antec-solo-prostorove-usporne-ticho
PCTuning Článek

Antec Solo - prostorově úsporné ticho

Dušan Šimonovič
Dušan Šimonovič
25. 3. 2009 06:00 21 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Základní popis a charakteristika 2. Chlazení 3. Konstrukce 4. Instalace 5. Hodnocení a specifikace

latCo vám nejvíce vadí na vaší stávající skříni? Může to být mnoho parametrů - rozměry, účinnost chlazení, praktičnost, kvalita vyhotovení, vhodnost pro vodní chlazení, kapacita nebo například i hlučnost. Právě na poslední zmíněný parametr se primárně zaměřuje rodina skříni Sonata od amerického Antecu a v dnešním testu se podíváme na model Solo.

Reklama
Reklama

Žádné výstřelky, čisté tvar, funkcionalizmus v praxi - to jsou dojmy z pohledu na Antec Solo. Hranatý čelní panel zdobí hliníkový plech, který vytváří decentní kombinaci s černou skříní. Snad jediný mínus designu je povrchová úprava vnějších plechů, které jsou ve vyhotovení „piano black". Lesklý černý nátěr je sice docela kvalitní, jeho povrch ale přímo láká otisky, prach a zbytečné odlesky. Také drobné oděrky a škrábance jsou na lesklém povrchu zbytečně nápadné. Proč Antec nezvolil odolné matné povrchy známé z jiných modelů této značky, zůstane záhadou.

TIP: 3D Prohlídka klíčových vlastností skříně

Identickou konstrukci jako testované Solo mají i modely Sonata Plus 550 a Sonata Designer 500. Oba obsahují zdroje Antec a model Designer se odlišuje v barevném provedení - černou nahradila bílá s decentními modrými doplňky na čelním panelu. Plus 550 se do našeho regionu bohužel nedodává a Designer 500 je zase o kousek dražší. Použitý zdroj by dle specifikace měl být 500 W Antec EarthWatts s 80 mm větrákem a vysokou efektivitou.

Solo je po stránce velikosti malá skříň, vzhledem ke kompatibilitě s full-ATX deskami již ani nemůže být o moc menší. Na pohled se to nezdá, ale krátké potěžkání hned prozradí kvalitní materiály. S čistou hmotností přes 9 kg se netřeba obávat papírových plechů nebo vetché konstrukce - o té však až v dalších kapitolách.

Pohled dovnitř ukazuje klasickou konstrukci a rozložení komponent - zde Antec nad ničím nespekuloval a vsadil na klasiku. Zdroj nahoře, disky vepředu dole, bez otočení, bez „alternativních" přístupů. Je to dobře? Vzhledem k velikosti jsou podélně umístěné disky trochu problematické, i když přístup k nim je bezchybný, podrobněji v kapitole Konstrukce a chlazení.

Možnost uzamknout skříň visacím zámkem si zřejmě nenajde mnoho fanoušků, praktické ruční šrouby levé bočnice však jistě ocení každý. Jsou jiné, než bývá zvykem - s plastovou obrubou pro pohodlnější manipulaci a s mechanizmem uchycení, díky kterému je neztratíte, protože jsou spojené s bočnicí. Klasické šrouby na druhé bočnici ve světle dokonalosti těch častěji používaných nevadí.

Netradiční jsou i nožičky vyrobené z pružného gumového materiálu, který výborně tlumí vibrace. Mají však i své nevýhody - díky extrémní přilnavosti nelze naložený Antec Solo jen tak šoupnout po koberci nebo podlaze. Nožičky jsou do podkladu téměř zakousnuty a zvednutí skříně se tak téměř nelze vyhnout.

Na čelním panelu samozřejmě nechybí obvyklá sada vstupů a výstupů. Dvojice USB konektorů sousedí 3,5 mm jackům pro mikrofon a sluchátka.
Výrobce nezapomněl ani na velký FireWire, modernější eSATA však chybí. Tlačítko pro zapínání má decentní modrou podsvícenou obrubu, která slouží zároveň jako indikace zapnutého počítače. Stejnou barvou svítí i kontrolka aktivity disku na protilehlé straně panelu - obě světla jsou spíše tlumená a nenásledují otřesný trend super svítivých modrých LEDek.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning