Asus Crossblade Ranger: funkce ROG už i pro AMD
PCTuning Článek

Asus Crossblade Ranger: funkce ROG už i pro AMD

Michal Šimonek

Michal Šimonek

26. 8. 2014 04:00 10

Seznam kapitol

1. Úvod a stručné představení čipsetu A88X 2. Teorie slajdů ROG ve zkratce 3. Představení základní desky 4. Detailní části Crossblade a napájení 5. popis BIOSu
6. Softwarová vybavenost 7. Testovací sestava, CPU a paměťové testy 8. Měření výkonu – grafický výkon a řadiče 9. Přetaktování základní desky a provozní vlastnosti 10. Závěrečné vyhodnocení

Málokdo by čekal, že se mezi hráčskými produkty Asus s označením ROG objeví základní deska pro platformu AMD FM2+. Jenže zatímco socket AM3+ pro výkonné procesory už jen dožívá, procesorům, či spíše APU ve střední třídě, věnuje AMD velkou pozornost a tak se i Asus u nové desky z řady ROG soustředil právě na ně.

Reklama
Reklama
Asus Crossblade Ranger: funkce ROG už i pro AMD

Základní desky Crosshair byly vždy spjaty s vyšší třídou procesorů AMD. Můžeme vzpomenout na první Asus Crosshair pro dvoujádrová i jednojádrová AMD K8, tehdy novinku pro socket AM2. A nebo populární Crosshair IV Formula pro Phenomy a šestijádrové Thubany. Posledním počinem byla před dvěma lety Asus Crosshair V Formula-Z. Platforma AM3/AM3+ je tu s námi ale již dlouho a i u AMD už je na pokraji zájmu. Je možné, že vyjde ještě nějaký model Vishery na 32nm a poté AMD tuto postarší patici opustí. I proto nemělo valný vyvíjet nový model základní desky pro starou platformu, kterou už i samotné AMD nechává spíše dožít.

Protože se AMD v současnosti soustředí na APU, Asus své úsilí věnoval raději nové generací procesorů. Procesorová dvojka se soustředí na víceúčelové APU pro střední a nižší střední třídu. Modelová řada Crossblade tedy bude mít stále větší význam jak pro Asus, tak i pro AMD.

Deska by se dala zařadit někam pod Crosshair. Nejedná se tedy o úplný highend, přesto má smysl, protože i u platformy FM2/FM2+ najdeme několik zajímavých procesorů vhodných k taktování. Jmenujme například AMD A10-6800K (lze s ním dosáhnout okolo 5 GHz stabilně, s dusíkem potom škáluje i nad 8 GHz), Athlon X4 760K s odemčeným násobičem (pozor, prodává se i Athlon X4 750K, ten je však postavený na Trinity a má asi o 200–300 MHz nižší potenciál k taktování) a procesory A10-7700K a 7850K z rodiny Kaveri. U nich sice finální frekvence končívají na hodnotě okolo 4400–4500 MHz, mají však (na poměry IGP) velmi silnou integrovanou grafiku s architekturou GCN (a také vyšší výkon na takt), jež jde popohnat i nad 1 GHz stabilně.

AMD už navíc ohlásilo i AMD X4 860K, Athlon na bázi Kaveri. I budoucí refresh procesorů z rodiny Kaveri by měl jít být s testovanou Asus Crossblade Ranger kompatibilní.

Spekulace: Proslýchá se, že se přeci jen se v budoucnu výkonné procesory AMD vrátí, AMD by mělo někdy v roce 2016 vydat víceúčelový výkonný CPU a nahradit patici FM2+, ale jednak je tato informace nezaručená a jednak se za tu dobu může leccos změnit.

Zdá se, že značka Ranger je nyní spjatá s nejnižšími modely ROG. Ať už na u Intelu, nebo AMD.
Zdá se, že značka Ranger je nyní spjatá s nejnižšími modely ROG. Ať už na u Intelu, nebo AMD.

Asus Crossblade Ranger: funkce ROG už i pro AMD

Asus Crossblade Ranger by se měl dostat do našich končin v průběhu srpna. Cena by měla být okolo 3500,- Kč. To není na desku z řady ROG zlé...

čipset AMD A88X

S uvedením platformy FM2+ přošel čipset A85X drobnými změnami a dostal označení A88XOdlišnosti jsou v v podpoře verze PCIe (3.0 vs 2.0, řadič je integrovaný v procesoru) a vylepšeném řadiči AHCI/RAID. Procesor s jižním můstkem komunikuje skrze sběrnici UMI. Většina linek PCIe je součástí procesoru. CPU je může pro grafické karty (resp. sloty PCIe ×16) přerozdělit do konfigurací 1× ×16 nebo 2× ×8. Dalšími 4 linkami disponuje FCH, který dokáže obsloužit například až 8 portů SATA/eSATA, 4× USB 3.0 a 10× USB 2.0 atd. S procesory Kaveri není problém ani se 4K videem skrze HDMI (ale jen na 24 Hz).

FCH zprostředkovává skrze převodník i analogový signál. V čipsetu je také integrovaný generátor taktu, což může být limitujícím faktorem při taktování sběrnice (a také je, oproti A85X je situace horší, více o tom příště v kapitole přetaktování), jelikož ovlivní veškeré ostatní výstupní zařízení a může to způsobit jejich nefunkčnost. Nechybí ani komunikace s IO. Poslední podstatnou věcí na čipsetu A88X, kterou nesmíme opomenout, je podpora AMD CrossfireX (2× 8 PCIe 3.0). A88X je však rozhodně moderním zástupcem čipsetové sady.

AMD A88X se jen mírně liší od loňského A85X. Celkově vzato je podobný čipsetům Intelu pro mainstreamové platformy LGA 115x.
AMD A88X se jen mírně liší od loňského A85X. Celkově vzato je podobný čipsetům Intelu pro mainstreamové platformy LGA 115x.

Více o samotném čipsetu a následně i architektuře procesorů Kaveri si můžete přečíst v našem článku zde.

Zatím nejvýkonnější zástupce do FM2+, procesor A10-7850K, těsně překonává A10-6800K. Má však vyšší výkon na takt (až na pár výjimek) a po přetaktování se mu prostě nevyrovná ani přetaktovaný Richland.K dnešnímu dni je však rozhodně výhodnější A10-7600, ten mohu určitě doporučit (ačkoliv jej moc nepřetaktujete, bude vás limitovat BCLK okolo 105 MHz v AHCI režimu disků).

Asus Crossblade Ranger: funkce ROG už i pro AMD

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning