon, což není málo! To vše ale stojí energii ..

Spotřeba po OC

Základní spotřeba 265 W je vysoká, po zapnutí PBO Overdrive ale stoupne na velmi vysokých 460 W. Tím ale nekončíme, po manuálním přetaktování s napětím 1,54 V stoupla spotřeba na brutálních 570 W, což není akceptovatelná hodnota pro domácí počítač. Provozovat procesor v tomto stavu silně nedoporučuji, chvilkově v režimu PBO (třeba během her), ale určitě ne nastálo. Manuální OC nedoporučuji vůbec.

Teplota po OC

S vyšším napětím se nám také razantně zvýšila teplota a spotřeba. Z pěkných 62 °C bez taktování se dostal procesor až na 87 °C chlazený vodou. VRM kaskáda šplhá ke 100 °C a je nutné jí aktivně chladit, stejně jako u Intelu. Opět to potvrzuje fakt, že bez vody se o taktování ani nepokoušejte – vzduch na Threadripper a taktování opravdu nestačí.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama