AMD Threadripper 2950X (šestnáct jader) v testu
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek AMD Threadripper 2950X (šestnáct jader) v testu

AMD Threadripper 2950X (šestnáct jader) v testu | Kapitola 11

Z. Obermaier

Z. Obermaier

10. 9. 2018 03:00 53

Seznam kapitol

1. AMD Ryzen Threadripper 2950X 2. Takty Ryzenu TR 2950X a režimy pamětí 3. AMD Ryzen Threadripper 2950X 4. Testovací sestava a specifikace CPU 5. Syntetické testy – Paměti 6. Syntetické testy – Výpočetní operace 7. Komprese, multimédia, Javascript
8. Photoshop, Excel, šifrování 9. 3D rendering, Multitasking, DosBox 10. Spotřeba a teploty 11. Shrnutí výkonu a ceny 12. Přetaktování Ryzen Threadripper 2950X 13. Výkon režimů pamětí UMA a NUMA 14. Hodnocení a závěr

Nástupce šestnáctijádrového Threadripperu 1950X nepřináší více jader, ale vyšší frekvence, lepší podporu pamětí, automatické přetaktování a zajímavý herní výkon. Spotřeba zůstala stejná, stejně tak i teploty. Škoda jen nulového přetaktování, to ale při základním výkonu asi není nutné řešit.

Reklama

Shrnutí výkonu a ceny

AMD Threadripper 2950X (šestnáct jader) v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Nyní se v každém testu vybere vítěz a ten dostane 100 procent, ostatní jsou ohodnocené vzhledem k tomuto čipu. Paradoxně tedy může vzniknout situace, kdy v každém testu vyhraje jiný procesor. Součtem všech procentuálních výsledků a jejich vydělením počtem testů pak dostaneme aritmetický průměr všech testů jako primární výsledek výkonu procesoru.

AMD Threadripper 2950X (šestnáct jader) v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

V přímém srovnání nás bude v prvé řadě zajímat posun proti loňskému modelu Threadripper 1950X. My už víme, že takty nového modelu se proti loňskému zvýšily jen minimálně, co se týká masivního vácevláknového výkonu. Nejvyšší posun je ve frekvenci jednoho nebo dvou jader, tam bude nárůst nejvyšší. To dokládá také měření a průměry. Ryzen Threadripper 2950X je při vícevláknové zátěži výkonnější než Ryzen 1950X jen o 6 procent. V čistě single-thread je to také cca 6 procent. To dělá nárůst celkového průměrného výkonu také něco přes 6 procent. To koresponduje i s výsledky renomovaných webů (třeba Computerbase). Za upgrade stávajícího šestnáctijádra od AMD to rozhodně nestojí.

Ceny

AMD Threadripper 2950X (šestnáct jader) v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Jelikož je Threadripper 2950X o tři tisíce korun dražší než loňský Threadripper 1950X a nabízí v průměru o pár procent vyšší výkon, je poměr ceny y výkonu hodně podobný. U staršího modelu je ale lepší, jelikož nárůst ceny novinky neodpovídá nárůstu výkonu. Za jedno procento výkonu Ryzenu Threadripper 2950X zaplatíte 343 Kč s daní, což ale není špatná cena. Intel je vždy dražší, a nastavená cena pro šestnáctijádro od AMD je hodně solidní.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama