AMD Threadripper 2950X (šestnáct jader) v testu
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek AMD Threadripper 2950X (šestnáct jader) v testu

AMD Threadripper 2950X (šestnáct jader) v testu | Kapitola 14

Z. Obermaier

Z. Obermaier

10. 9. 2018 03:00 53

Seznam kapitol

1. AMD Ryzen Threadripper 2950X 2. Takty Ryzenu TR 2950X a režimy pamětí 3. AMD Ryzen Threadripper 2950X 4. Testovací sestava a specifikace CPU 5. Syntetické testy – Paměti 6. Syntetické testy – Výpočetní operace 7. Komprese, multimédia, Javascript
8. Photoshop, Excel, šifrování 9. 3D rendering, Multitasking, DosBox 10. Spotřeba a teploty 11. Shrnutí výkonu a ceny 12. Přetaktování Ryzen Threadripper 2950X 13. Výkon režimů pamětí UMA a NUMA 14. Hodnocení a závěr

Nástupce šestnáctijádrového Threadripperu 1950X nepřináší více jader, ale vyšší frekvence, lepší podporu pamětí, automatické přetaktování a zajímavý herní výkon. Spotřeba zůstala stejná, stejně tak i teploty. Škoda jen nulového přetaktování, to ale při základním výkonu asi není nutné řešit.

Reklama

Hodnocení a závěr

AMD Threadripper 2950X (šestnáct jader) v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Výkon

Když jsem vloni testoval předchůdce, Threadripper 1950X, byl jsem nadšený. Podobný multivláknový výkon na trhu nebyl. Intel sice nabízí osmnáctijádro Core i9, ale za dvojnásobnou cenu, takže to není přímý konkurent.

Dnes už je ale situace jiná, pokud potřebujete jádra, můžete mít třicet dva jader v Threadripperu 2990WX, a pokud je nepotřebujete, jsou na trhu lepší možnosti. Šestnáctijádro trochu ztratilo příchodem modelu 2990WX glanc a už se nemůže pyšnit titulem nejvýkonnějšího procesoru v desktopu. Také přínos proti modelu 1950X je téměř nulový, nárůst výkonu o průměrných 6 procent nestojí za řeč. Mrzí také nemožnost taktování, kterou AMD zákazníkovi sebralo ve prospěch automatického režimu PBO. Solidní je ale cena, šestnáct jader za 24 000 Kč lze pořídit jen od AMD.

Provozní vlastnosti

Proti Ryzenům 7 jsou provozní vlastnosti krapet odlišné, čtyři čipy pod jedním chladičem, i když jsou dva vypnuté, si zkrátka svou energii vyžádají. Spotřeba v klidu je vyšší. Není to ale nic tragického. V zátěži je situace očekávaná, šestnáct jader si řekne o 260 W což je podobná spotřeba řady Core i9 od Intelu. Na takový výkon a počet vláken to ale není zlé, spíše naopak. Teploty se také s vodním chlazením drží solidně nízko, jistá rezerva pro automatické taktování PBO je k dispozici.

Přetaktování

Přetaktování Ryzenu Threadripper 2950X mne nepřekvapilo, dosáhl jsem pěkného taktu 4,2 GHz pro všechna jádra při ne moc dobrém napětí 1,54 V. Ukázalo se, že AMD opravdu osazuje ta nejlepší jádra od Epyc/Threadripperů. Výkon stoupl o solidních 13 procent. Také paměti šly taktovat skvěle, na první pokus jsem dosáhl taktu 3,6 GHz při CL16-1T. Pozor dejte jen na teploty a spotřebu, po přetaktování stoupala s vodou teplota CPU až na 87 °C, VRM kaskáda na 100 stupňů a bylo potřeba ji aktivně chladit. Spotřeba systému byla blízko 570 W. Osobně manuální taktování nedoporučuji, spolehněte se jen na automatiku PBO a jistě budete spokojení.

Osobní názor

Proti loňskému modelu, novinka nepřinesla nic zásadního. Výkon je vyšší jen o málo, taktování je možné v reálu jen skrze PBO. Zachovány zůstaly solidní spotřeba a teploty na default. Také herní režim solidně funguje, to už ale fungoval vloni. Pokud se ptáte, zdali upgradovat z modelu 1950X, tak k tomu není jediný důvod. Platforma je stejná, možnosti u staršího modelu doženete taktováním. V případě, že potřebujete nový počítač s výkonem šestnácti jader za solidní cenu, berte už jedině nový model. Je sice dražší než starší (což asi nebude dlouho), ale vzhledem k vylepšením se vyplatí.

AMD Threadripper 2950X (šestnáct jader) v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama