Asus Crossblade Ranger: funkce ROG už i pro AMD
Hardware Článek Asus Crossblade Ranger: funkce ROG už i pro AMD

Asus Crossblade Ranger: funkce ROG už i pro AMD | Kapitola 10

Michal Šimonek

Michal Šimonek

26. 8. 2014 04:00 10

Seznam kapitol

1. Úvod a stručné představení čipsetu A88X 2. Teorie slajdů ROG ve zkratce 3. Představení základní desky 4. Detailní části Crossblade a napájení 5. popis BIOSu
6. Softwarová vybavenost 7. Testovací sestava, CPU a paměťové testy 8. Měření výkonu – grafický výkon a řadiče 9. Přetaktování základní desky a provozní vlastnosti 10. Závěrečné vyhodnocení

Málokdo by čekal, že se mezi hráčskými produkty Asus s označením ROG objeví základní deska pro platformu AMD FM2+. Jenže zatímco socket AM3+ pro výkonné procesory už jen dožívá, procesorům, či spíše APU ve střední třídě, věnuje AMD velkou pozornost a tak se i Asus u nové desky z řady ROG soustředil právě na ně.

Reklama
Reklama

Výkon a přetaktování

Výkon základní desky si nezadá s druhou A88X-PRO. I tak je na tom Crossblade v průměru o něco lépe, ale to bych přičítal zejména novějším driverům a BIOSům. Kaveri je celkem nový čip a za uplynulý půlrok se ještě ladilo. V přetaktování by deska měla být špičkou, je k tomu vybavená nejen po hardwarové stránce, ale i možnostmi nastavení BIOSu. Své schopnosti však ukáže teprve s tekutým dusíkem.

Inovace, provozní vlastnosti a vybavenost

Fandové se po letech dočkali nové základní desky ROG pro AMD. Nyní i tito nadšenci mohou do svého PC zapojit například panel ROG Front Base, mohou si sehnat OC Panel a zařízení hardwarově propojit pro příjemnější ladění. Pro hardcore overclockery je zde pomalý mód bootování, TurboV Core a také optimalizace pro LN2 a podrobnější nastavení BIOSu. Klasičtí hráči využijí více funkce Keybot, Gamefirst III a nebo Soundstage. A pro zvýšení výkonu si odzkouší třeba 5-way Optimization.

Design a zbarvení desky je povedené, vzhledu odpovídá i kvalita součástek, potěší digitální napájení a velmi podrobné nastavování jednotlivých kroků napětí v BIOSu, včetně onoho napájení. Deska podporuje zapojení dvojice grafických karet do Crossfire.

Osm konektorů SATA je v dnešní době standard, zvláště pak u platformy AMD. Použití čipu Intel LAN čipu a ALC 1150 jako základu pro zvuk patří k dalším pozitivům. Hračičky potěší množství ladících tlačítek a diagnostický displej. Chválím i udržovanou funkci BIOS Flashback pro případy nouze.

Při výraznějším taktování bude potřeba dochlazovat vrchní pasiv, ten se při napětích APUNB okolo 1,3 V a více začne enormně zahřívat. Těžko říci, zda by jinak propojení obou pasivů pomocí heatpipe tento neduh eliminovalo.

Asus Crossblade Ranger: funkce ROG už i pro AMD

Subjektivní názor

Nedělám si iluze, že třeba v České republice se tato základní deska stane na platformě AMD prodejním trhákem, to není u dražších modelů obvyklé.

Přesto se o její osud neobávám a své místo si u největších fandů a nadšenců najde. K podobné desce doporučuji jen to nejlepší pro A88X – procesory A10-7850K, 7700K a nebo 6800K. Dále Athlon x4 860K a 760K. Zkrátka všechny procesory s otevřenými násobiči náležící ke generacím Kaveri nebo Richland (Trinity je nyní zbytečné kupovat, když Richland má lepší správu napájení a lepší možnosti taktování).

Otázkou je potom využíti dvou grafických karet. Problémem je nižší výkon APU, který už může dvě grafiky brzdit (avšak záleží často na hře) – smysl má tak CrossFire z Radeonů R9-270x anebo maximálně R9-280. Možná nějaké zapojení R7-260x by mohlo být optimální, ale tady už platí další pravidlo, že kvůli problémům, které s multi-GPU souvisí, nemá moc smysl nahánět výkon propojením dvou slabých karet, když se můžete k vyššímu výkonu propracovat rychlejší grafikou a problémům multi-GPU se vyhnete.

Pro ty, co se občas baví s tekutým dusíkem, je Ranger ideální volba. Doporučená cena by měla být okolo 3700,- Kč, to je u produktu z rodiny ROG a A88X tak akorát. V době dokončení recenze byla cena velmi rozkolísaná, od 3700,- Kč po více než 4000,- Kč. Ale to už by bylo na platformu A88X i s ohledem na cílový segment moc.

Asus Crossblade Ranger: funkce ROG už i pro AMD

Graf ceny produktu Asus CROSSBLADE RANGER poskytuje server Heureka.cz

PC Tuning uděluje zlaté ohodnocení nadšenců a overclockerů.Deska pro mainstreamový AMD FM2+ s excelentními možnostmi pro domácí i extrémní overclocking, doplňkové funkce audia a kvalitní zpracování.

Asus Crossblade Ranger: funkce ROG už i pro AMD

Za poskytnutí základní desky patří poděkování společnosti Asus.

SSD disk věnoval Seagate a HyperX, i jim proto patří také díky.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Pctuning