Asus Crosshair VIII Dark Hero: Nejlepší deska pro Ryzen
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Asus Crosshair VIII Dark Hero: Nejlepší deska pro Ryzen

Asus Crosshair VIII Dark Hero: Nejlepší deska pro Ryzen

Z. Obermaier

Z. Obermaier

16. 12. 2020 04:00 29

Seznam kapitol

1. Výhoda před konkurencí 2. Výbava desky v detailech 3. Testovací sestava 4. Představení desky (balení a layout) 5. Základní deska – layout 6. Specifikace desky a software
7. Bližší pohled na desku a teploty 8. Napájení desky 9. BIOS 10. Přetaktování Ryzen 9 5950X 11. Výkon OC, PBO 2 a Dynamic OC Switcher 12. Hodnocení

Testovat desky nemá moc smysl, pokud jde o výkon, jsou si hodně podobné, dnes se deska vybírá spíše podle toho, jakou výbavu na ní chcete mít. Dnes ale otestuji produkt, který je jasně nejzajímavější deskou pro Ryzeny 5000. Má totiž bombastickou funkci Dynamic OC Switch, která umožňuje taktovat a přitom neztratit vysoké PBO.

Reklama

Výhoda před konkurencí

Asus Crosshair VIII Dark Hero: Nejlepší deska pro Ryzen
i Zdroj: PCTuning.cz

Jistě jste si všimli, že samostatné základní desky už asi rok netestujeme. Zaprvé už není na deskách co srovnávat kromě velikosti chladičů a počtu a teplot MOSFETů. S tím, jak výrobci procesorů vyzobávají automatickým přetaktováním poslední rezervy, i taktování a ladění ustupuje čím dál víc do pozadí, a zákazníky to už primárně nezajímá. Druhý důvod je nezájem čtenářů o recenze desek, který je odrazem výše uvedeného. Jejich testy jsou takové archivní články, které si uživatel najde, až řeší něco s touto konkrétní deskou nebo kupuje novou, to se ale nikdy nekryje s datem recenze. Smysl dávají pouze srovnávací testy, ale ty jsou enormně náročné a stejně je jen málokdo čte.

Dnešní deska a test jsou jiné. Základní deska Asus Crosshair VIII Dark Hero totiž nabízí něco, co zatím žádná jiná deska pro Ryzeny neumí. Nejde o desku pro extrémní taktování, ale pro domácí nadšence a ladiče. Cena je bohužel příšerná, jde ale o nejvyšší model z druhé vlny desek z X570, a tak ji cenovka 13 000 korun neminula.

Asus Crosshair VIII Dark Hero: Nejlepší deska pro Ryzen
i Zdroj: PCTuning.cz

Deska ROG Crosshair VIII Dark Hero vychází z modelu Crosshair VIII Hero, což napovídá i název. Tou zásadní změnou je nejen silnější napájecí kaskáda, ale také zcela pasivní chlazení. Deska už nemá na PCH čipu ventilátor. Je tedy zcela tichá. Také funkce Dynamic OC Switch je pouze na nové desce a na staré se nikdy neobjeví. Dle výrobce je nutná změna PCB a nestačí jen updatovat BIOS.

V klasické výbavě je i původní model vybaven královsky, zde žádný rozdíl není. Po zrušení modelu Extreme zaujal dnes testovaný model Dark Hero nejvyšší příčku v nabídce Asus pro Ryzeny 5000. Celkem by mne zajímalo, zdali tahle deska konečně přiměje uživatele starších desek k upgradu, ten hlavní tahák v podobě Dynamic OC Switch totiž nikde moc Asus nepropaguje. Ani na webu o této funkci není ani zmínka, tam se dozvíte jen o 2.5G síťové kartě a dalších nezajímavých vlastnostech. Přitom je D.O.S. naprostá bomba!

Výbava desky

Obrázek ukazuje většinu toho, co deska nabízí. Bohužel se na něj nevešlo všechno, takže to vyjmenuji textem. Levá strana je tradiční, k dispozici máme MIMO WiFi 6, 2.5G síťový kodek, mnoho USB portů všech formátů a konektorů. Kvalitní je zvuková část desky, nese kvalitní kondenzátory, mosfety i další prvky. Deska je dále vybavená dvěma M2 sloty. Zkrátka nepřijdou majitelé vodníků, mohou monitorovat i napájet pumpy i ventilátory. RGB je samozřejmostí, interní i externí pomocí RGB portů.

Asus Crosshair VIII Dark Hero: Nejlepší deska pro Ryzen
i Zdroj: PCTuning.cz

Deska umí měřit průtok vody, její teplotu a nově dle toho i ovládat ventilátory. Je vybavená externím taktovacím procesorem, má silné napájení a pro přetaktování je na ní vše, co nadšenec potřebuje. Nechybí displej, měřící body napětí, tlačítka pro taktování a dvojice BIOSů. Téhle desce zkrátka nechybí nic, aby také ne, za třináct tisíc. Na detailní popis zásadních vlastností pokračujte do další kapitoly.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama