ASRock Fatal1ty X370 Professional Gaming v testu 
Článek ASRock Fatal1ty X370 Professional Gaming v testu 

ASRock Fatal1ty X370 Professional Gaming v testu 

Z. Obermaier

Z. Obermaier

7. 6. 2017 03:00 13

Seznam kapitol

1. ASRock je stále ve (vysoké) hře... 2. Výbava desky v detailech 3. Testovací sestava 4. Představení desky 5. Specifikace desky a software 6. Bližší pohled na desku
7. Napájení desky 8. BIOS 9. Přetaktování – Ryzen 7 1700 10. Test rozhraní USB, M.2 a SATA 11. Hodnocení

V testech základních desek většinou vidíte modely u nás nejprodávanějších značek – MSI, Asus či Gigabyte. Tentokrát se podíváme na produkt ASRock. Začínal s levnějšími modely, dnes má pozici čtvrtého největšího výrobce desek na světě a má i prémiové produkty. Dokáže držet krok s konkurencí a obhájí svou vyšší cenu?

Reklama
Reklama

Hodnocení

ASRock Fatal1ty X370 Professional Gaming v testu 

Zpracování a výbava

Desku od ASRock jsem naposledy testoval před pěti lety, v dobách sandy Bridge (Core i7-2600K). I když se na magazínu nějaké testy objevily, ASRock šel víceméně mimo nás, tedy hlavní proud. Také nám desky této produkce málokdo k testu nabídnul, do recenzí se tedy dostávaly málo. Bylo tedy zajímavé srovnat možnosti právě ASRock a Asus jako lídra trhu (u AM4 mám zatím vyzkoušen jen Asus).

Co se týká výbavy, je na tom ASRock X370 Professional Gaming kousek lépe než Asus Crosshair IV Hero. ASRock nabízí dvě pozice M.2, také má vestavěné Wi-Fi a dvě síťové karty, jednu z nich navíc 5 GB/s. Počet USB a SATA je vyrovnaný, kvalita zvuku bude také podobná, oba výrobci si na zvuku zakládají. Po softwarové stránce panuje také značná shoda, obě firmy nabízejí podobné aplikace, Asus nabízí detailnější ladění taktování (včetně napájení), rozdíly ale nejsou velké. Osvětlení a jeho nastavení je téměř totožné.

Kde ale Asus jasně vede, je BIOS a jeho přehlednost. Zde má ASRock stále rezervy a některé volby jsem třeba vůbec nenašel. Třeba jak vypínat síťové čipy. Zpracování desky ASRock vypadá solidní, včetně dobrých součástek a materiálů, zde nevidím jediný problém. Příbal v krabici si také oba výrobci nemusí vyčítat, chudý je u obou konkurenčních desek. ASRock má ale jen dva kabely SATA, Asus jich přibalil šest. Jinak je příbal víceméně shodný. ASRock je tedy v mnoha směrech srovnatelný s desku Asus, tedy na velmi vysoké (ne-li nejvyšší) úrovni.

Přetaktování

Přetaktování je samo o sobě jednoduché z principu. AM4 je platforma, kde musíte použít změnu základního taktu a násobiče jako kombinaci pro maximální výkon CPU a hlavně pamětí. Musíte také hlídat hodnoty základní frekvence, aby vám neshodila výkon PCIe do jižního můstku. Taktování pamětí je složité, nemožnost změny časování napřímo, frustrující. AM4 má jednu nepříjemnou vlastnost, kdy paměti, paměťový řadič a vnitřní sběrnice CPU (Fabric) pracují na stejné (vysoké) frekvenci. Problém je, že jak paměťový řadič, tak Fabric nemá dostupný násobič, který by uživatel změnil a posunul se s frekvencemi výše.

Ohledně procesoru je taktování zcela shodné s deskou konkurenční. Zde nevidím jediný problém, snad jen potíže s podivným nastavením frekvence a vymazáním nastavení OC při chybě pamětí, o kterých jsem psal v kapitole o taktování. Nastavení v BIOSu je nepřehledné. Také jeho prvotní update přes DOS je v roce 2017 přežitá věc. Problém jsou paměti, kde se ASRock moc neukázal. Maximální funkční dělička 2666 MHz je sice dle specifikací OK, ale konkurence umí jít výše. Maximální takt 2960 MHz na ASRock a 3480 MHz u Asus hovoří za vše, zde musí ještě ASRock zapracovat.

Osobní názor

Bylo osvěžující zkusit také po letech jinou desku než od u nás zaběhlých výrobců, jejichž produkty testujeme neustále. Z velké části jde o srovnatelný produkt. Zpracování je dobré, výbava a příbal adekvátní. Za vyšší cenu, na níž si ASRock svou desku cení, bych ale očekával trochu dotaženější řešení. Vím, že platforma AM4 se teprve dolaďuje, ale některé věci mne zarazily. Update BIOSu jedině v DOSu je složitý a běžný uživatel ho nezvládne. Pokud ale touto procedurou poprvé projdete, všechny další BIOSy už jdou updatovat klasicky z BIOSu. Problém mají jen BIOSy před verzí 1.50.

Problémy s taktováním považuji za nejzávažnější, vymazání nastavení OC po neúspěšném taktování pamětí, divně nastavené takty a slabé taktování pamětí obecně. Zde to chce ještě zlepšit. Naopak se mi líbil rychlý start systému, rychlejší než na desce Asus. Také aplikace na taktování mne bavila, přetaktování procesoru v ní bylo snadné a stejné jako na konkurenční desce. Celkový dojem je ale nakonec dobrý, přetaktování 4 GHz CPU a 2,96 GHz u pamětí není špatný výsledek. Výkon takového systému bude skvělý.

Hodnocení

ASRock Fatal1ty X370 Professional Gaming v testu 

ASRock Fatal1ty X370 Professional Gaming v testu 

Za půjčení desky děkujeme ASRock Czech Republic

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning