Antec Earthwatts Platinum 550 W: nejlevnější platinový
Článek Antec Earthwatts Platinum 550 W: nejlevnější platinový

Antec Earthwatts Platinum 550 W: nejlevnější platinový

Pavel Boček

Pavel Boček

22. 9. 2015 03:00 46

Seznam kapitol

1. Úvodní představení, balení 2. Konektory, kabeláž, vnější provedení a chlazení 3. Vstupní filtrace 4. Primární strana, větev +5 V stand-by 5. Sekundární strana, kvalita provedení
6. Metodika měření a měřicí přístroje 7. Měření 8. Metodika hodnocení 9. Hodnocení, závěr, poděkování

Antec Earthwatts Platinum 550 W je v tento moment nejspíš nejlevnějším zdrojem s certifikací 80 PLUS Platinum. Sice nenabízí modulární kabeláž, výbavu navíc ani ochranu proti přehřátí, ale vysokou účinnost s tříletou zárukou za nízkou cenu. Má smysl, nebo je to výrobek pro ty, kteří „jsou dost bohatí, aby si kupovali levné věci“?

Reklama
Reklama

Vstupní filtrace

První část vstupní filtrace jako obvykle začíná na vstupní vidlici párem keramických Y kondenzátorů. Na zemnicím kabelu je jedno malé feritové jádro, rovněž fáze a nulovací vodič pak prochází po cestě z dvojcestného vypínače do desky jedním společným feritem. Vidlice samotná je částečně stíněná.

Antec Earthwatts Platinum 550 W: nejlevnější platinový

Další dva Y kondenzátory jsou přímo ve filtraci na hlavní desce (a pátý pak mezi primární a sekundární stranou) společně se dvěma fóliovými X kondenzátory, dvěma tlumivkami se společným jádrem a také dvěma dalšími feritky (pro fázi a nulák). Varistor je na samotném vstupu vedle pojistky, termistor na druhé straně až za usměrňovačem. Obě součástky obaleny smršťovací bužírkou, stejně jako tlumivky.

Antec Earthwatts Platinum 550 W: nejlevnější platinový

Máme zde také mikročip Power Integrations CAP004DG pro inteligentní vybíjení X kondenzátorů a zamezení trvalým ztrátám.

Antec Earthwatts Platinum 550 W: nejlevnější platinový

X kondenzátory (mezi fází a nulovacím vodičem) a Y kondenzátory (mezi fází a zemí/nulou a zemí), často také mezi primární a sekundární stranou, slouží k filtraci vysokofrekvenčního rušení ze sítě (často ze zařízení, které vlastní filtraci nemají kvůli úsporám, ale i ze zařízení, kde je filtrace jaksi těžko implementovatelná) a zároveň potlačují rušení z tohoto zdroje do sítě. Pro ten samý účel jsou použity tlumivky, dohromady vše tvoří vstupní filtr. Tyto součástky také mohou částečně pomoci k potlačení menších napěťových špiček v síti, k potlačení větších špiček (např. kvůli úderu blesku do vedení v okolí) je použit varistor. V dnešní době jsou Y kondenzátory osazovány i mezi síťovou zem kostru) a pracovní zem zdroje (za usměrňovačem) k potlačení přenosu rušení uvnitř zdroje na sekundární stranu, jelikož rušení na opravdu vysokých frekvencích je schopné se přesouvat i po plášti vodičů či kostře. To je také důvod, proč jsou vstupní vodiče provlékány feritovými jádry.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning