Asus Crosshair VIII Dark Hero: Nejlepší deska pro Ryzen
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Asus Crosshair VIII Dark Hero: Nejlepší deska pro Ryzen

Asus Crosshair VIII Dark Hero: Nejlepší deska pro Ryzen | Kapitola 5

Z. Obermaier

Z. Obermaier

16. 12. 2020 04:00 29

Seznam kapitol

1. Výhoda před konkurencí 2. Výbava desky v detailech 3. Testovací sestava 4. Představení desky (balení a layout) 5. Základní deska – layout 6. Specifikace desky a software
7. Bližší pohled na desku a teploty 8. Napájení desky 9. BIOS 10. Přetaktování Ryzen 9 5950X 11. Výkon OC, PBO 2 a Dynamic OC Switcher 12. Hodnocení

Testovat desky nemá moc smysl, pokud jde o výkon, jsou si hodně podobné, dnes se deska vybírá spíše podle toho, jakou výbavu na ní chcete mít. Dnes ale otestuji produkt, který je jasně nejzajímavější deskou pro Ryzeny 5000. Má totiž bombastickou funkci Dynamic OC Switch, která umožňuje taktovat a přitom neztratit vysoké PBO.

Reklama

Základní deska – layout

Jak už obrázek naznačuje, deska má klasický formát ATX. Rozložení komponent je víceméně tradiční. Sloty PCI–e jsou jen čtyři a jsou dobře rozložené pro dvě grafické karty. O chlazení disků M.2 je (nevím zdali dobře) postaráno, i design se celkem povedl. Všechny důležité konektory jsou u okraje desky. Nad umístěním disků M.2 se musím pozastavit, nevím proč Asus disky nepřesunul na kartu ROG DIMM, šly by tak chladit lépe. Naštěstí oba chladiče M.2 nejsou s chlazením čipsetu spojené.

Asus Crosshair VIII Dark Hero: Nejlepší deska pro Ryzen
i Zdroj: PCTuning.cz

Zadní strana desky nám prozradí počet linek slotu PCI–E a ukáže roznašecí plech patice procesoru a PCH čipu. Napájení procesoru je tvořené šestnácti digitálními fázemi pro jádra a dvěma dalšími fázemi pro paměti. Napájením se budeme zabývat podrobněji ve zvláštní kapitole.

Deska nese tři dlouhé sloty x16 PCI–e a jeden x4. Pouze první z nich umí nabídnout 16 linek, nesmí být ale osazené nic v dalším. S procesorem jsou spojené pouze první dva sloty. Pokud obsadíte oba, bude v každém 8x PCIe 4.0. Třetí slot x16 a slot x4 jsou vyvedené z čipu PCH a nejsou sdílené. Obsazení funkčně všech čtyř by neměl být problém. K CPU vede přímo také port M.2_1.

Asus Crosshair VIII Dark Hero: Nejlepší deska pro Ryzen
i Zdroj: PCTuning.cz

Čip PCH poskytuje připojení slotu M.2 s označením M.2_2, síťovému řadiči, řadiči USB a zvukovému kodeku. Celkově jsem napočítal 10 použitých PCIe linek z PCH čipu. Opět není nic sdílené, vše by mělo fungovat při jakékoliv kombinaci osazení slotů a zařízení.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama